Ako vyzeral v skutočnosti Shakespeare, Tutanchamón či Mikuláš Koperník? Vďaka modernej technológií a precíznej práci archeológov a antropológov môžete teraz vidieť, ako tieto slávne historické osobnosti naozaj vyzerali.

V škole, keď sme sa učili o slávnych historických osobnostiach, často sme v učebnici videli rôzne obrázky a ilustrácie, ako asi títo ľudia vyzerali. Avšak mnohé z obrázkov boli vytvorené dávno po smrti týchto slávnych ľudí a neodrážali realitu. No teraz však historici a archeológovia s pomocou moderných technológií a s pomocou dochovaných ostatkov či záznamov dokázali vytvoriť, ako mnohé slávne historické osobnosti naozaj vyzerali. A vzhľad niektorých osobností naozaj vyráža dych. 

Tutanchamón

lenta.ru
lenta.ru

Tento faraón síce nebol vo svojej dobe veľmi významný, no vďaka nálezu jeho nevykradnutého hrobu sa v dnešnej dobe stal až legendou. Keďže archeológovia mali k dispozícií jeho ostatky, vytvoriť ako skutočne vyzeral nebolo až také náročné. Tutanchamon trpel mnohými chorobami a zdedeným zdravotným postihnutím. Zomrel vo veku 19 rokov, pravdepodobne na maláriu.

Nefertiti

lenta.ru
lenta.ru

V roku 2003 bola jedna múmia po rozsiahlych štúdiách identifikovaná ako múmia kráľovnej Nefertiti. Vedci vďaka zachovanej múmií dokázali vytvoriť, ako táto krásna kráľovná v skutočnosti vyzerala.

Dante Alighieri

lenta.ru
lenta.ru

Tvár asi najväčšieho talianskeho básnika, autora Božskej komédie, bola zrekonštruovaná v roku 2007 na základe rozsiahlej štúdie.

William Shakespeare

lenta.ru
lenta.ru

Tvár tohto najvýznamnejšieho anglického dramatika bola zrekonštuovaná na základe jeho posmrtnej masky.

Apoštol Pavol

lenta.ru
lenta.ru

Svätý Pavol žil v 1. storočí nášho letopočtu. V roku 2009 bola vykonaná analýza jeho posmrtného sarkofágu, ktorá bola nájdená za hradbami Baziliky svätého Pavla v Ríme.

Svätý Mikuláš

lenta.ru
lenta.ru

Svätý Mikuláš je považovaný za ochrancu námorníkov, obchodníkov a najmä detí. Jeho približná podobizeň mohla byť vytvorená vďaka dochovanému posmrtnému sarkofágu.

Henrich IV.

lenta.ru
lenta.ru

Takto vyzeral v skutočnosti francúzsky a navarrský kráľ Henrich IV, ktorý bol v roku 1610 zabitý náboženskými fanatikmi. Jeho podobizeň bola odhalená v roku 2010.

Richard III.

lenta.ru
lenta.ru

Vzhľad tohto nechválne známeho anglického kráľa mohol byť zrekonštruovaný vďaka tomu, že boli v roku 2012 pri výstavbe parkoviska akoby zázrakom objavené jeho pozostatky.

Johann Sebastian Bach

lenta.ru
lenta.ru

Tvár tohto slávneho nemeckého skladateľa bola predstavená v roku 2008 škótskym antropológom, ktorý ju na základe svojich rozsiahlych štúdií vytvoril.

Mikuláš Koperník

lenta.ru
lenta.ru

Jeden z najslávnejších astrónómov všetkých čias vyzeral približne takto. Jeho pravdepodobná tvár mohla byť vytvorená vďaka tomu, že sa jeho telo nachádza v katedrále v poľskom Fromborku.

Ktorá ilustrácia vás najviac zaujala?

interez.sk (Matej Mensatoris), brightside.me

Príbehy
0
Komentovať (0)