instagram

K cestovaniu, k dovolenkám či k výletom určite patrí aj fotografovanie. Všetci chceme zachytiť nejaký záber, ktorým by sme očarili svoje okolie, a ktorý by sme si mohli uchovať ešte veľmi dlho a spomínať na to, ako nám napríklad bolo dobre. Práve preto tu máme týchto 10 tipov, aby vaše fotografie naozaj stáli zato.

Všetci to určite veľmi dobre poznáme. Ak máme možnosť niekde vycestovať alebo ideme na nejaký výlet či dovolenku, všetci chceme zachytiť prenádherné fotky, ktoré by sme potom s hrdosťou mohli ukazovať našej rodine alebo našim priateľom, prípadne sa o ne podeliť s ľuďmi prostredníctvom sociálnych sietí.  Mnohokrát to však zostane iba pri vysokých očakávaniach alebo našich predstavách, pretože realita môže byť úplne iná a fotografie v konečnom dôsledku vôbec nie sú také pôsobivé, ako sme možno plánovali. Práve preto tu máme pár tipov, ako zachytiť len tie najlepšie fotografie popri vašom cestovaní.

Oboznámte sa so svojim fotoaparátom

Pixabay
Pixabay

Myslím, že na úplný začiatok, myslím by malo byť každému úplne jasné, že musíte byť oboznámení so svojím foťákom. Naučte sa s ním pracovať, vyskúšajte si, aké funkcie ponúka a zoznámte sa s jeho ovládaním. Nie je nič horšie ako vidieť niečo, z čoho by neskôr mohla byť naozaj skvelá fotografia, no nie ste schopný ju odfotiť, pretože neviete narábať so svojím fotoaparátom.

Nemožno zachytiť všetko

Pixabay
Pixabay

Hneď teraz by ste sa mali zmieriť so skutočnosťou, že zachytiť všetko jednoducho nie je možné. Určite sa každý z nás nájde v situácii, kde sa ide na dovolenke pretrhnúť len preto, aby zachytil každý jeden detail. Fotíme si každé jedno jedlo, ktoré je pekne naaranžované, každý lúč slnka prechádzajúci nejakou budovou a mnohé ďalšie veci. Ale tým, že sa snažíme zdokumentovať každý jeden okamih, v skutočnosti prestávame byť ich súčasťou. Snažíme sa zachytiť tú chvíľu, aby sme si ju mohli užiť aj neskôr, no potom nám unikajú všetky veci, ktoré sa dejú tu a teraz. Samozrejme, že pokušenie fotiť si všetko je naozaj veľmi veľké. No ak si to dvakrát premyslite a budete fotiť len veci, ktoré vás naozaj oslovili a očarili, určite budú fotky z vašej dovolenky ešte krajšie.

Nereplikujte to, čo fotí každý

pixabay.com
pixabay.com

Keď sa povie Eiffelova veža, Koloseum alebo napríklad Big Ben, každý hneď vie, o čo sa jedná. Samozrejme, že áno. Taktiež každý pozná typické obrázky a fotografie, ktoré zobrazujú tieto monumenty. Namiesto obyčajných fotografií, ktorých je na internete veľa, sa snažte nájsť detaily, ktoré si nik iný nevšimol. Skúste sa zamerať na rôzne drobnosti, tvary, detaily, skúste veci fotiť z odlišných uhlov. Nesnažte sa napodobňovať iných, buďte to vy a vytvorte si vlastné ikonické obrazy.

Zachyťte úprimný moment

Pixabay
Pixabay

Keď už sme pri tom, že aj vy by ste mali figurovať na fotografiách, nesnažte sa o strnulé a silené pózy, tie naozaj nikto nemá rád. Namiesto toho skúste zachytiť prirodzené a úprimné momenty plné radosti či reálnych emócii. Myslím, že ich môžme familiárne nazvať aj momentkami.

Zlatá hodinka alebo nasledujte svetlo

paperplanesblog.com
paperplanesblog.com

Ak ste ešte nepočuli o výraze “zlatá hodinka”, tak by ste sa s ním mali rozhodne oboznámiť. Je to totiž svetlo približne jednu hodinu po východe slnka a zhruba jednu hodinu po západe slnka a je považované za najkrajšie svetlo pre zachytenie krajiny. Fotením v “zlatej hodinke” sa môžete okrem iného vyhnúť aj vysokej horúčave, drsným poludňajším tieňom alebo davom ľudí. Samozrejme, fotenie v takýchto časoch nie je vždy možné, a preto sa častokrát musíme uskromniť s tým, čo príde. Ak fotíte cez deň, dávajte si hlavne pozor, aby vaše fotografie neboli príliš tmavé. Jednoducho sa hrajte so sveltom a využite ho vo svoj prospech.

Pravidlo tretín

Znie to možno trochu zvláštne, no pravidlo tretín je obyčajná technika, ktorá premení vaše fotografie na viac vyváženejšie a rozhodne zaujímavejšie. Predstavte si, že váš obraz je rozdelený na deväť štvorcov, teda máte tri zvislé a tri vodorovné čiary. No a v miestach, kde sa tieto čiary pretínajú, sú práve tie najlepšie miesta, kam by ste mali umiestniť objekt. Funguje to naozaj dobre, a ešte lepšie, ak fotografujeme jednu osobu.

pravidla foto
Steve McCurry
pravidla foto2
Steve McCurry
pravidla foto3
Steve McCurry
pravidla foto4
Steve McCurry

Buďte otvorení svojmu okoliu

Určite ste počas svojich ciest mohli odfotiť pár naozaj nádherných fotografií, ale neodfotili ste ich. Prečo? Jednoducho povedané, nevšimli ste si ich. Pri cestovaní je dôležité, aby ste všade chodili s otvorenými očami a prikladali veľkú váhu aj tým najmenším detailom. Ľudom, ktorí sa ponáhľajú od jednej atrakcii k druhej, len aby ich stihli čo najviac, potom uniká ten pravý “duch” a srdce miesta, na ktorom sa nachádzajú. Unikajú nám tie malé drobnosti, ktoré sa nedajú vyčítať zo žiadnej príručky či internetu a sprievodca vám ich tiež nepovie. A taktiež, nikdy neviete. Aj ten najobyčajnejší predmet alebo jav sa môže premeniť na tú najkrajšiu fotografiu.

paperplanesblog.com
paperplanesblog.com

Buďte na fotografiách aj vy

Pixabay
Pixabay

Hoci niekedy chceme odfotiť len čisto prostredie či krajinu, v niektorých prípadoch je zas lepšie, ak sa na fotkách budete nachádzať aj vy. Pridanie “osobného prvku” pomáha každému, kto sa potom bude na fotografie pozerať, viac sa stotožniť s miestom, kde sa nachádzate, prípadne si bude predstavovať samého seba na vašom mieste a vašu fotku to tak urobí zaujímavejšou.

V jednoduchosti je krása

… alebo menej je niekedy viac. Toto platí takmer stále a ani teraz to nebude výnimkou. Nesnažte sa dať do vašej fotografie príliš veľa prvkov v konečnom dôsledku to môže vyzerať veľmi chaoticky. Snažte sa nájsť jeden alebo dva body záujmu, ktoré potom záujmu toho, kto sa bude na vaše fotografie pozerať.

Pixabay
Pixabay
Pixabay
Pixabay

Trpezlivosť

A samozrejme nakoniec, dávka trpezlivosti. Možno vaše fotografie nebudú hneď na prvýkrát vyzerať tak úžasne ako od profesionála, ale ako sa hovorí, nikto učený z neba nespadol, a preto sa nesmiete vzdávať, ale skúšať, skúšať a skúšať…

pixabay.com
pixabay.com
interez.sk (Alexandra Geletová), paperplanesblog.com, ckanani.com
Uložiť článok

Najnovšie články