cdn8.littlethings.com

/ 0 / Matej Mensatoris
Možno aj vy patríte medzi ľudí, ktorým sa niekedy stalo, že im zarastal necht. Zvyčajne to bol palec na nohe. V tom prípade vám asi...

Možno aj vy patríte medzi ľudí, ktorým sa niekedy stalo, že im zarastal necht. Zvyčajne to bol palec na nohe. V tom prípade vám asi netreba vysvetľovať, aké je to nepríjemné, nepohodlné, no najmä bolestivé. V prípadoch, ktoré sú už v pokročilom štádiu, neostáva nič iné, ako zveriť sa do rúk odborníka. No ak pociťujete len prvé príznaky, teda cítite len miernu bolesť alebo podráždenie, existujú rôzne tipy, ako tento problém vyriešiť aj v domácom prostredí. V nasledujúcom článku vám predstavíme 10 tipov, ako si môžete ošetriť takto poranený prst v pohodlí domova.

Namočenie v teplom soľnom kúpeli

cdn6.littlethings.com
cdn6.littlethings.com

Ak chcete zabrániť vzniku alebo opakovanej infekcii spôsobenej zarastajúcim nechtom, skúste použiť kúpeľ v teplom soľnom kúpeli.

Pedikéri odporúčajú namočiť boľavý prst, resp. celú nohu približne na 15 minút do kúpeľa. Pokojne to môžete opakovať aj niekoľkokrát denne. Pri každodennom použití sa zmierni opuch a necht sa zmäkčí.

Výbornou voľbou soli do kúpeľa je tzv. Epsonová soľ. Je to síran horečnatý, ktorý určite poznajú aj mnohí záhradkári ako skvelé hnojivo pri hnednutí ihličnanov. No veľmi dobre funguje aj v tomto prípade, aj keď odporúčame kupovať varianty soli, ktoré sú určené na kozmetické použitie.

Použite antibiotickú alebo hojivú masť

cdn8.littlethings.com
cdn8.littlethings.com

Určite sa vyhnite pokusom vykonávať domácu chirurgiu. Ak nerátame bolesť, aj tak by ste si privodili viac škody ako úžitku. Skúste radšej použiť liečivú masť, najlepšie s antibiotickými zložkami. V lekárňach existuje viacero prípravkov na ošetrenie, prípadne vám môže lekár predpísať framykoínovú masť.

Použite voľnopredajné lieky

cdn9.littlethings.com
cdn9.littlethings.com

V prípade nepríjemnej bolesti sa môžete tiež obrátiť na voľnopredajné lieky. Aj keď ich použitie je na vlastnom uvážení a v tomto článku sme vás informovali o tom, aké riziká môžu spôsobiť, klasické lieky proti bolesti ako Aspirin, Ibuprofén, Paralen, alebo ich rôzne variácie, môžu dočasne pomôcť od bolesti a môžu stiahnuť zápal.

Použite kúsok vaty

cdn8.littlethings.com
cdn8.littlethings.com

Po soľnom kúpeli, keď je necht zmäkčený a poddajnejší, zoberte čistý malý a navlhčený kúsok gázy, prípadne vaty a opatrne vsuňte medzi necht a problematickú oblasť, čím sa zníži tlak na okolie. Môžete tiež použiť čistý, alebo dezinfekčným prípravkom ošetrený kúsok priadze alebo nite.

Opatrne oddeľte necht od kože

cdn7.littlethings.com
cdn7.littlethings.com

Podobne ako v predchádzajúcom prípade, môžete použiť pilník na nechty alebo podobný nástroj a môžete skúsiť podvihovať necht, a tak ho oddeliť od zarastajúcej časti.

Vydezifikujte pilník peroxidom vodíka alebo alkoholom a zasuňte ho pod necht na tej strane prsta, kde nezarastá. Potom opatrne a pomaly postupujte k zarastenej časti, čím oddelíte zarastajúcu časť od  tkaniva.

Pokračovanie na ďalšej strane…Komentovať (0)