static01.nyt.com

Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci, ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Svet je preplnený informáciami o všetkom, čo naša rozmanitá planéta ponúka. Je toho toľko, čo nevieme, o čom sme ešte nepočuli… My sa vám pokúsime pravidelne prinášať tie najväčšie zaujímavosti a fakty na rôzne témy, aby ste mohli nepretržite spoznávať všetko okolo vás. Ste zvedaví, o čom to bude tentokrát? Dnes vám prinášame zaujímavé fakty o hviezde, vďaka ktorej môže vôbec život na Zemi existovať.

Uctievané od dávnoveku

Slnko malo veľký náboženský význam pre mnohé staroveké civilizácie. Napríklad najvyšší egyptský boh Re stelesňoval Slnko, ale Slnko uctievali aj Mayovia či Aztékovia, ktorí mu pravidelne prinášali obete.

wallpaperfolder.com
wallpaperfolder.com

Ako vodíková bomba

Na Slnku každú sekundu dochádza k zlučovaniu jadier vodíka, pričom sa uvoľňuje obrovská energia. Tento jav dokázalo napodobniť aj ľudstvo v podobe vodíkovej bomby, ktorá funguje na rovnakom princípe. Podľa NASA Slnko uvoľní každú sekundu energiu rovnajúcu sa výbuchu 100 miliárd ton TNT. Ak by sme teoreticky dokázali túto energiu zadržať, potom energia, ktorú vyprodukuje Slnko za jednu sekundu by pokryla spotrebu elektrickej energie ľudstva na 10 tisíc rokov.

Veľké rozdiely teplôt

Povrch Slnka prekvapivo nie je taký horúci ako si mnohí myslia. Samozrejme záleží od uhla pohľadu, lebo 6000 stupňov je predsa len dosť. No v jadre Slnka, kde prebieha reakcia vodíka je teplota neporovnateľne vyššia a to až na úrovni 14 miliónov stupňov Celzia.

wikimedia.org
wikimedia.org

Má neuveriteľnú váhu

Aj keď je Slnko tvorené plynmi, čo by mohlo niekomu pripadať, že bude ľahké, opak je pravdou. Váha Slnka predstavuje 99,87% hmotnosti Slnečnej sústavy. Znamená to, že všetky planéty vrátane Zeme a všetky mesiace, kométy, asteroidy a ďalšie objekty v Slnečnej sústavy predstavujú iba 0,13% hmotnosti.

Každých 11 rokov sa pretočí

Slnko v pravidelných 11 ročných intervaloch zmení svoje magnetické pole. Zo severnej strany sa stane južná a naopak.

cdn0.vox-cdn.com
cdn0.vox-cdn.com

Bude svietiť ešte pekne dlho

Vek Slnka sa odhaduje na takmer 5 miliárd rokov. Bude trvať približne ešte ďalších 5 miliárd rokov, kým spotrebuje všetku zásobu vodíka. Slnko sa teda nachádza v polovici svojej existencie.

Ako plážová lopta a hrášok

Aj keď Slnko nepatrí medzi najväčšie hviezdy, skôr sa radí medzi hviezdy stredných veľkostí, jeho rozmery sú aj tak ohromujúce. Priemer Slnka na  úrovni 1,4 milióna kilometrov skutočne vyráža dych. Pre porovnanie a lepšiu predstavu. Ak by sme Zem pokladali za hrášok, tak Slnko by veľkostne pripomínalo veľkú plážovú nafukovaciu loptu.

wikimedia.org
wikimedia.org

Skoro spôsobilo 3. svetovú vojnu

Silné slnečné erupcie v roku 1967 takmer spôsobili 3. svetovú vojnu. Studená vojna medzi USA a Sovietskym zväzom bola v plnom prúde a obe krajiny mali proti sebe pripravené stovky atómových bômb. Slnečné erupcie pospúšťali varovné signály a podľa meracích prístrojov to vyzeralo tak, ako keby začali na seba krajiny útočiť atómovými zbraňami. Našťastie sa prišlo na to, že poplašné systémy spustilo Slnko.

Nie pekný koniec

Keď Slnko spotrebuje všetko svoje vodíkové palivo zmení na tzv. červeného obra pričom pohltí blízke planéty Merkúr, Venušu a aj Zem. Po niekoľkých miliardách rokov začne postupne chladnúť a premení sa na tzv. bieleho trpaslíka. To sa ale udeje až o 5 milárd rokov.

interez.sk (Matej Mensatoris), space.com, factslides.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )