Projekt RUINY sa po prvých dvoch vypredaných podujatiach v Lučenci presúva do Rimavskej Soboty.

Podľa organizátorov sa hudobná dramaturgia nešpecifikuje na žiadny hudobný žáner, ale na samotnú hudbu a prepojenie s konkrétnym priestorom. RUINY III prichádzajú s ďalším konceptom a témou, ktorá sa tentokrát dotýka folklóru.

Je známe, že Projekt RUINY sústredí svoju pozornosť na schátrané objekty. Doteraz to však boli honosné stavby, ktoré skrývali bohatú históriu. V treťom cykle organizátori stavili na zmenu, a tak prichádzajú s niečím iným ako doteraz. Septembrové podujatie sa odohrá v opustenom študentskom internáte v Rimavskej Sobote. Budova kedysi slúžila ako školský domov, v ktorom bývali študenti z rôznych okolitých obcí a miest. Internát je už niekoľko rokov v stave chátrania. Aj vďaka súhlasu mesta, ktoré organizátorom dalo povolenie priestory sprístupniť širokej verenosti, diváci zažijú ďalšiu sériu intímnych koncertov – v bezprostrednej blízkosti ku interpretom, so sedením v kruhu.


„Úlohou nasledujúceho cyklu je prezentovať rôzne súčasné spracovania folklóru –  v tomto prípade pôjde o slovenskú a moravskú ľudovú hudbu. Koncerty sa odohrajú v opustenej socialistickej koncertnej sále. Umiestnenie účinkujúcich medzi divákmi bude slúžiť ako symbol, rituál k očisteniu hudby od zneužívania minulým režimom. Súčasťou podujatia bude aj diskusia s hosťami z akademickej obce,“ hovorí Alexandra Galambová, PR manažérka OZ Projekt RUINY.

Slovenský folklór rezprezentuje vokálno-multimediálne zoskupenie L Ú K Y, ktoré pod vedením Jany Ambrózovej  kombinuje ženský spev vychádzajúci z ľudovej tradície, performance a zvukovú inštaláciu od Jonáša Grusku.

Pozvanie prijal aj český skladateľ a kontrabasista Jiří Slavík, ktorý spolu s Marianom Friedlom prinesú ich nový album „Mateřština“. Album bol ocenený soškou Anděl 2017 a intrepreti ho predstavia aj na prestížnom pražskom festivale Struny podzimu.

Hudobný program festivalu je už známy, kompletné a podrobné informácie o podujatí predstavia organizátori čoskoro. Nebude chýbať edukatívny rozmer ani výstavy, inštalácie či literatúra, ktoré sú pravidelnou súčasťou Projektu Ruiny.

Vstupenky na tretí cyklus RUINY III, ktorý sa uskutoční 9.9. 2017 o 17:30 si môžete zakúpiť už teraz, nakoľko je kapacita miest návštevníkov opäť obmedzená.

TS Ruiny
Príbehy
0
Komentovať (0)