Foto: moviestillsdb.com

Prinášame vám výber desiatich filmov a seriálov týkajúcich sa obdobia druhej svetovej vojny.

Dnes si len ťažko dokážeme predstaviť, no hlavne uvedomiť, aké strašné, desivé a tragické udalosti sa diali počas druhej svetovej vojny. Obrovský konflikt, ktorý zmietal nielen Európu, ale zasiahol celý svet, poznačil milióny ľudí. Strach o život, bombardovanie, kruté správanie a genocída je dnes už, našťastie, minulosťou, no na tieto udalosti netreba zabúdať a je dôležité si ich pripomínať. Keďže dnes už nie je veľa preživších, ktorí by nám mohli o vojne porozprávať, prinášame vám desať filmov a seriálov, ktoré vám obdobie druhej svetovej vojny ozrejmia.

Svet v plameňoch (2019)

Seriálová novinka, ktorá sa bude od 10. novembra vysielať na Epic Drama, sa môže pýšiť menami ako Helen Hunt, Sean Bean či Jonah Hauer-King. Okrem nich sa tu objavia aj českí herci Iva Šindelková a Antonín Mašek. Vďaka seriálu spoznáme príbehy z 2. svetovej vojny prostredníctvom životov bežných ľudí, a to zo všetkých strán vojnového konfliktu, od vpádu Nemcov do Poľska v septembri roku 1939 po bitku o Britániu.

Príbeh sleduje prelínajúce sa osudy ľudí z Británie, Poľska, Francúzska, Nemecka a USA. Dozvieme sa, ako sa vyrovnávali s následkami vojny vo svojom každodennom živote, vďaka čomu sa nám naskytne trochu iný pohľad na druhú svetovú vojnu, konkrétne jej začiatok, ako je to pri bežných filmoch a seriáloch s touto tematikou.

Pianista (2002)

Film bol natočený podľa motívu knihy Pianista, ktorú napísal Wladyslaw Szpilman v roku 1946. Zobrazuje život Židov po príchode nacistov do Varšavy. Môžeme sledovať postupné obmedzovanie osobných slobôd, a tiež smutné presuny do koncentračných táborov. Władysław, ktorý je vynikajúci pianista a uznávaný interpret Chopinových skladieb, si celú vojnu uľahčuje predstavami o svojom hraní na fiktívny klavír. Film od režiséra Romana Polańskeho získal Zlatú palmu na festivale v Cannes a dve ceny Academy Award.

ČSFD: 88%
IMDB: 8,5/10

Bratstvo neohrozených (2001)

Napriek tomu, že seriál nie je novinka, Band of Brothers si dokázal vytvoriť tak silnú fanúšikovskú základňu, že dodnes ho predčí máloktoré dielo z tohto žánru. Desaťdielna miniséria rozpráva o osude elitných vojakov americkej armády počas druhej svetovej vojny. Jednotka s názvom Easy Company započala svoje rozprávanie vo výcvikovom tábore. Seriál však ďalej sleduje aj mnohé ďalšie udalosti, medzi ktorými nechýba vylodenie v Normandii, či dobytie Hitlerovej pevnosti.

ČSFD: 94%
IMDB: 9,5/10

Chlapec v pruhovanom pyžame (2008)

Pri pozeraní tohto filmu je nutné pripraviť si minimálne jeden balíček vreckoviek. Film hovorí o udalosti počas druhej svetovej vojny. Práve vtedy dostane nacistický dôstojník povýšenie a musí aj so svojou rodinou odísť na pokojnejšie miesto – na vidiek. Tam prichádza so svojou ženou a svojimi dvomi deťmi.

Malý chlapec sa však cíti osamelý a aj napriek zákazu svojej matky sa vyberie von preskúmať okolie. Ocitne sa pri „farme“, no netuší, že je to koncentračný tábor. Tam si nájde priateľa Shmuela a cez plot sa spolu začnú rozprávať.  Po čase sa z nich stanú priateľa. Film sa však neskončí šťastne. Dráma podľa románu Johna Boynea ukazuje nezmyselnosť a zničujúce dôsledky vojny, v ktorej prišlo veľké množstvo nevinných ľudí o život.

ČSFD: 84%
IMDB: 7,8/10

Apokalypsa: 2. světová válka (2009)

Šesťdielna francúzska miniséria je historický vojnový dokument, ktorý vytvorili amatérski filmári. V dokumente sa nachádzajú rôzne spravodajské zábery či odtajnené prísne tajné záznamy, ktoré v danej dobe nemohli byť odvysielané. Je založený výlučne na reálnych záberoch, ktoré nakrútili vojaci, odbojoví bojovníci či obyčajní ľudia.

Séria je znázornená farebne, pričom čierno-biele originálne zábery sú úplne zafarbené, s výnimkou holokaustových scén. Miniséria prináša netradičný a nový pohľad na vojnu, pomocou takých záberov, aké diváci ešte určite nevideli.

ČSFD: 92%
IMDB: 9,0/10

Schindlerov zoznam (1993)

Siedmymi Oscarmi ocenená nemilosrdná dráma a skutočný príbeh o holokauste rozpráva príbeh továrnika Oskara Schindlera. Po vypuknutí 2. svetovej vojny v továrni, ktorá bola v rámci arizačných opatrení zhabaná Židom, začal Schindler, v tej dobe člen nacistickej strany, vyrábať smaltové výrobky. V tejto továrni zamestnával približne 1000 robotníkov, pričom asi polovicu tvorili Židia z Krakovského geta.

Spočiatku mu na neľudskom zaobchádzaní so Židmi nezáležalo, hlavný pre neho bol obchod, no neskôr ho začalo hrýzť svedomie. Ku koncu vojny sa správa Tretej ríše rozhodla presunúť všetkých krakovských Židov do Osvienčimu. Schindler tomu chcel zabrániť za každú cenu a zachrániť čo najväčší počet ľudí. To sa mu po dlhej a strastiplnej ceste podarilo aj napriek risku, že mohol byť odsúdený ako vojnový zločinec.

Oskar Schindler zachránil vyše 1200 Židov pred istou smrťou a bol mu udelený titul Spravodlivý medzi národmi.

ČSFD: 92%
IMDB: 8,9/10

Život je krásny (1997)

Film opisuje situáciu židov vo fašistickom Taliansku a opisuje príbeh Guida Oreficeho, ktorý musí vymyslieť, ako pomôcť svojej rodine počas jej zajatia v nacistickom koncentračnom tábore. Píše sa rok 1939 a čašník Guido, ktorý je plný energie a bláznivých nápadov, prichádza z dediny do veľkého mesta. Zamiluje sa tu do učiteľky Dory, ktorá už síce niekoho má, no Guido sa rozhodne tento vzťah prekaziť a nakoniec sa zoberú.

Po piatich rokoch šťastného manželstva, počas ktorého sa im narodil syn Giosué, sú však otec aj syn pre ich židovský pôvod odvlečení do koncentračného tábora. Aby Guido synovi aspoň trocha uľahčil život, zatajuje pred ním realitu a predstiera, že všetko navôkol je len hra pripravená k jeho narodeninám. Silný príbeh o láske otca k synovi, ktorý ho za každú cenu chce uchrániť od krutej reality života v tábore smrti.

ČSFD: 88%
IMDB: 8,6/10

Zachráňte vojaka Ryana (1998)

Režisér Steven Spielberg v tomto filme tak dokonale vykreslil scény z obdobia 2. svetovej vojny, že mnohým veteránom sa pri pozeraní tohto filmu vrátili post traumatické symptómy. Film čiastočne založený na skutočných udalostiach rozpráva príbeh kapitána americkej armády Johna Millera pri vylodení v Normandii 6. júna 1944 a v nasledujúcich dňoch. Po dobytí pláže Omaha je jednotka kapitána Millera poslaná nájsť vojaka Ryana. Celý film je vykreslený ako retrospektívna spomienka vojaka Ryana nad hrobom kapitána Millera.

ČSFD: 89%
IMDB: 8,6/10

Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu (2016)

Film, ktorý má na svojom konte 2 Oscarov, opisuje život vojnového hrdinu Desmonda Dossa. Desmond sa v roku 1941 rozhodol brániť svoju vlasť, avšak odmietol nosiť zbraň a zabíjať. Stal sa zdravotníkom a jediné, čo ho ochraňovalo, bolo jeho odhodlanie, odvaha a lekárnička. Nebol však pochopený a musel čeliť urážkam a útokom ostatných vojakov z línie. No aj napriek tomu bol jediným vojakom v 1. línii, ktorý bojoval bez zbrane. Keď v marci 1945 vypukla krvavá bitka o Okinawu, Dossova rota mala za úlohu dobyť 120 metrov vysoký útes.

Dostať sa na vrchol bolo ťažké, no ešte ťažšia skúška ich čakala na vrcholu útesu. Dostali sa do ťažkej prestrelky a mnoho vojakov v nej padlo. Desmond Doss sa odmietol ukryť, odmietol únik a svoju záchranu a radšej zostal uprostred krvavého pekla a riskoval svoj život pre druhých. Celých 12 hodín za stáleho ostreľovania, znášal z útesu do bezpečia jedného zraneného po druhom a podarilo sa mu zachrániť 75 životov. Desmond Doss bol jediný a prvý odporca plnej vojenskej služby, ktorý získal najvyššie americké ocenenie, a to medailu cti.

ČSFD: 83%
IMDB: 8,1/10

The Man in the High Castle (2015-x)

Tento 30 dielny seriál, ktorý nám tento rok prináša svoju 4 sériu, sleduje alternatívny koniec druhej svetovej vojny. No predstavte si, ako by svet vyzeral, keby Nemci spolu s Japoncami ovládli USA. Spojené štáty sú pätnásť rokov po alternatívnou ukončení vojny rozdelené na tri časti – východ ovládajú nacisti, západ Japonci, no a medzi nimi je neutrálne územie.

ČSFD: 79%
IMDB: 8,1/10

Článok vznikol v spolupráci s Viasat
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )