macaronstories.wordpress.com

Určite to zažil každý z vás. Po neúspešnom vzťahu sa so svojím bývalým partnerom rozhodnete, že ostanete priateľmi. Napriek všetkému si predsa len ako ľudia...

Určite to zažil každý z vás. Po neúspešnom vzťahu sa so svojím bývalým partnerom rozhodnete, že ostanete priateľmi. Napriek všetkému si predsa len ako ľudia rozumiete, máte spoločné hobby a spomienky a priateľstvo sa zdá ako rozumný nápad. Opak je ale pravdou. Podľa psychológov je to tá najhlúpejšia vec, akú môžete urobiť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Napriek tomu, že mnohí tušia, že takéto priateľstvo nemôže fungovať, ignorujú zdravý rozum a do tejto jamy levovej sa aj tak púšťajú. Psychológovia však potvrdili starú múdrosť a tvrdia, že so svojím bývalým frajerom alebo frajerkou jednoducho priatelia už nikdy nebudete. Samozrejme, úplne vylúčiť takéhoto človeka zo svojho života je veľmi ťažké, tak prečo to robiť?

adshomedecorz.webcam
adshomedecorz.webcam

Podľa psychologičky Niny Atwood síce nie je takáto situácia nemožná, no po rozchode je psychicky a emocionálne natoľko náročná, že ju väčšina ľudí nezvládne. Podľa jej slov je rozhodnutie ostať priateľmi iba pokus o zmiernenie pocitu straty toho druhého a o jednoduchšom vyrovnaní sa so smútkom.

theartmad.com
theartmad.com

Táto osoba vás pozná lepšie ako ktokoľvek iný. Napriek tomu, že to už možno medzi vami nefunguje, je úplne prirodzené, že si chcete takéhoto človeka nechať vo svojej blízkosti. Emocionálna intimita, ktorá medzi vami pretrváva, sa totiž ťažko buduje a pre človeka je veľmi potrebná.

macaronstories.wordpress.com
macaronstories.wordpress.com

Práve preto sa veľa rozídených párov rozhodne zostať „aspoň“ priateľmi. S pocitmi po rozchode je však veľmi ťažké zabudnúť na spomienky a pocity, ktoré ste kedysi k tomu druhému mali. A preto sa aj po rozchode zraňujete (alebo zraňujete toho druhého) znova a znova. Podľa Juliany Breines sa v každom takomto priateľstve neustále opakujú pocity zo straty, ktoré ste pociťovali aj na konci vzťahu.

date360ng.com
date360ng.com

Samozrejme, každý človek je osobitý a s podobnou situáciou si poradí po svojom. Podľa odborníkov je však po neúspešnom vzťahu najlepšie aspoň na nejaký čas pretrhnúť všetky spojenia a obmedziť spoločné stretnutia a vzájomný kontakt na minimum.

Zažili ste už podobnú situáciu? Ako ste si s ňou poradili? Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti. 

Najnovšie články