Foto: moviestillsdb.com

Určite sa už aj vám stalo, že ste podľa niečieho hlasu usúdili, že ide o atraktívneho človeka.

Je to celkom bežný jav a tak každý z nás, či žena alebo muž, dokáže určiť, ktorý hlas je sexy a ktorý má od toho veľmi ďaleko. V súčasnosti stále zažíva vzrast popularity ASMR, ako žáner či už relaxačného videa na YouTube alebo audioerotiky. Pokiaľ sú to práve hlasy čo vás na partneroch vzrušuje, nikdy v histórii nebol lepší čas na to byť v aktívnom veku.

Záhada, ktorá vytvára efekt toho, čo nazývame sexy hlasom, bola opísaná vo vedeckej štúdii publikovanej v časopise Medical Express. Na túto tému sa bližšie pozrel aj portál Huffington Post. Keď sa lepšie zamyslíme nad tým, aký hlas je pre nás vzrušujúci, kritériá sa v závislosti od osobnosti môžu meniť, ale i tak nás ako ľudí spájajú podobné preferencie.

Unsplash

Muži hlboko, ženy vysoko

Spoločenský stereotyp udáva jasný príklad. Muž so sexy hlasom by mal mať nízko položený tón zvuku a využívať svoj dych. Perfektnými príkladmi sú herci ako Johnny Depp či George Clooney. Zo škály nevybočuje ani Matthew McConaughey či Brad Pitt. Mužov by mal údajne zas na ženách priťahovať vysoký hlas, ktorý je známkou ženskosti a prítomnosti estrogénu.

Niekdajšie štúdie tieto tvrdenia dlho potvrdzovali, no štúdia publikovaná v Medical Express ich vyvracia. Aj keď fakty hovoria jasne, psychológovia zistili, že ženy majú takisto, ako muži, tendenciu podvedome posadiť svoj hlas nižšie, keď sú v prítomnosti osoby, ktorú považujú za atraktívnu. Nízko posadené hlasy u žien, ktoré stále dokážu byť sexy, si môžeme všimnúť u herečiek ako Margot Robbie či Cate Blanchett.

Mix biológie a zvyku

To, čo vo výsledku považujeme za sexy hlas, by teda malo byť zmesou prirodzených biologických preferencii a toho, čo nám káže spoločnosť. Profesorka Jean Berko Gleason, ktorá sa zaoberá jazykom a psycholingvistikou, označuje spoločenské predstavy o atraktívnom hlase za prehnané. Tiež však upresňuje, že sexy hlas, bez ohľadu na to, či pochádza od muža alebo ženy, by mal byť srdečný a príťažlivý.

Ide teda o typ hlasu alebo možno skôr intonácie, ktorá vychádza menej z našich hláv a viac z hrude. Berko Gleason dodáva, že atraktívny hlas rozhodne nie je nosový. Ako ideálny príklad mužov udáva Baracka Obamu či Jamesa Earla Jones, ktorý prepožičal svoj hlas Darthovi Vaderovi.

huffpost.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )