youtube.com

Nie je žiadnym tajomstvom, že ľudstvo to má poriadne nahnuté. Míňajú sa nám neobnoviteľné zdroje, počasie je hore nohami. Čo všetko teda môže očakávať naša civilizácia?

Ľudstvo je stále v ohrození. V niektorých prípadoch za to môžu prírodné javy, zemetrasenia, povodne či tsunami a niekedy si ku katastrofám môžeme dopomôcť aj sami. Homo sapiens sapiens má v rukáve možnosť jadrového holokaustu, alebo sa proti nám môžu vzbúriť naše vlastné výtvory. Už dávno je narušená rovnováha. Ak sa niečo zrúti, môžeme sa pripraviť na efekt padajúceho domina…

Ešte možno máme nejaký ten čas na spamätanie, len musíme prestať počítať všetko na ekonomický zisk. Bohužiaľ dôvodov, ktoré môžu úplne vyhladiť ľudstvo, je viacero. Prinášame vám 10 potenciálnych katastrof, ktoré môžu ukončiť život na planéte v tej forme, akej sme ho doposiaľ poznali…

Záblesk gama žiarenia

Hviezdny systém WR 104, ktorý sa nachádza približne 8-tisíc svetelných rokov od slnka, môže spôsobiť extrémne silný výbuch energie. Výsledné gama žiarenie môže úplne poškodiť ozónovú vrstvu na planéte. Čo nás však na druhej strane môže potešiť, je fakt, že k tejto udalosti môže dôjsť počas nasledujúcich 10-tisíc rokoch. Okrem toho existuje šanca, že tento lúč gama žiarenia minie našu planétu, čo by nebolo až tak zlé pre našich nasledovníkov…

wikipedia.org/dailymail.co.uk

Kolízia s červenou planétou

Vedeli ste, že Mesiac vznikol po kolízii Zeme s červenou planétou Theiou? Mala podobné zloženie ako naša matička Zem. K nehode došlo približne pred 100-miliónmi rokov. Ak by však opäť nastala táto zrážka, asi by sme sa veľmi nepotešili.  Vzorky z povrchu Mesiaca priniesli na Zem misie Apola 12, 15 a 17.  Výskumníci ich analyzovali spolu so šiestimi vulkanickými horninami zo zemského plášťa. Keď ich porovnali, zistili, že Mesiac vznikol práve kolíziou tejto červenej planéty so Zemou. Možno aj to viedlo k špekuláciám. Určite ste počuli o Planéte X (Nibiru), ktorá sa má vraj zraziť so Zemou. Či sa však jedná o dielo konšpirátorov, alebo je to pre ľudstvo možná pohroma, ukáže len čas. Pravdou je, že vedci existenciu Nibiru striktne odmietajú.

dwindous.blogspot.in

Invázia mimozemšťanov

O tejto téme bolo toho napísané viac než dosť. A nielen to. Dočkala sa mnohých filmových spracovaní. Oficiálne veda doposiaľ nepotvrdila existenciu mimozemšťanov, no kontakt s obyvateľmi iných planét pokladajú za možný. No väčšina ľudí očakáva, že ak sa im predsa len uráči pozrieť sa na Zem, nebudú príliš priateľskí. Ktovie, možno sú to priateľské tvory a my len striktne odmietame to, čo nepoznáme. Shawn Domagała-Goldman, vedec, ktorý spolupracuje s NASA, spolu s kolegami zostavil zoznam možných scenárov stretnutia s mimozemšťanmi. Rozdelil ich do troch hlavných kategórií: prospešné, neutrálne a škodlivé. No najviac sa prikláňajú práve k poslednej možnosti. Dôkaz, že vo vesmíre žijú naozaj inteligentné tvory, spočíva v tom, že nás doposiaľ nekontaktovali.

proofofalien.com

Okysľovanie oceánov

Vysoká hladina oxidu uhličitého v zemskej atmosfére má za následok pomalé znižovanie rovnováhy pH v svetových oceánoch. Akonáhle sa všetky svetové oceány okyslia, spôsobí to masový zánik živých organizmov. Všetko tu už raz bolo. Aj pred 252 miliónmi rokov na Zemi vyhynula väčšina foriem života. Výskum, ktorý bol publikovaný v roku 2015 poukázal na to, že k tomu v hojnej miere prispelo práve okysľovanie oceánov. Tiež štúdia Nature Climate Change  z roku 2012 poukazuje na to, že súčasná miera okysľovania je 10- krát rýchlejšia ako pred 56 miliónmi rokmi. Za posledných sto rokov množstvo CO2 vzrástlo o 30 percent, a pH oceánu kleslo o 0,1 jednotky. To je viac, než dosť. Okysľovanie oceánov je pomalý proces. Z tohto dôvodu môže trvať desiatky rokov, než to bude mať výrazný vplyv na morský život. ale keď to začne, prídeme o hlavný zdroj obživy pre človeka. Potom ľudstvo čaká poriadny hladomor.

Červený obor

Na toto sa môžeme „tešiť“ zhruba o  7 -8 miliardy rokov. Ak sa zo Slnka stane Červený obor, Slnko pohltí Zem a zničí ju. Slnko, ktoré je centrom nášho solárneho systému má „iba“ 4,6 miliardy rokov. Hviezdy vo veľkosti Slnka existujú niečo cez 8 miliárd rokov. Slnko je teda v dobrej polovici. Ale ako sa bude blížiť k svojmu koncu, voda v oceánoch začne vrieť a planéta sa tak stane neobývateľnou.

universetoday.com

Kolízia s asteroidom

Vedci predpokladajú, že asteroid Chicxulub môže za vyhynutie dinosaurov z obdobia pred 65 miliónmi rokov. Chicxulub, 10 kilometrov široký asteroid dopadol na povrch Zeme. Po náraze zaniklo 75 percent všetkého života, vrátane dinosaurov. Asteroidy stále zasahujú našu Zem. Ale zvyčajne sú vo veľkosti slona, pričom v priemere udrú raz za rok. Ak však takýto asteroid opäť navštívi našu Zem, ľudstvo tentoraz definitívne vyhynie.

thecommentator.com

Neviditeľný nepriateľ

Pred objavením antibiotík naozaj prežili len tí najsilnejší jedinci. Penicilín však umožnil zachrániť život miliónom. Predtým ste mohli aj z jednoduchého porezania dostať fatálnu infekciu. No všetko má dve strany. V súčasnosti dochádza k nadmernému užívaniu antibiotík, čím sa niektoré kmene baktérií voči ním stávajú úplne rezistentné. Akonáhle sa baktérie stanú odolné aj voči poslednej skupine antibiotík, choroby nás začnú kosiť, pretože sa nebudeme vedieť brániť proti neviditeľným nepriateľom. Náš zdravotný stav sa môže vrátiť do viktoriánskej éry, kedy aj zubný kaz mohol mať fatálne dôsledky.

bbc.com

Nukleárny holocaust

Ak by k nám aj nedajbože príroda bola príliš naklonená, vieme sa vyhubiť aj sami. V roku 2016 bolo na Zemi až 15-tisíc jadrových zbraní, o čom sme vám priniesli aj článok. Mnohé krajiny sú tak „pre istotu“ zásobené jadrovým arzenálom. Keď to niekto začne, jeho súper bude dychtivo čakať, kedy bude môcť urobiť odvetu. Teda v tom prípade, že vôbec takú možnosť dostane. A k čomu to vedie? Po nukleárnej vojne nastane nukleárna zima. Klíma sa extrémne ochladí. UV žiarenie zničí všetky semená a ľudstvo to dovedie k záhube. Vtedy naozaj nebude záležať na tom, kto je vlastne víťaz, pretože zostanú len porazení.

en.protothema.gr

Obrovské Tsunami

Deje sa to všade vo svete. Pred 73-tisícmi rokov vulkán Katverdy Fodo vyvolal obrovskú, takmer 300 metrovú vlnu Tsunami. A niečo také môže udrieť znova. Očakávajú sa mega tsunami s magnitúdou, ktorá môže vyhubiť všetko živé na Zemi, vrátane celého ľudstva. Tento vulkán sa v novembri 2014 stal náhle aktívnym. Odborníci sa obávajú, že ďalší silný výbuch môže spôsobiť  obrovskú vlnu Tsunami, ktorá sa bude šíriť cez Atlantický oceán. Podľa vedúceho výskumu Dr. Ricardo Ramalho, vlna, ktorá by bola dvakrát väčšia než Big Ben, môže spôsobiť nevýslovnú skazu. Expert na Tsunami, profesor Bill McGuire, uviedol, že obrovským Tsunami dochádza raz za 10 – tisíc rokov. Aj preto by sme mali byť opatrní.

youtube.com

Umelá inteligencia

To najlepšie na koniec. Zatiaľ umelú inteligenciu vnímame len prostredníctvom scifi príbehov. Ale aj tá najväčšia absurdita môže v sebe ukrývať zrnko pravdy. Podľa Elona Muska si však musíme dávať veľký pozor na to, čo stvoríme. Inak sa naše objavy môžu otočiť proti nám. A nikto nechce zanechať Zem pre robotov, však?

Paramount Pictures

Možno by stálo za to sa zamyslieť, kam smeruje naša civilizácia, pretože plakať nad rozliatym mliekom býva už zvyčajne neskoro.

Pozri aj: 27 fotografií, ktoré ukazujú, že koniec sveta je naozaj blízko

interez.sk, (Michaela), unbelievable-facts.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy