foto: Unsplash, Instagram (@saffrontrail)

Londýn, to nie je len Big Ben, Tower bridge, Oxford street a Buckinghamský palác.

Ak ste sa niekedy v tomto veľkomeste ocitli, potom ste určite všetky tieto najznámejšie pamiatky videli. Londýn však ponúka oveľa viac a ak netúžite po úplnom mainstreame, zaraďte na svoj visit list aj iné úžasné miesta. Jeseň je na prechádzky po meste ideálna a aj ceny leteniek lákajú odskočiť si aspoň na pár dní niekam mimo Slovenska. Veď za spiatočnú letenku zaplatíte iba 26 eur, čo je skutočne smiešna suma.

Na Londýne je najlepšie to, že keď sa tam ocitnete ako turista, presun z miesta na miesto je naozaj jednoduchý a každý sa tu zorientuje veľmi rýchlo. Využiť môžete metro, mestskú hromadnú dopravu alebo bicykle. Presuny pešo môžu trvať dlho, preto je lepšie zakúpiť si oyster card, ktorá vám bude platiť na metro aj autobusy a ak ostávate pár dní, určite sa oplatí viac ako kupovať si jednorázové lístky. Ak máte vyriešenú dopravu, tieto miesta musíte určite navštíviť.

Highgate village

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jessica Townsend (@digressica) on

Presuňme sa z centra do nádhernej mestskej štvrte. Highgate village pripomína skôr samostatné malé mestečko, takmer ako z filmu o čarodejníkovi Harry Potterovi. Nájdete tu tradičné anglické domy, kostolíky, parky, kaviarničky, malé obchodíky, kníhkupectvá a mnoho second handov, charity shopov a samozrejme aj tradičné trhy, ktoré fungujú najmä cez víkend. Dlhé prechádzky môžete teda zakončiť nákupom džemov, koláčov ale aj rôznych homemade výrobkov. Navyše, v Highgate village sa nachádza aj veľký cintorín, kde je pochovaný napríklad George Michael, ktorý sa v tejto časti narodil, ale aj nemecký filozof Karl Marx.

Ally Pally

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ania Jabłońska (@myscandilife) on

Alebo aj Alexandra Palace je miesto, kam by ste sa mali určite vybrať. Taktiež sa nachádza mimo centra, no dopraviť sa sem vôbec nie je ťažké. Hneď ako prejdete krásnym parkom, odhalí sa vám ten najkrajší panoramatický výhľad na celý Londýn. Je to pomerne tiché miesto, na ktorom sa ale konajú rôzne podujatia a koncerty, preto si radšej overte aktuálnu situáciu a program. V areáli Ally Pally sa nachádza jazero, kde si môžete zapožičať vodný bicykel alebo loďku. Keď zídete do ulíc, lákať vás budú typickou anglickou architektúrou aj kultúrou.

Broadway market

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Cat Rossborough (@catross_77) on

Ak si na potulkách svetom užívate gastronómiu a vyhľadávate práve rôzne tradičné trhoviská, toto miesto nemôžete vynechať. Broadway market má naozaj bohatú históriu a prví obchodníci sem prišli už v roku 1890, pričom market funguje až do súčasnosti. Je to zmes stoviek kultúr, chutí a národností. Nájdete tu mnoho kaviarničiek, reštaurácii ale hlavne stánkov s jedinečnými, vždy čerstvými produktami, autentické jedlo z ulice, originálne kúsky oblečenia ale aj tradičné či menej tradičné remeslá. Trh je však otvorený len v sobotu a to v čase od 9:00 do 17:00.

Camden Town

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Discover United kingdom (@map_of_unitedkingdom) on

Keď sa povie Camden, okamžite mi napadne slovo nezávislosť. Pri mojej prvej návšteve som ostala v šoku, pretože ľudia, ktorých som tu stretla, to je niečo, čo sa na Slovensku len tak nevidí. Keďže je Londýn sám o sebe mekkou rôznych kultúr a subkultúr, Camden môžeme pokojne nazvať centrom nezávislého diania, ktoré definuje práve nekonečná rozmanitosť. Nájdete tu opäť kaviarne, obchody s oblečením ale aj suvenírmi a množstvo stánkov a trhov, ktoré lákajú nie len vizuálne ale aj exotickými vôňami. Z Camden Town je len malý krôčik k Malým Benátkam.

Little Venice

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nandita (@saffrontrail) on

Ako už aj samotný názov naznačuje, toto miesto vám určite pripomenie známe Benátky. Nachádzajú sa tu vodné kanály (napr. Grand Union a Regent’s canal, pozn. redakcie), ktoré môžete preskúmať na loďkách, prípadne sa po uličkách lemovanými kaviarňami a pubmi môžete prejsť aj pešo. Malé vodné autobusy vás v priebehu 45 minút prevezú z Camden Townu do Malých Benátok, preto je dobré si na tieto dve miesta vyhradiť jeden celý deň. Okrem krásnej atmosféry sa toto miesto pýši aj tým, že sa tu nachádza mnoho alternatívnych divadiel a ak ste fanúšikom kultúry, určite si vyhraďte čas a choďte si pozrieť nejaké predstavenie.

Kjótska záhrada

 

View this post on Instagram

 

A post shared by LOVES_UNITED ☆ KYOTO (@loves_united_kyoto) on

Ak si potrebujete odpočinúť od ruchu veľkomesta, tieto záhrady určite navštívte. Je to skrytý klenot v klenote, pretože sa nachádza v Holland parku, ktorý sa taktiež oplatí vidieť. Tajné chodníčky, lavičky, zeleň, pávy a sochy, to a ešte viac nájdete práve tu. Ak ste už v tejto záhrade boli, odporúčam aj Isabella Plantation, ktorá nie je tak známa, no výhľad na St. Paul Cathedral bude nezabudnuteľný.

Covent Garden a Chez Antoinette

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Chez Antoinette (@chez_antoinette) on

Áno, Covent Garden je tak trochu mainstreemové miesto, no keď sa sem vyberiete v tom správnom čase v roku, môže to byť skutočne zážitok. Pred Vianocami sa to tu hemží stánkami s ozdobami od výmyslu sveta a jablkami v karameli, na jar je zase všetko obsypané kvetmi. Za seba by som ale odporučila malú kaviarničku, kde sa zmestí asi tak maximálne 15 ľudí, ktorá sa nachádza na spodku areálu. V Chez Antoinette si môžete dať vynikajúce flat white, brunch alebo domáce koláče. Ak sa sem chcete vybrať, odporúčam si urobiť rezerváciu dopredu, s čím vám veľmi rada pomôže naozaj skvelá obsluha.

Ruiny St. Dunstan

 

View this post on Instagram

 

A post shared by sparkle (@be_loud_and_free) on

Kostol, ktorý prežil dokonca aj veľký Londýnsky požiar. Okúzľujúce múry spolu s divokými záhradami majú už viac ako 900-ročnú históriu. Nájdete ho na pol ceste medzi Tower of London a London Bridge a je to miesto, ktoré je akýmsi tichým a pokojným útočiskom v centre Londýna. Vstupy sú počas celého týždňa zadarmo, no dajte si pozor, otvorený je len do 19:00 a v čase, kedy sa tu konajú svadobné obrady sa tam verejnosť nedostane.

Londýn je mesto, v ktorom sa nebudete nikdy nudiť. Z každého kúta na vás dýcha iná kultúra a zažiť si ho môžete tradične, no aj netradične. Čo sa však nedá poprieť je, že vás určite očarí svojou rozmanitosťou. Ak ste sa v ňom niekedy ocitli, potom určite viete, aké ľahké je sa doň zamilovať.

Ak sme vás o tom presvedčili, pozrite si ponuky najlacnejších letov, a zvoľte si svoj dátum, kedy toto mesto navštívite vy.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )