foto: Lars H. Rohwedder/Wikimedia Commons, Wikimedia Commons

Kontinenty v skutočnosti vyzerajú inak, ako ich zobrazujú mapy, na ktoré sme zvyknutí zo školských učebníc.

Projekt Equal Earth sa rozhodol popasovať sa s dlhovekým problémom geografie. Ako zobraziť kontinenty tak, aby zodpovedali skutočnému pomeru? Trojica vedcov sa rozhodla zostrojiť čo najpresnejšiu mapu, ktorá by čo najvernejšie zobrazila veľkosť a tvar jednotlivých kontinentov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Mapy sveta, ktoré pozná väčšina z nás, v podstate klamú. Pri ich zostrojovaní sa používa tzv. model  Mercator, ktorý prenáša sférický tvar našej Zeme na obdĺžnikový tvar. A práve to spôsobuje skreslenie. Tom Patterson, Bojan Šavrič a Bernhard Jenny, sa práve preto pustili do konštrukcie mapy, ktorá by zachytávala skutočne reálny obraz Zeme. Svoj projekt nazvali Equal Earth/Rovnaká Zem a nedávno ho predstavili svetu.

Problém Grónska

brights-mercator-political_lg_26162405063_o
Kartografom je už dlhšie známy problém Grónska, skreslenie, kvôli ktorému sa v modeli Mercator zdá Grónsko rovnaké ako Africký kontinent, pričom je v skutočnosti 14-krát menšie.

Vedci doposiaľ pracovali s modelom Mercator, ktorý vznikol v roku 1569 a bol pomenovaný podľa svojho autora, kartografa Gerardusa Mercatora. Po toľkých storočiach ho však používame najmä vďaka tomu, že správne zachytáva uhly a tvary jednotlivých kontinentov. No to všetko je však na úkor správnej veľkosti.

Čím bližšie k pólom, tým väčšie

mercator_1569

Mercantor model zobrazuje kontinenty bližšie k pólom ako väčšie, čo však nekorešponduje so skutočnosťou. Skreslenie veľkosti kontinentov má negatívny vplyv aj na spoločnosť, pretože jednotlivé kontinenty a teda aj krajiny sú nie si rovné. Mnohí historici ukázali na fakt, že práve vďaka nepresnému ich veľkosti panoval názor, že severoeurópske krajiny sú silnejšie a majú väčšiu prosperitu v porovnaní so štátmi, ktoré sa nachádzali na juhu Európy. A to sa muselo zmeniť.

Túto skutočnosť sa snažil napraviť Gall-Petersov model, no i ten mal svoje muchy. Ten síce správne zachytával veľkosť kontinentov, no zároveň dochádzalo k skresleniu ich tvaru. Musíme si teda vyberať medzi menším zlom?

Equal Earth projekt

equal-earth
Equal Earth projekt sa pravdepodobne najviac približuje k skutočnému zobrazeniu tvaru a veľkosti svetových kontinentov. Keďže im nevyhovoval žiaden model, vytvorili si vlastný. Pri jeho konštrukcii vychádzali z Robinsonovej projekčnej mapy z roku 1963, ktorá bola hybridom dvoch vyššie spomínaných modelov. Výsledok ich snaženia sa dočkal uznania a tak to vyzerá, že konečne môžeme hovoriť o mape, ktorá zachytáva skutočný tvar a veľkosť kontinentov.

Pozri aj: Môžu za to klimatické zmeny. Severnou arktickou cestou prepláva prvá kontajnerová loď v histórii

allthatinteresting.com
Uložiť článok

Najnovšie články