Obec Papradno

Foto: Detor [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

V jubilejnom 10. ročníku národnej súťaže Dedina roka 2019 zvíťazila obec Papradno

Dedina roka 2019 – Papradno presvedčila hodnotiacu komisiu súťaže najmä tým, aký význam prikladá zachovaniu prírodného dedičstva  a dedičstva predkov. Pestrosť biodiverzity a zachovaná mozaiková krajina lesov, lúk a pasienkov, je nielen dôvodom na hrdosť obyvateľov, ale aj na ich ochranu. Za týmto účelom, okrem starostlivosti a  zvyšovania povedomia obyvateľov, nadväzuje obec aj cezhraničné partnerstvá na ochranu prírodného dedičstva – pohoria Javorníky.

Na snímke obec Papradno, víťaz súťaže Dedina roka 2019 vo štvrtok 7. novembra 2019. Foto: TASR – Erika Ďurčová

Papradčania preukázali aj výsledky snáh o zachovanie tradičnej ľudovej kultúry a hrdosť  na svoje korene. Obec sa môže pochváliť i racionálnym využívaním lokálnych zdrojov, či realizáciou rôznorodých aktivít. Všetko podporuje spolková, klubová a záujmová činnosť. Príkladný a komplexný rozvoj obce rozhodol, že prestížny titul Dedina roka 2019 získalo Papradno a  ako národný víťaz bude v roku 2020 zastupovať Slovensko v 16. ročníku súťaže o Európsku cenu obnovy dediny.

Na snímke izba regionálnych tradícií v základnej škole v obci Papradno 10. júna 2016. Foto: TASR – Radovan Stoklasa

Druhé miesto v súťaži Dedina roka 2019 obsadila obec Svätý Anton (okres Banská Štiavnica) a tretie miesto obec Raslavice (okres Bardejov). V jednotlivých kategóriách získali ocenenie nasledovné obce: Dedina ako hospodár – Lúky (okres Púchov), Dedina ako maľovaná – Domaňovce (okres Levoča), Dedina ako klenotnica – Beluj (okres Banská Štiavnica) a Krivany (okres Sabinov), Dedina ako pospolitosť – Bolešov (okres Ilava), Dedina ako partner – Tvrdošovce (okres Nové Zámky), Dedina ako záhrada – Tvrdošovce (okres Nové Zámky). Mimoriadne ocenenia získali obce Jesenské (okres Levice), Pobedim (okres Nové Mesto nad Váhom) a Dohňany (okres Púchov).

Na snímke nádvorie Koháryovského kaštieľa v Svätom Antone. Foto: TASR – Dušan Hein

Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční v Papradne v závere tohto roka.  Ocenené  obce  získajú,  okrem  vecných  cien od vyhlasovateľov súťaže a jej partnerov, aj  finančné  prostriedky  od  generálneho partnera súťaže viazané na realizáciu projektu zameraného na rozvoj a obnovu obce.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )