Interez.sk

Vieš, čo všetko sa udialo vo svete, no aj na Slovensku za posledných 7 dní?

Vo svete sa neustále niečo deje a je takmer nemožné všetky informácie zachytiť. Práve preto sme pre vás pripravili prehľad tých najzaujímavejších faktov, ktoré sa vo svete aj na Slovensku udiali, no pred pár dňami sme ich ešte nepoznali.

Doktorka Federica Bertocchini objavila húsenicu, ktorá dokáže v priebehu pár hodín zožrať igelitku

Paolo Bombelli

Doktorka Federica Bertocchini zo španielskeho inštitútu biomedicíny a biotechnológie je okrem iného aj včelárkou. Keď vo svojich úľoch našla húsenice Zavíjača voskového, rozhodla sa s nimi urobiť krátky proces. Tieto parazitické húsenice sa živia včelím voskom a ničia tak včelám plásty. Federica starostlivo všetky húsenice povyberala a dala do bežnej polyetýlenovej plastovej tašky. Keď chcela po krátkom čase tašku s húsenicami zlikvidovať, všimla si niečo zvláštne. Húsenice do tašky urobili diery. Z včelích plástov tak presedlali na plastovú tašku, ktorá im zjavne chutila tiež.

Takéto niečo nikto nečakal. Okamžite vedci zahájili experiment, pri ktorom umiestnili sto húseníc zavíjača voskového do plastovej nákupnej tašky. Po 40. minútach začali na taške pozorovať prvé diery a po 12 hodinách bola taška ľahšia už o 92 miligramov.

Vedci úspešne vypestovali jahňatá v umelej maternici

Umelá maternica

Umelá maternica môže časom zachrániť množstvo predčasne narodených detí.https://www.STARTITUP.sk/ Credit: The Verge

Geplaatst door Startitup op woensdag 26 april 2017

Vedci rozlúštili 106 rokov starú záhadu „Krvavého vodopádu“ na Antarktíde

Wiki

Možno ste už počuli o zaujímavom fenoméne „Krvavého vodopádu“ ktorý sa nachádza na Antarktíde. Objavil ho pred viac ako sto rokmi austrálsky geológ Griffith Taylor. V roku 1911 popísal svetu krvavočervený vodopád, ktorý steká z ľadovca na zmrznuté jazero West Lake Bonney. Od tohto momentu bolo krvavočervené zafarbenie vodopádu pre vedcov záhadou. Po viac ako 100 rokov je otázka okolo Krvavého vodopádu vyriešená.

Nová štúdia vedcov z univerzít na Aljaške a v Colorade konečne záhadu rozriešila. Výskum ukázal, že pod ľadovcom sa skutočne slané jazero nachádza, no vodopád nie je napájaný len z jeho zvyškov. Pod ľadovcom sa nachádza celý vodný systém, ktorý napája Krvavý vodopád a krvavočervené sfarbenie skutočne spôsobujú zvyšky zoxidovaného železa. Čím je tento objav taký výnimočný? Práve objavom systému tečúcej vody pod povrchom ľadovca. Taylorov ľadovec spolu s Krvavým vodopádom týmto získavajú prestížne ocenenie. Oficiálne sa stali najchladnejším miestom s tečúcou vodou na celej planéte… Viac sa dočítate v našom staršom článku.

Slovensko-český film Učiteľka ocenili aj v Hongkongu

Slovensko-český film Učiteľka režiséra Jana Hřebejka a scenáristu Petra Jarchovského v hlavnej úlohe so Zuzanou Mauréry získal Zvláštne uznanie poroty SIGNIS Jury na 41. Medzinárodnom filmovom festivale v Hongkongu. Viac sa dočítate tu.

V Indonézii zomrel údajne 146-ročný muž – najstarší človek, aký kedy žil

PA

Indonézan, ktorý o sebe tvrdil, že má 146 rokov, zomrel na dedine, kde žil v provincii Stredná Jáva. Podľa jeho osobných dokladov sa Sodimedjo, známy tiež ako Mbah Ghoto (dedo Ghoto) narodil v decembri 1870. To by z neho robilo najdlhšie žijúceho človeka v dejinách ľudstva.

Follow me to: Slovakia – 26-ročný fotograf prezentuje krásy Slovenska, tak ako nikto doteraz. Jeho video musíte vidieť

Fínsko je krajinou, ktorá je najbezpečnejším miestom na dovolenku

pixabay.com

V prvej päťke sa ocitli takisto Spojené arabské emiráty a Island. Slovensko sa umiestnilo v strede rebríčka.

Rebríček priniesol viacero prekvapení. Spojené kráľovstvo Veľkej Británie sa umiestnilo na priečke 78 a Spojené štáty americké na 84. mieste. Prekvapením sú takisto štáty Rwanda a Katar, ktoré obsadili deviatu a desiatu priečku. Tú si zaslúžili nízkou mierou kriminality, ktorá je spôsobená obrovskými trestami za krádeže. Viac sme sa venovali tejto problematike tu.

V Bratislave vyrastie prvý mrakodrap na Slovensku

Foto: J&T Real Estate

O svojom zámere postaviť ho vrámci projektu Eurovea 2 informoval developer J&T Real Estate. V tesnej blízkosti nábrežia Dunaja by mala vyrásť budova s výškou viac ako 150 metrov, čo je definícia pre mrakodrap. S takzvaným „prvým slovenským mrakodrapom“, za ktorý sa často označuje len 45-metrov vysoká budova Manderláku, sa teda skutočne nebude dať porovnať. Celý článok nájdete tu.

Taliansky chirurg prioperoval potkanovi druhú hlavu

onlinelibrary.wiley.com CNS Neuroscience and Therapeutics

Canavero spolu s chirurgom z Číny, Xiaopingom Renom uverejnil ďalší diskutabilný výskum, v ktorom hlavu jedného potkana prišili k telu ďalšieho. Experiment bol opakovaný na mnohých ďalších zvieratách, vedci tak vytvorili niekoľko dvojhlavých potkanov.

Väčšina zvierat v Canaverových experimentoch prežilo len niekoľko dní. Dvojhlavé potkany žili v priemere 36 hodín a Canavero odmietol zverejniť detaily experimentu s oddelením miechy u psa. Udržať zvieratá nažive však nebolo Canaverovým zámerom. Cieľom je dokázať, že tieto procedúry bude možné čoskoro vykonávať aj na ľuďoch. Celý článok si môžete prečítať tu.

NASA zaradila fotografiu Slováka z Chopku medzi najkrajšie astronomické zábery

"Two night arcs"In the begging of the spring, briefly after the Sunset there is actually one more arc besides the…

Geplaatst door Ondrej Králik Astrophotography op donderdag 30 maart 2017

Fotograf Ondrej Králik zachytil z Chopku v Nízkych Tatrách, 29. marca nebeské divadlo. Približne vo výške 2000 metrov odfotil na 57 – snímkach, tesne po západe Slnka horskú panorámu. Tá zachytáva oblúk severnej Mliečnej dráhy, tesne nad pozemskými svetlami.

BONUS: Ako by to vyzeralo, ak by sa Rakúsko-Uhorsko opäť spojilo?

Interez.sk

 

Uložiť článok

Najnovšie články