koryos.tumblr.com

Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Svet je preplnený informáciami o všetkom, čo naša rozmanitá planéta ponúka. Je toho toľko, čo nevieme, o čom sme ešte nepočuli… My sa vám pokúsime pravidelne prinášať tie najväčšie zaujímavosti a fakty na rôzne témy, aby ste mohli nepretržite spoznávať všetko okolo vás. Ste zvedaví, o čom to bude tentokrát? Dnes vám prinášame zaujímavosti zo sveta živočísnejšnej ríše, o ktorých ste pravdepodobne ešte nikdy nepočuli, no sú zaručene pravdívé. 

Ošípané vedia hrať videohry

 mypigmeup / warlight
mypigmeup / warlight

Vedci z Pennsylvánskej štátnej univerzity zistili, že ošípané sa dokázali naučiť hrať jednoduché počítačové hry. K dispozícií mali monitor a joystick, ktorý ovládali rypákom alebo ústami. Ošípané sa dokázali naučiť hru hrať a vedeli rozlišovať rôzne objekty. Podľa profesora Stanleyho Curtisa to len dokazuje, že tieto zvieratá sú vysoko inteligentné a vo viacerých oblastiach dokážu svojou inteligenciou predbehnúť aj psy či mačky.

Bisexuálne slony

pickywallpapers
pickywallpapers

Slony sú v otázke sexu veľmi otvorené a často sa prejavujú aj homosexuálnym správaním. Heterosexuálna príťažlivosť u slonov je pomerne krátka a obmedzuje sa len na obdobie párenia. Mimo tohto obdobia si samci navzájom prejavujú náklonnosť a vytvárajú si pevné väzby. Aj slonie samice sa prejavujú homosexuálne, no také správanie bolo u sloníc pozorované zatiaľ iba v zajatí a nie vo voľnej prírode.

Nesmrteľné homáre

doyourpart
doyourpart

No dobre, homár síce nesmrteľný nie je, no k dokonalosti mu veľa nechýba. Homáre majú v tele prítomný enzým, ktorý dokáže opravovať poškodenú DNA, a tým pádom starnú len veľmi pomaly. Homár sa môže tak dožiť aj 100 rokov, známy je tiež prípad homára z newyorskej reštaurácie, ktorého vek bol až 140 rokov a bol vypustený na slobodu, takže je možné, že žije dodnes. Homáre sa však zvyknú dožívať nižšieho veku, dôvodom je ich chutné mäso, ktoré okrem ľudí láka aj iných predátorov.

Vzácne zvratky

whaleopedia / gq-magazine.co.uk / earthtouchnews
whaleopedia / gq-magazine.co.uk / earthtouchnews

Jednou z najcennejších vecí, ktoré môžete nájsť v mori či v oceáne, sú zvratky z vorvaňa. Nie nerobíme si z vás žarty. Tieto zvratky sa nazývajú ambra. Keď je ambra čerstvá, odpudivo páchne, no časom, ako stárne, získava jemnú zemitú a pižmovú vôňu. Ambra je tak vysoko cenená ako prísada do parfúmov, ktorá zabezpečuje,  že vôňu nastriekaného parfému bude cítiť aj po niekoľkých dňoch. V závislosti na kvalite ambry môže šťastný nálezca týchto zvratkov získať za jeden kilogram približne 50 tisíc eur.

Nafetované klokany

brainz.org / granitegrok
brainz.org / granitegrok

Druh austrálskeho klokana Wallaby sa dokáže celkom dobre odviazať. Je známe, že tieto malé klokany vyhľadávajú makovicové polia, ktoré pestujú farmaceutické firmy. Tie z makovíc potom vyrábajú morfium či iné preparáty. Klokany ale objavili opojný účinok týchto rastlín, a tak sa vkradnú na pole a tam sa doslova nafetujú. Potom v „rauši“ vystrájajú, a to tak, že vyšľapávajú kruhy na poliach. Potom to na poli vyzerá tak, ako keby sa tam realizovali návštevníci z cudzích svetov.

Samica s penisom

koryos.tumblr.com
koryos.tumblr.com

Hyeny škvrnité vytvárajú matriarchálne spoločenstvá a samci sú v týchto skupinách podradenými. A to platí aj vtedy, keď ide o sex.  Ak samica nemá na sex chuť, samec s tým veľa neurobí. Samička má totiž niečo ako „pseudopenis“, a ak nemá chuť na párenie, samec má problém vykonať akt, keďže mu v tom bráni tento bizarný orgán. Pseudopenis je dokonca väčší a mohutnejší v porovnaní s výbavou, ktorú má samec.

Najškaredšie zviera

ipfactly / abresourcesllc
ipfactly / abresourcesllc

Blobfish je ryba, ktorá sa ale nepodobá na žiadnu inú. Jej výzor je tak extrémny, že práve táto ryba bola víťazkou súťaže o najškarejšie zviera živočíšnej ríše. No nedajte sa hneď zmiasť. Blobfish alebo Psychrolutes marcidus vyzerá celkom normálne, ak sa teda nachádza v prostredí, pre neho typickom. Obýva totiž dno oceánov, a to v hĺbke až 1 kilometer. Tlak vody je tam taký veľký, že človek by tam bol doslova rozdrvený. Blobfish ale v takom prostredí pripomína pomerne bežnú rybu.

Bombová veľryba

giphy
giphy

Každý raz zomrie, a to platí aj o veľrybách. Keď sa ale takéto zviera dostane na pobrežie, môže z toho vzniknúť pomerne veľký problém. Plyny v rozkladajúcom sa zvierati spôsobujú jeho nafukovanie, ktoré môže skončiť až explóziou. Asi nemusíme pripomínať, že v takom prípade sa pri veľrybe neoplatí dlho ostávať, ak teda nechcete byť pokrytý silnou vrstvou hnijúceho veľrybieho mäsa.

Krvavé hrochy

greenarea
greenarea

Aj keď sa to nezdá, hroch patrí medzi najnebezpečnejšie africké zvieratá. Väčšinu života trávi vo vode, no niekedy vyjde aj na súš. Aby ho nespálilo silné africké Slnko má vždy v zálohe „opaľovací krém“ ktorý sa vylučuje kožou. Tento sekrét má červenú farbu, a tak u niektorých ľudí panuje presvedčenie, že hrochy dokážu potiť krv, čo samozrejme nie je pravda.

Podvodné chameleóny

giphy
giphy

Ak si myslíte, že schopnosť meniť farby majú iba chameleóny, vyvedieme vás z omylu. Sépie sú majsterkami premien, majú citlivé kožné bunky, ktoré sa dokážu zmeniť skutočne v okamihu. Sépia tak dokáže blikať či v sekunde zmeniť farbu, čím dokáže zmiasť svoju korisť alebo odstrašiť predátora. Sépie tento úžasný mechanizmus využívajú aj pri komunikácií medzi sebou.

interez.sk (mmm), unbelievable-facts.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy