perspectivetimes.com

Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci, ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Svet je preplnený informáciami o všetkom, čo naša rozmanitá planéta ponúka. Je toho toľko, čo nevieme, o čom sme ešte nepočuli… My sa vám pokúsime pravidelne prinášať tie najväčšie zaujímavosti a fakty na rôzne témy, aby ste mohli nepretržite spoznávať všetko okolo vás. Ste zvedaví, o čom to bude tentokrát? Dnes vám prinášame zaujímavé fakty o orgáne v ľudkom tele, ktorý je zodpovedný za všetky riadace procesy. Áno, dnešná téma je mozog. 

Neuveriteľné čísla

Mozog obsahuje asi 100 miliárd nervových buniek, pričom každá bunka má viac ako 2 000 prepojení s inými neurónmi. Za deň mozog vykoná až 70-tisíc myšlienok a prenos informácií v mozgu sa deje rýchlosťou až 270 km/h.

Spotreba kyslíka

Mozog pre svoje fungovanie potrebuje veľké množstvo kyslíka. Aj keď mozog predstavuje asi len 2% hmotnosti človeka, až 20% prijatého kyslíka zo vzduchu putuje do mozgu.

Nereaguje na bolesť

Ak vás bolí či pichá v hlave, určite to nesúvisí s mozgom. Mozog totiž bolesť necíti. Preto sa operácie mozgu môžu vykonávať aj pri plnom vedomí pacienta. Známy je prípad čínskeho hudobníka zo začiatku tohto roka, ktorý pri operácií hral na gitare, aby mu lekári dokázali správne napraviť poškodené nervy.

nbcnews.com
nbcnews.com

Dlhý vývin

Keď dosiahneme dospelosť, prestávame rásť a tiež väčšina orgánov sa už ďalej nevyvíja. To sa ale netýka mozgu, ktorý sa vyvíja do 50. roku života.

Využívame celý mozog

Hovorí sa, že ľudia využívajú len 10% svojho mozgu, prípadne sa uvádza nejaké iné číslo. Pravdou ale je, že ľudské telo využíva všetky oblasti mozgu. Avšak na druhej strane sa ukázalo, že niektoré oblasti mozgu sú u niektorých jedincov menej aktívne a dokonca aj ich odstránením sa funkcia mozgu nezmení.

Je to „tučko“

Mozog sa skladá z veľkého množstva tuku a je to v podstate „najtučnejší“ orgán v ľudskom tele. Až 60% mozgu totiž tvorí tuk.

Žiadna polovica nie je samostaná

Mozog sa skladá z dvoch hemisfér – pravej a ľavej. Niektorí ľudia si myslia, že tieto hemisféry pracujú oddelene. To ale je nie je pravda, obidve hemisféry dokonale spolupracujú.

s-media-cache-ak0.pinimg.com
s-media-cache-ak0.pinimg.com

Hrubá mozgová kôra

Mozgová kôra ľudského mozgu tvorí až 3/4 samotného objemu mozgu, čo je v porovnaní s ostatnými živočíchmi oveľa viac.

Mozog nie je šteklivý

Dôvod, prečo sa nedokážeme poštekliť vlastnými rukami, súvisí s mozgom. Mozog totiž dokáže rozpoznať vlastné a cudzie dotyky a odlišne na ne reaguje.

fortunedotcom.files.wordpress.com
fortunedotcom.files.wordpress.com

Stále nesprekúmaný

Mozog je tak zložitý ľudský orgán, že je stále považovaný za najmenej preskúmaný orgán ľudského organizmu. Prejde ešte veľa rokov, kedy si vedci a lekári budú môcť povedať, že chápu všetkým súvislostiam odohrávajúcim sa v mozgu.

interez.sk (Matej Mensatoris), nursingassistantcentral.com, today.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )