Foto: Instagram (tomas_skantar, elefantkzn)

Ľuboš Belko / / Lokál
Každá si rád vychutná dobré pivo.

Avšak nie vždy je ľahké k dobrému pivu sa dostať. Niekedy môžete natrafiť aj na sud od najlepšieho pivovaru na svete, avšak pokiaľ si ho necháte načapovať v podniku, ktorý sa nestará o svoj výčap, dopadne to tak, že máte v ústach železitú pachuť a v horšom prípade nejaký bordel v žalúdku, ktorý vám môže spôsobiť veľké množstvo nepríjemností. Preto je veľmi podstatné vybrať si dobrú prevádzku.

Pokiaľ sa však s týmto problémom nestretávate, prinášame vám zoznam tých najlepších malých slovenských pivovarov, ktorých produkty by ste určite mali ochutnať. A pokiaľ ich nenájdete vo svojom obľúbenom podniku, určite vás radi privítajú a obslúžia na ich pravých slovenských pobočkách.

ERB

Tento unikátny pivovar sám o sebe tvrdí, že od samotného počiatku bolo jeho cieľom vytvoriť niečo originálne a na slovenské pomery nevídané. Skvelé pivo, ktoré vás okamžite ohromí svojou chuťou, nezaostáva ani kvalitou. Pri procese výrobe sa zameriava na precízny výber najlepších surovín od nás, ale aj z okolitých krajín.

 

Divný Les

Kočovný pivovar, ktorého pôvod nájdete v Banskej Bystrici, holduje okrem samotného piva aj umeniu a kreativite. To sa preukazuje aj na rôznych pestrofarebných edíciách fľašiek, ktoré si môžete zakúpiť ako zberateľské kúsky. S týmto veľmi chutným pivom si však dávajte pozor na vypité množstvo, pretože aké je dobré, také je aj silné.

 

ŽiWELL

Piešťanský pivovar vás so svojimi produktmi osloví už hneď na prvý pohľad. Zaujímavé etikety a ešte zaujímavejšie názvy jednotlivých produktov ako Andromeda, Apač, Vandal či Desinka si vás získajú takmer okamžite. Netreba však zabúdať ani na ich chuť, ktorá je excelentná. ŽiWELL si rozhodne zaslúži vašu pozornosť.

 

JAMA Craft Brewery

V súčasnosti je na Slovensku remeselných pivovarov viac než dosť a tak je nutné si z nich vybrať len to najlepšie. Ak ochutnáte pivo od pivovaru JAMA Craft Brewery, určite nespravíte krok vedľa. Pivo, ktoré si vychutnáte, je uvarené samotným zakladateľom spoločnosti a preto si môžete byť istý jeho 100% kvalitou.

Lanius

Trenčiansky pivovar Lanius má pre vás skutočne široký výber pív od ležiakov cez írske až po americké dobroty. Lanius tiež ponúka rôzne špeciality, z ktorých si určite budete vedieť vybrať to, čo vášmu jazyku lahodí najviac. Za zváženie určite stojí pätnástka Mullberry Eis či devätnástka Blackberry Milk Stout.

Hellstork

Pivovar Hellstork vznikol na počiatku iba ako domáci koníček. Chalani sa však postupne oťukávali, až kým sa nedostali k vlastnému pivovaru, ktorý vám skutočne zabezpečí jeden z najkvalitnejších pivných produktov na Slovensku. Za zmienku určite stojí ich pivo American Pale Ale, čo je veľmi chutná pätnástka, ktorá dostala názov Ancikrist. Originalite sa medze nekladú a práve tak sa mohol aj z obyčajného hobby stať úspešný biznis.

Beervana

Pivovar Beervana si hovorí aj Pivo inak. So svojim pestrým výberom pivných nápojov si tento podtitul skutočne zaslúži. Chalani s Beervany mali na svoje pivo už počiatku priaznivé reakcie a tak im nič nebránilo v tom, aby si otvorili vlastný a úspešný pivovar, v ktorom nájdete hneď 12 druhov remeselného piva.

Pivovar Shenk

Pivovar Shenk je rodinný podnik. A ako tomu už býva, v rodinnom podniku väčšinou vznikajú produkty s láskou a pod starostlivým dohľadom. Krédo tohto pivovaru znie: „Pretože vo víne je pravda a v pive zas sranda.“ Samozrejme nemôžeme nesúhlasiť a Shenk môžeme len kvitovať, keďže verí v pivo ako v pravý nefalšovaný produkt v jeho najprirodzenejšej a najzdravšej forme.

Turák a vnuk

Výhodou malých a remeselných pivovarov je, že väčšinou zakladatelia varia pivo s vášňou v srdci. Preto sa nemusíte obávať, že by na vás či na kvalite produktu chceli ušetriť. Inak tomu nie je ani v prípade pivovaru Turák a vnuk, ktorý nájdete v Starých Turej. Na tomto mieste siaha tradícia do 18. storočia a preto môžu byť Turák a vnuk na jej prinavrátenie patrične hrdí.

Bonus: Jablčnô

Za vznikom tejto značky nestojí žiadna korporácia či ďalší veľký pivovar. Ide o partiu kamarátov, ktorí sa v roku 2013 rozhodli ako prví začať na Slovensku vyrábať cider. Nejde tak celkom o pivo a preto sme ho zaradili ako bonus. Napriek tomu si so svojim úspechom aj veľmi chutnými nápojmi vyslúžil zaradenie do nášho zoznamu a pokiaľ máte radi niečo horké, ale aj niečo sladšie, rozhodne by cider Jablčnô nemal zostať vami opomenutý.

Pozri aj: Vulgárne a provokatívne tričká či vzduch v plechovke. Toto sú najkontroverznejšie slovenské produkty, ktoré musíte mať

0
Komentovať (0)