Foto: MarioMagdic, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons / Douglas C-47 pri vchode do leteckej základne Foto: Ballota, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

V Chorvátsku sa ukrýva jedna z najfascinujúcejších lokalít v celej Európe. Vtedajší projektanti vytvorili objekt hodný kvalitného sci-fi.

V blízkosti mesta Bihać v Bosne a Hercegovine sa za chorvátskymi hranicami nachádza unikátne opustené miesto, ktoré kedysi svojou víziou a technickým prepracovaním vyrážalo dych. Dokázalo odolať nukleárnej bombe a vojaci v podzemí vedeli bez problémov prežiť aj celý mesiac.

Článok pokračuje pod videom ↓

Článok bol pôvodne publikovaný v roku 2017

V článku sa dozviete aj:

  • Kvôli čomu bola vybudovaná Željava?
  • Z koľkých tunelov pozostávala?
  • Prečo muselo byť letisko utajované?
  • V čom bolo výnimočné?
  • Môžete ho dnes navštíviť?

Najväčšie podzemné letisko v Európe

Opustenú leteckú základňu a podzemné letisko nájdete na hranici medzi Chorvátskom a Bosnou a Hercegovinou, pod vrchom Plješevica. I napriek tomu, že pred rokmi bol nevšedný objekt zničený armádou, naďalej patrí k najväčším podzemným letiskám a základniam v celej Európe.

Vchod do podzemného letiska Željava Foto: Flickr.com

Vyzerá ako z futuristického sci-fi

Diskutovať o tajnej výstavbe leteckej základne so šifrovaným pomenovaním „Objekt 505“ sa začalo ešte v roku 1948, teda tesne po 2. svetovej vojne. Na kompletné dokončenie unikátneho objektu ale potrebovala krajina 20 rokov a obrovské finančné prostriedky, v prepočte odhadované na 5,5-miliárd eur, čo by v dnešnej dobe predstavovalo ešte niekoľkonásobne vyššiu sumu. Týmto obrovským rozpočtom sa letisko stalo jedným z najdrahších projektov v Európe, píše Unbelievable Facts.

Spolu s ním sa vybudovali štyri tunely, z toho jeden špeciálne určený na únik, s celkovou dĺžkou 3,5 kilometra. Chránili ich obrovské železo-betónové dvere s váhou viac ako sto ton. Ako informoval portál Cestovinky.cz, armáda tu dokázala ukryť až 58 lietadiel. Vysvetľuje, že tunely boli dlhé od 300 do 500 metrov, široké 20 metrov a vysoké 8 metrov.

Vzniklo tu tiež päť pristávacích dráh pre vojenské lietadlá a stíhačky. Tunely sa v podzemí spojovali do jednej obrovskej haly, kde prebiehali opravy leteckých strojov MIG – 21. Ako uvádza portál iDNES, Željava bola jedným z najutajovanejších objektov niekdajšej Juhoslávie.

Chodba tunela vedúca smerom k veliteľskému centru „Star“ Foto: Ballota, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Odolný voči nukleárnej vojne

Objekt 505 bol skonštruovaný tak, aby odolal dokonca aj nukleárnej bombe so silou 20 kiloton, podobnej tej, ktorá bola zhodená na Nagasaki.

Projektanti navrhli základňu aj pre situáciu, keď bude musieť vojenská jednotka prežiť v podzemí niekoľko týždňov. Na základni sa nachádzali obrovské sklady rakiet, paliva, bômb ale dokonca i kuchyne, nemocnica, izby pre vojenský tím a ľudí pracujúcich v objekte.

Douglas C-47 pri vchode do leteckej základne Foto: Ballota, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Unikát padol za obeť vojne

Základňa disponovala viacerými výdobytkami techniky. Na vrchu bol nainštalovaný jeden z najlepších radarov s dosahom viac ako 400 kilometrov. Vďaka nemu sa mohlo z podzemia sledovať dianie v Maďarsku či Taliansku. Tým sa to ani trochu nepáčilo. No účelom tejto základne bolo práve prostredníctvom radarovej siete zabezpečiť včasné varovanie v prípade ohrozenia.

Radar, ku ktorému sa dalo dostať len helikoptérou v polovici 90. rokov zničila chorvátska letka. Bohužiaľ, podobne skončilo celé podzemné letisko aj so základňou. Vojnou zmietaná krajina vďaka neustálym bojom prišla o unikátny objekt, ktorý v celej Európe nemal obdobu.

Vchod do letiska Željava Foto: Treb, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Željava dnes

Letecká základňa Željava láka ročne mnoho turistov. Ak sa však na toto dych vyrážajúce miesto vyberiete, držte sa len na označených miestach, lesy okolo sú ešte aj dnes posiate aktívnymi mínami. Lokalita je v súčasnosti využívaná pre výcvik policajných psov na odhaľovanie výbušnín a nástrah.

unbelievable-facts.com
Uložiť článok

Najnovšie články