ladbible.com

Matej Mensatoris / / News
Pod hrubou vrstvou ľadu na Antarktíde našli vedci záhadné štruktúry. O čo ide?

Občas v médiách prebehne špekulácia o tom, že bola objavená oblasť, ktorá by zodpovedala tomu, čo grécky filizof Platón nazval Atlantídou. Bájne stratené miesto s vyspelou civilizáciou, ktoré sa potopilo pred stovkami rokov a ostala tak iba vo fantáziách mnohých ľudí, ktorí verili či veria, že takáto krajina naozaj existovala. Pravdou je, že nikomu sa nepodarilo potvrdiť, že Atlantída skutočne existovala a možno práve preto je pre nás taká mystická a záhadná. 

Podľa Platónových tvrdení by sa mala Atlantída nachádzať niekde uprostred Atlantického oceánu, preto aj ten názov. Od tej doby, v rámci pátrania po nej, ju bádatelia umiestnili vari do všetkých oceánov, či už do Indického alebo Tichého a niektoré teórie hovorili o jej umiestnený pri pobreží Ameriky.

Asi naposledy sa o Atlantíde uvažovalo v súvislosti s objavením strateného mikrokontinentu – Maurítia, o ktorej sme vám priniesli článok. Tieto úvahy sú však v súvislosti s Atlantídou nereálne, keďže Maurítia je stará milióny rokov.

Teraz sa ale niektorí vedci domnievajú, že Atlantídu konečne našli. Jej umiestnenie vás ale šokuje. Vedci tvrdia, že by sa mohla nachádzať na Antarktíde. Objavili tam totiž sériu gigantických stavieb pochovaných pod ľadovcom a to v oblasti okolo južného pólu.

Pixabay

Neznáme útvary, ktoré tam zaznamenali sú podľa ich zistení vysoké ako Eiffelova veža, teda približne 300 metrov. Tím vedcov z Bruselskej univerzity povedal, že objavené útvary sú dôsledkom sedimentárnej činnosti v tejto oblasti.

Université Libre de Bruxelle

V podstate to znamená, že tu existuje rozsiahla sieť tunelov a hrebeňov, ktoré sú nateraz trvalo zmrazené pod ľadom. Predpokladá sa, že tieto útvary prispievajú k stabilite ľadovej vrstvy v tejto oblasti.

Tieto gigantické štruktúry spôsobili gigantické zárezy v dolnej časti ľadu a vytvorili tak akési krajinné „jazvy“. To sú počiatky vzniku širších kanálov, ktorých veľkosť narastá čím bližšie sa ľad dostáva k moru. Tieto kanály by tak mohli vedcom pomôcť predpovedať dopad klimatických zmien na ľadovce.

Aj keď nájdené štruktúry niekto prirovnáva k Atlantíde, skutočnosť bude asi iná, no rozhodne sa nedá tvrdiť, že by bola menej vzrušujúca ako samotná legendárna Atlantída.

Pozri aj: Keď uvidíte tieto mapy, už nikdy sa nebudete pozerať na Slovensko tak, ako predtým

interez.sk (mmm), ladibible.com
0
Komentovať (0)