/ 0 / Michal Blaško
Túžite po netradičnom domčeku?  Nasledujúce domy sú presne také. Svojím výzorom, funkciami a vlastnosťami lámu všetky stereotypy ktoré poznáte. Domček zo slamy Slamené domčeky nie...

Túžite po netradičnom domčeku?  Nasledujúce domy sú presne také. Svojím výzorom, funkciami a vlastnosťami lámu všetky stereotypy ktoré poznáte.

Domček zo slamy

Slamené domčeky nie sú už len pojmom z rozprávok. Táto žena je toho dôkazom. Samozrejme, domček nie je čisto slamený, to by asi dlho nevydržal. Ide o dom s kruhovým pôdorysom, ktorý je omietnutý hlinou, no vyplnený slamou. Možno vás prekvapí, že najviac sa na domčeku “nadrela” mladá Andrea, kým jej muž chodil do práce. Domček sa nachádza u našich susedov v Českej republike a jeho výstavba trvala 7 mesiacov. Mladá rodina je v prírode šťastná a spokojná. Presvedčte sa sami.

kruhovy dom1
foto: Markéta Davidová
kruhovy dom2
foto: Markéta Davidová

Viac o tomto domčeku sa dočítate tu.

Domček s rozlohou len 13 metrov štvorcových

Dom Viny Lustadovej, ktorá si ho vytvorila podľa jej ideálnych predstáv. Je jednoduchý, vôbec nie drahý, útulný a má v ňom všetko, čo potrebuje. Okrem toho je v bezprostrednej blízkosti prírody a navyše je tento dom aj mobilný, takže pokojne môže každý mesiac bývať na inom mieste.

[youtube 3tKUavs9uN8 720 410]

Domček, ktorý je možné postaviť len za 4 dni

Francúzska spoločnosť Multipod Studio vytvorila prototyp domu, ktorý môže byť postavený bez jedinej skrutky, veľmi jednoduchým spôsobom. Myšlienka je veľmi zaujímavá. Spoločnosť chcela nájsť spôsob, ako postaviť dom, ktorý je dobre navrhnutý, má nízke náklady na bývanie a taktiež nie je náročný na postavenie. Výsledkom tohto všetkého vznikol tento dom.

dom-bez-skrutky
interestingengineering.com

Dom je naozaj jedinečný a spoločnosť ponúka viac viráant, ktoré si môžete podľa vlastného vkusu vybrať.

dom-bez-skrutky1
interestingengineering.com

Súčasti domu sú vyrobené z recyklovateľných drevených panelov. Tieto panely pri stavbe do seba zapadajú a fungujú na podobnom princípe, ako stavebnica LEGO. Drevené panely držia pohromade pomocou skrutiek, čo znamená, že všetko čo potrebujete na stavbu tohto domu okrem materiálu, je skrutkovač.

dom-bez-skrutky2
interestingengineering.com

Jeho dispozícia, či interiér môžu byť rôznych typov či tvarov, od vidieckeho sídla, po dvojposchodový dom či malú kanceláriu.

dom-bez-skrutky3
interestingengineering.com

Ak sa vám tento domček páči, určite vás zaujíma jeho cena. Meter štvorcový sa pohybuje od 1000 do 1600 €.

dom-bez-skrutky4
interestingengineering.com

Domček môže byť postavený za extrémne krátky čas len štyri dni, čo je asi jeho najväčšia výhoda.
[vimeo 81180775 720 410]

Domček z paliet

Tento šikovný paletový domček majú na svedomí návrhári I-Beam Design-u. Rozmýšľate, prečo ich to vôbec napadlo? Aby pomohli svetu. Slovo „utečenci“ sa dnes zjavuje na každom kroku. Nejde len o utečencov. Je to jednoduché a hlavne lacné bývanie pre akýchkoľvek ľudí v núdzi. Viete si dokonca predstaviť, že je možné takýto domček postaviť v priebehu jedného dňa? Palety majú jednoducho nevyčerpateľné množstvo využití.

domcek z paliet (1)
i-beamdesign.com

Pôvodne boli domčeky navrhnuté ako prechodné bývanie pre utečencov vracajúcich sa do Kosova.

domcek z paliet (2)
i-beamdesign.com

Domček je neskutočne jednoduchý a hlavne flexibilný. Sami isto viete, aké vedia byť palety geniálne. Z týchto paliet si totiž vlastne vie človek vyrobiť bývanie akékoľvek veľké, podľa potreby. Sami viete, aké jednoduché je sa dostať ku paletám. Takže viete aj to, že stavba tohto domčeka nemôže byť náročná. Možno ste sa trocha pozastavili nad tým, čo sa na domy používa ďalej. Palety samotné určite nestačia. Môžu sa využiť rôzne fólie, plachty či iné veci. Ak sa chystáte si postaviť takýto domček, je to len na vás, čo použijete.

domcek z paliet (5)
i-beamdesign.com

Je ale samozrejme možné, aby boli izolované a mohlo sa v nich kúriť. Aby ste si tento domček postavili, nie je nutné byť zdatným v takýchto veciach. Inštrukcie podľa I-Beadm Design sú úplne jednoduché a zvládne ich každý. Za 70€ si môžete kúpiť celý paletový domček, ktorý obsahuje všetko potrebné.

domcek z paliet (9)
i-beamdesign.com

I keď bol samotný domček pôvodne navrhnutý pre utečencov, môže vám poslúžiť aj napríklad ako chatka. Pre niekoho materiál odpadový, pre niekoho stavebný…

Dom v tvare kocky

 Z vonku pôsobí ako plastovo-sklenená kocka, vo vnútri sa nachádza úžasne využitý priestor, ktorý aj keď je malý, vie poskytnúť dostatočné pohodlie a komfort pri bývaní.

Pokračovanie na ďalšej strane..Komentovať (0)