wikipedia.org

V Chorvátsku sa ukrýva jedno z najfascinujúcejších lokalít v celej Európe. Vtedajší projektanti vytvorili objekt hodný kvalitného sci-fi.

Pri meste Bijač sa nachádza unikátne opustené miesto, ktoré kedysi svojou víziou a technickým prepracovaním vyrážalo dych. Dokázalo odolať nukleárnej bombe, vojaci v podzemí bez problémov vedeli prežiť aj celý mesiac.

Opustenú leteckú základňu a podzemné letisko nájdete na hranici medzi Chorvátskom a Bosnou a Hercegovinou pod vrchom Plješevica. I napriek tomu, že pred rokmi bol nevšedný objekt zničený armádou, naďalej patrí k najväčším podzemným letiskám a základniam v celej Európe.

atlasobscura

Tajná výstavba leteckej základne so šifrovaným pomenovaním “Objekt 505”  sa začala ešte v roku 1948. Na kompletné dokončenie unikátneho objektu potrebovala krajina 20 rokov a obrovské finančné prostriedky, dnes odhadované na 5,5-milióna eur. Vznikol tak objekt, ktorý možno prirovnať k futuristickému sci-fi.

wikipedia.org

Spolu s letiskom sa vybudovali štyri tunely, z toho jeden špeciálne určený na únik, s celkovou dĺžkou 3,5 kilometra. Chránili ich obrovské železo-betónové dvere s váhou viac ako sto ton. Vzniklo tu tiež päť pristávacích dráh pre vojenské lietadlá a stíhačky. Tunely sa v podzemí spojovali do jednej obrovskej haly, kde prebiehali opravy leteckých strojov MIG – 21.

panoramio

Objekt 505 bol skonštruovaný tak, aby odolal dokonca aj nukleárnej bombe so silou 20 kiloton, podobnej, ktorá bola zhodená na Nagasaki. Projektanti navrhli základňu aj pre situáciu, keď bude musieť vojenská jednotka prežiť v podzemí niekoľko týždňov. Na základni sa nachádzali obrovské sklady rakiet, paliva, bômb ale dokonca i kuchyne, nemocnica, izby pre vojenský tím a ľudí pracujúcich v objekte.

wikipedia.org

Základňa disponovala viacerými výdobytkami techniky. Na vrchu bol nainštalovaný jeden z najlepších radarov s dosahom viac ako 400 kilometrov, vďaka nemu sa mohlo z podzemia sledovať dianie v Maďarsku či Taliansku. Tým sa to ani trochu nepáčilo.

wikipedia.org

Radar, ku ktorému sa dalo dostať len helikoptérou, v polovici 90. rokov zničila chorvátska letka. Bohužiaľ, podobne skončilo celé podzemné letisko aj so základňou. Vojnou zmietaná krajina vďaka neustálym bojom prišla o unikátny objekt, ktorý v celej Európe nemal obdobu.

wikipedia.org

Letecká základňa Željava láka ročne mnoho turistov. Ak sa však na toto, dych vyrážajúce miesto vyberiete, držte sa len na označených miestach, lesy okolo sú ešte aj dnes posiate aktívnymi mínami. Lokalita je v súčasnosti využívaná pre výcvik policajných psov na odhalovanie výbušnín a nástrah.

wikipedia.org

Pozri aj: 10 mostov, ktoré máme na Slovensku a môžeme byť na ne patrične pyšní

unbelievable-facts.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )