Cestou z Ostrej Lúky, foto: Tatiana Kondelová

Cestou po strednom Slovensku na dvoch kolesách.

Stredné Slovensko, malebný kraj, kde zaoblené kopce striedajú spásané pasienky, kde spletitá sieť  rytmicky kľukatiacich sa ciest vytvára tie najpriaznivejšie podmienky, aby ste túto nádheru obdivovali zo sedla bicykla. Ak máte voľný deň, voľné doobedie alebo poobedie, my máme pre vás zaujímavú cyklistickú trasu vhodnú na cestný bicykel.

Trasa je dlhá 75 km, ak ju začnete v meste Banská Bystrica. Avšak, ak ju začnete o niečo južnejšie, v meste Zvolen, skrátite si trasu na krátky, takmer 28 kilometrový okruh. Cesta vás prevedie cez stredoslovenské mestá a vidiecke lazy, okolo prastarých kultúrnych pamiatok, dovedie vás k odľahlým zákutiam s výhľadom na doliny, ktoré za sebou zanecháte.

Náročnosť: stredne náročná
Dĺžka: 75 km / varianta 27,7 km
Čas: 5 hodín / varianta 1 hodina
Stúpanie: 389 m
Terén: vhodný pre cestný bicykel / horský bicykel

Cyklotrasa Banská Bystrica – Ostrá Lúka – Banská Bystrica, zdroj: mapy.cz

Ak je vaším východiskovým miestom Banská Bystrica, prejdete cez mestskú časť Radvaň, cez Kremničku a Rakytovce. Cez malú dedinku Badín sa dostanete do Vlkanovej, kde si všimnite renesančný Kaštieľ  Bocian. Pokračujte pozdĺž rieky Hron do očarujúcej dedinky Hronsek, ktorá vás upúta viacerými skvostmi – Drevený artikulárny kostol (UNESCO), Vodný hrad, Soosovsko-Géczyovský barokový kaštieľ pred ktorým rastie už vyše 200 ročný dub. Vedľajšími cestami sa cez Veľkú Lúku a Sliač dostanete do Zvolena. Vo Zvolene odbočíte cez most ponad Hron do dedinky Budča, učupenej pri hranici s CHKO Štiavnické vrchy. Odkiaľ sa vám naskytne úchvatný pohľad na vrcholy kopcov rozdelené údolím, ktorým preteká Hron. Rieku tu budete križovať – smerom na Ostrú Lúku.

Stúpanie do dedinky Ostrá Lúka, foto: Tatiana Kondelová

Tu sa pohodlná rovinka mení do mierneho stúpania. No úzka, málo frekventovaná cesta sa vlní do čoraz strmejšieho stúpania. Ľahko tu nadobudnete pocit, že absolvujete akúsi miernejšiu, slovenskú verziu talianskych serpentín. Naberte dych a pokračujte ostrým stúpaním až do Ostrej Luky. Pootočte sa za výhľadom za sebou, kde sa vám otvorí rozsiahla dolina s mestom Zvolen, nad ktorým dominuje Pustý hrad. Určite ho neprehliadnete, pretože široko ďaleko je to jediný vrch bez stromového porastu. V Ostrej Lúke sa otočte za Kaštieľom Ostrolúckych.

Kaštieľ Ostrolúckych, foto: Tatiana Kondelová

Z Ostrej Lúky pôjdete bez toho, aby ste tlačili do pedálov, čaká vás cesta najprv pozvoľným, neskôr prudkým klesaním. Miniete malú dedinku Bacúrov a malinkú osadu Dolné Breziny, až prídete k rázcestiu cesty E 77, po ktorej pokračujte až do Zvolena. Tento úsek patrí k najmenej príjemným, pretože vedie cez frekventovanú cestu. Držte sa čo najbližšie pri krajnici.

Vo Zvolene si môžete dať malé kolečko okolo Zvolenského zámku alebo sa zastaviť na osviežujúcu kofolu na námesti, okolo ktorého budete prechádzať. Možno natrafíte na niektorý z hudobných koncertov, ktoré sa tam počas letných mesiacoch konajú častejšie. Zo Zvolena na napojíte na vedľajšiu cestu do Sliaču a odtiaľ rovnakou trasou do Banskej Bystrice.

Stúpajúce serpentíny, foto: Tatiana Kondelová

Cyklotrasu Banská Bystrica – Ostrá Lúka – Banská Bystrica si môže podrobnejšie pozrieť na portáli mapy.cz. Skrátený okruh Zavolen – Ostrá Lúka – Zvolen si môžete podrobnejšie pozrieť na tu.

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )