Foto: 1984 Private Defense Contractors

Dobrý dej nie je všetko.

Určite sa už stretli s vetou: „Ten film bol doslova o ničom„. A práve toto prehlásenie evokuje dojem, že film, o ktorom osoba rozpráva za veľa nestál. Samozrejme, že to tak môže byť. Ak film budí dojem, že bol o ničom, niekde sa zjavne stala chyba a tvorcovia ani len nemali šancu divákov zaujať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nie vždy je to však presne takto. Filmy bez deja či posolstva sú špecifickým žánrom, ktorý sa líši od zlých filmov tým, že sú tak od začiatku mienené. Poďme sa pozrieť na tie najlepšie z nich, ktoré by ste nemali premeškať.

Forrest Gump

Film Roberta Zemeckisa sa venuje osudu jedinca, ktorého nemôžeme označiť inak ako osobitého. Mladý Forrest vyrastal len s matkou. Vďaka tomu, že jeho okolie bolo mentálne omnoho ďalej ako on, v živote sa nestretal s pochopením. Ale to mu nevadilo. Forrest je milý chlap, ktorého hlavnými črtami sú naivita a spontánnosť. Tento prekrásny snímok sa vymyká štandardom takmer akéhokoľvek žánru. Je to netypická komédia, netradičná dráma a úplne iná roadmovie. A je to jeden z najlepších snímkov, aké kedy Hollywood vyprodukoval.

Lost In Translation

Ďalší z krásnych a citlivých filmov. Autorka Sofia Coppola pozoruhodne dobre zaznamenáva emócie samoty a beznádeje. Hlavných úloh sa tu ujali Bill Murray a Scarlett Johansson. Film je doplnený o skvelý a nezameniteľný soundtrack, ktorý celú atmosféru dvakrát podškrtáva. Stratený v preklade je však veľmi divný film. Nemôžeme ho označiť ako zlý, no k dokonalosti má tiež ďaleko. Balansuje na hranici absurdnosti a totálnej alternatívy kombinujúc prvky melancholickej drámy a filozofického (anti)klišé.

The Breakfast Club

Breakfast Club je príbeh piatich študentov, ktorí zostanú spolu po škole, no každý z nich pochádza z iného prostredia a v školu majú celkom rozdielne sociálne postavenie. Po čase však zahodia predsudky za hlavu a začnú sa bližšie spoznávať. Režisérom snímku je John Hughes, pre ktorého žáner tínedžerských filmov nebol už v čase jeho vzniku neznámou vodou. Medzi jeho ďalšie veľdiela patria tie najlepšie rodinné filmy ako Voľný deň Ferrisa Buellera, Vianočné prázdniny alebo Sám Doma. Nenechajte sa však zmiasť, Breakfast Club rozhodne nie je film pre mladistvých.

Dazed and Confused

Dazed and Confused, ktorý sa slovenského prekladu nedočkal, by sme mohli preložiť ako Omámení a zmätení. Už po jeho uvedení sa mnoho divákov sťažovalo na jednu dosť zreteľnú chybu. „Ten film nemá žiadny príbeh,“ áno nemá. A v tom je jeho absolútne unikátne kúzlo. Vo filme z roku 1993 sa objavili dnes už veľmi dobre známe mená ako Renée Zellweger, Ben Affleck či Matthew McConaughey. A práve tu vnikla (improvizáciou) jeho legendárna hláška, ktorú je dodnes nútený opakovať vo väčšine interview a verejných prejavov: „Alright, alright, alright…“

All is Lost

Robert Redford ako muž bez mena sa ocitá sám na otvorenom mori, kde hľadí smrti do očí. Vo filme je prehovorených len veľmi málo slov, no to nie je prekážkou v tom, aby bol naozaj významným zážitkom. Vďaka Redfordovmu hereckému výkonu vás film nebude ani chvíľu nudiť. Vo vytržení budete od začiatku do samotného konca. Hudba, zvuky prírody a absencia dialógov robia z tohto filmu absolútny unikát.

The Big Lebowski

Jeff Bridges stvárnil postavu povaľača, ktorý prahne po svojom ukradnutom koberci, viac než presvedčivo. Film má veľmi netradičný príbeh… teda nemá žiadny príbeh. Len sa tam dejú veci. Veľa spletitých vecí, ktoré dohromady nesúhlasia s akýmkoľvek logickým vysvetlením. Hovoriť o ňom je však zbytočné, pretože Big Lebowski je klenot. Dielo filmárskych bratov Coenovcov  vás počas dvojhodinovej stopáže upúta natoľko, že aj zabudnete ako sa voláte. A budete si priať viac. Ešte viac.

The Voices

The Voices je nedávny film z roku 2014, v ktorom veľmi netradičnú hlavnú rolu stvárnil Ryan Gosling. Jeho postava sériového vraha, ktorý bežne vedie rozhovory so svojim flegmatickým psom a škótskym kocúrom je prinajmenšom zvláštna. Perfektná komédia, ktorá položila základy Reynoldsovi ako Deadpoolovi vás skutočne nadchne ak máte aspoň maličkú slabosť pre čierny humor v kombinácii so skutočne absurdnými a krvavými situáciami.

Dunkirk

Pred uvedením najnovšieho Nolanovho filmu do kín bolo veľa pochybností. Tie započali, keď sa diváci dozvedeli, že film bude prístupný pre mladistvých. To znamená žiadna krv či vulgarizmy alebo iné nemorálne situácie. To by nepredstavovalo tak veľký problém, keby sme nehovorili o filme z čias druhej svetovej vojny. Ďalšie pochybnosti vznikali so zistením, že film nebude mať žiadnu dejovú líniu. Bude jednoducho sledovať príbehy rôznych neznámych postáv počas evakuácie Dunkirku. Táto operácia prebehla od 27. mája do 3. júna roku 1940 a jej sfilmovanie zvládol Nolan bravúrne. Napriek všetkým pochybnostiam nám dal doposiaľ nevídaný filmový zážitok, na ktorého kvalitu sa môže šplhať len veľmi drobné množstvo titulov.

Mad Max: Fury Road

Pôvodný Mad Max z konca 70. rokov uchvátil publiká po celom svete. Zaujímavý príbeh zo spustošenej zeme blízkej budúcnosti v hlavnej úlohe obsadil Mel Gibson a dočkal sa aj ďalších dvoch dielov. V roku 2015 sa tento austrálsky kult zrejme začal javiť zastarane, a tak sa dočkal nového spracovania. Hlavnú úlohu obsadil Tom Hardy. Aj napriek tomu, že v porovnaní s pôvodnými filmami hovoríme nie len o snímku z inej doby, ale aj o inom žánri, nový Mad Max zožal slušné množstvo úspechu. Aj bez hlbokej dejovej línie dokázali opäť tvorcovia vytvoriť film, ktorý uchvátil publiká po celom svete.

Coffee and Cigarettes

Dnešný zoznam uzavrieme s perfektným filmom Jima Jarmuscha. Ten je v súčasnosti pomerne známy a to aj napriek tomu, že sa od hollywoodskych trhákov dištancuje natáča filmy podľa seba. Veľmi nezávislé, trochu čudné a intelektuálsky čarovné. Kedysi sa však venoval iba čiernobielym snímkom, ktoré to nepreháňali so stopážou ani s komplikovaným dejom. Výnimkou nie je ani film Coffee and cigarettes, v ktorom hlavné postavy fajčia, pijú kávu a preberajú rôzne viac či menej závažné témy. To je celé. A je to absolútne úžasné a nezabudnuteľné.

Pozri aj: Mehran Nasseri žil 18 rokov na letisku ako utečenec. Jeho príbeh inšpiroval Spielberga k filmu Terminál, kde ho stvárnil oscarový Tom Hanks

Uložiť článok

Najnovšie články