foto: Instagram

Celý svet súcití s ľuďmi, ktorí prišli o život pri záplavách v texaskom Houstone. V Indii, Nepále, Pakistane a Bangladéši však prišlo o záplavách 1 200 ľudí. Média však o tejto katastrofe prinášajú len strohé informácie.

Prečo je to tak? Záplavy v Houstone si vyžiadali pár desiatok obetí, zatiaľ čo pri záplavách v Južnej Ázii prišlo o život 1 200 ľudí. Tým sa však nevenuje taká pozornosť. Ani dvom miliónom obyvateľov, ktorí stratili aj to málo, čo mali. 

Tak sa zdá, že sa nepoužíva všade rovnaký meter. Hlavné miesto v médiách je poskytnuté hurikánu Harvey a povodňami v texaskom Hostone, ktoré boli jeho následkom. Ľudia zdieľajú fotografie zaplavených domov, zachránených psov a sociálne siete prezentujú príbehy ľudí, ktorí riskovali život za záchranu ostatných. Je to fajn, že sa ľudia vedia zmobilizovať a tak by to aj malo byť. Prečo však mainstreamové médiá mlčia o oveľa väčšej prírodnej katastrofe, ku ktorej došlo v auguste na juhu Ázie? Prívalové dažde, silné monzúny, povodne a zosuvy pôdy majú na svedomí viac ako 1 200 obetí na životoch a dva milióny klimatických utečencov. Je najvyšší čas nehovoriť len o Amerike. Aj na iných kontinentoch  žiaľ dochádza k nešťastiam.

O život prišli nielen dospelí ale aj deti. Niektorí ľudia zo zaplavených oblastí v Indii, Nepále, Pakistane a Bangladéši sú naozaj v ohrození života. Nemajú prístup k zdravotnej starostlivosti či potrave. Mali málo, no aj to im vzala samotná príroda. A preto sa treba ničivej realite pozrieť priamo do očí. Aj tieto krajiny potrebujú pomoc. Že sú na tom vážne zle, to vám dosvedčí táto obrazová dokumentácia. Pozor, zábery nie sú vhodné pre maloletých a citlivejšie povahy!

#1 Dev Kumar Sada drží na rukách mŕtve telo svojho 8-ročného synovca. Chcel by ho pochovať, ale nemá kam, Nepál

#2 Pre väčšinu ľudí je dobytok celý ich majetok. Vyziabnutý, vychudnutý, ale za to nevyhnutný zdroj obživy

#3 Ďalší pokus dostať svoj dobytok do bezpečia. Vidíte, pokiaľ mu siaha voda? Saptari, Nepal

#4 Chýba pitná voda, lekárska starostlivosť i jedlo

#5 Jazda na bicykli v dobe, keď je takmer celá zem pod vodou

#6 Záplavy sa dotkli viac ako 75-tisíc detí. Aká ich čaká budúcnosť?

#7 Voda, samá voda

#8 Skromné príbytky zničila voda a zosuvy pôdy

#9 Chlapček z provizórneho tábora. Nepretržité zrážky trvali 3 dni (11. – 13. august 2017, Nepál)

#10 Na také niečo sa nedá len tak pripraviť

#11 Záplavy mali za následok totálny kolaps dopravy

#12 O rozsiahlych záplavách podávajú médiá len skúpe informácie

#13 Na túto skutočnosť upozorňujú na internete viacerí užívatelia

#14 Viac ako 1200 obetí a dva milióny utečencov. Taký je približný odhad záplav v južnej Ázii

#15 Pohľad zhora je naozaj desivý

Prečo sa pozornosť ľudí zameriava len na svetovú veľmoc? Veď aj v iných kútoch zeme je pomoc viac než potrebná. Nemali by sme na to zabúdať!

Pozri aj: Nevyhral by zrejme vôbec nikto. Toto všetko by sa stalo, keby vypukla 3 svetová vojna

boredpanda.com
Uložiť článok

Najnovšie články