Foto: youtube.com/pixabay.com

/ 29 / Kremnican
Každý rok sa do histórie zapíšu ľudia podivným úmrtím, z ktorých niektoré vás zaručene pobavia a zároveň presvedčia, že nie všetci máme zdravý sedliacky rozum.

Darwinove ceny sa každoročne udeľujú jednotlivcom, ktorí prispejú našej evolúcii tým, že neodovzdajú svoje gény ďalším generáciám. Tieto ceny sa odovzdávajú najmä za kuriózne privodenie smrti, kedy ľudská hlúposť predčí zdravý úsudok.

Zvárač (Rusko)

Zvárač s prezývkou Vargas pracoval pre podnik na výstavbu, opravu a údržbu diaľnic v Celinnoe blízko Novosibirsku. Jedného dňa si pri práci všimol, ako dobre zapadá hasiaci prístroj do vyradenej delostreleckej húfnice. Inšpirovaný týmto zistením vsunul hasiaci prístroj do hlavne húfnice.

Vargas bol vyškolený na používanie sily horúcej plazmy, no v tento deň pravdepodobne zabudol na všetky pravidlá. Zvárači nie sú zvyčajne odvážni, no Vargas bol odhodlaný dokázať pravdivosť starého príslovia: „Existujú dve skupiny zváračov: starí zvárači a odvážni zvárači; starí a odvážni zvárači zároveň neexistujú.“ Kanón naplnil karbidom vápenatým, ktoré pri reakcii tvoria zváračský plyn acetylén. Ako mal tento nápad v skutočnosti vyzerať si môžete pozrieť na videu:

Starý hasiaci prístroj vybuchol pri vystrelení z kanónu húfnice a jeho kúsky „ozdobili“ hlavu zvárača, ktorá sa nachádzala v trajektórii šrapnelu. V boji medzi šrapnelom a prázdnou hlavou zvíťazil šrapnel.

„IT technik“ (Francúzsko)

V meste Rouen sa 47-ročný muž pod parou pokúsil opustiť svoju izbu tým, že zošplhá dole po ethernetovom kábli. Muž si vybral túto cestu, pretože jeho matka ho uzamkla vo svojej izbe, aby mu zabránila v ďalšom pití. Pán si neuvedomil, že je ťažší ako niekoľko gigabajtov, ktoré je schopný daný kábel uniesť. Kábel sa po chvíli pretrhol a muž dopadol na ulicu z 9. poschodia budovy. Lekárom sa ho už nepodarilo oživiť.

Selfie na letisku (Mexiko)

Dvojica tínedžeriek a dnes už aj víťaziek Darwinových ocenení Nitzia a Clarissa stáli v jedno marcové popoludnie na kamióne na letiskovej dráhe. Toto poľutovaniahodné miesto si vybrali pre odfotenie selfie mobilným telefónom. 18 ročná Nitzia Corral a 17 ročná Clarissa Miranda v inkriminovaný deň navštívili dostihy, ktoré sa konali na trati vedľa pristávacej dráhy. Hluk dostihových pretekov a túžba po novom profilovom obrázku ovplyvnili pozornosť mladých žien natoľko, že nepočuli motor malého pristávajúceho lietadla, ktoré do nich narazilo krídlom a okamžite ich zabilo. Snáď si z tohto príbehu zoberú ponaučenie ľudia, ktorí majú potrebu sa neustále fotiť ako slečna na videu.

Lístok na druhý svet (Nemecko)

Výbuch automatu na lístky na železničnej stanici v nemeckom Dortmunde mal mužovi kúpiť lístok do lepšej spoločnosti, ale namiesto toho si 31-ročný páchateľ zakúpil expres opačným smerom. Pri explózii automatu prišiel o svoj život, pričom ho zabil odtrhnutý predný kovový panel zo zariadenia.

Muž si pred incidentom zintenzívnil svoje odhodlanie požitím niekoľkých nápojov v bare. Potom jeden svedok spozoroval, že rozstrekuje obsah sprejov do automatu na výdaj lístkov, pričom prázdne nádoby zo sprejov umiestnil do jutovej tašky a potom zapálil plyn. To spôsobilo výbuch, ktorý sa rozliehal naprieč Dortmundom.

Svedok z baru okamžite zavolal na tiesňovú linku. Páchateľa priamo zasiahli šrapnely z výbuchu, pri ktorom utrpel ťažké poranenia hlavy. Muž napriek skorému zásahu záchranárov skonal.

Selfie so slonom (Zimbabwe)

Traja muži, tri slony a sen o perfektnej selfie zo safari sa spájajú s príbehom, za ktorý bola udelená Darwinova cena. V meste Plumtree v juhozápadnom Zimbabwe pán Moses Ndlovu spozoroval troch slonov v kroví. „V kroví to nepôjde!“ pomyslel si. Pán Ndlovu a jeho dvaja priatelia začali troch sloních samcov plašiť von z krovia smerom na voľný priestor bez vegetácie ničiacej parádnu fotku. Slony však nespolupracovali tak, ako si páni mysleli.

pixabay.com

Veľký sloní samec a dvaja mladší sa razom vybrali z kríkov a smerovali k provokujúcim mužom. Muži sa rýchlo rozbehli, aby si každý zachránili vlastný život. Pán Ndlovu zaostávajúci za ostatnými bol pošliapaný na smrť rozhnevaným slonom, zatiaľ čo jeho priatelia utiekli a zachránili sa.

Samozvaný elektrikár (USA)

Je ťažké žiť bez elektriny a ľudia z komunity priateľstva žijúci blízko mesta Seneca v Južnej Karolíne pocítili, aké je to náročné na vlastnej koži. Po dvoch týždňoch bez teplej vody a chladničky sa jeden muž pokúsil nelegálne obnoviť dodávku energie do svojho domu. Čo sa stane, keď zlodej uchopí kovový rebrík a prepínacie káble?

Jeho snaha o priame napájanie domu začala opretím hliníkového rebríka proti stĺpu. Muž sa vyšplhal na stĺp a nasadil prepínacie káble na vodič pod napätím. Svedok počul zvuk pripomínajúci výstrel z brokovnice, keď 7200 voltov prešlo z primárnych drôtov cez prepojovacie káble určené pre 12 voltov do mužovho tela.

Zlodej bol elektrickým výbojom odhodený z vrcholu stožiara na zem. Po chvíli bol prevezený do nemocnice s podliatinami a početnými popáleninami. Stále žije a preto nemôže získať Darwinovu cenu, ale jeho príbeh môže pôsobiť ako odstrašujúci príklad takmer fatálneho rozhodnutia.

Pozri aj: Bezpečnosť na prvom mieste. 15+ fotografií, vďaka ktorým pochopíte, prečo ženy žijú dlhšie ako muži

darwinawards.com,wikipedia.orgKomentovať (0)