Ilustračné foto: Unsplash.com

Hory sa oplatí vychutnávať nie len peši, ale aj na bicykli. Presvedčí vás o tom 205 km dlhá cyklotrasa, ktorá sa kľukatí okolo Tatier - od Západných po Vysoké - a ponúka skvostné výhľady na majestátne štíty.

Cyklotrasa okolo Tatier je ako stvorená pre náročnejších dobrodruhov. A aj keď vedie po pomerne kvalitnom asfalte, niektoré pasáže môžu byť drsnejšie, niektoré stúpania príliš strmé a dýchanie vo vyšších polohách náročnejšie. No okolité prírodné krásy sú postačujúcou motiváciou, aby ste tento okruh zvládli. Priblížime vám cezhraničnú trasu medzi Slovenskom a Poľskom, od Západných až po Vysoké Tatry. 

Vybrali sme trasu, ktorá prechádza takmer okolo celej časti Tatier. Presnejšie začína v Liptovskom Mikuláši, pokračuje okolo Západných Tatier do Poľska až do Vysokých Tatier a spať do Liptovského Mikuláša. Pre pohodovejšie tempo je lepšie rozdeliť si celkovú trasu, 205 km, na 2 dni s možnosťou prespania. Trasa prechádza mnohými významnými turistickými centrami a teda možností na ubytovanie a doplnenie energie je preto dostatok.

Začiatok: Liptovský Mikuláš

Dĺžka: 205 km

Náročnosť: Celá trasa vedie po spevnenej asfaltovej ceste. Cesta patrí medzi náročnejšie.

Trasa: Liptovský Mikuláš – Liptovské Matiašovce – Zuberec – Oravice – Suchá Hora – Witow – Zakopané – Lysa Polana – Tatranská Lomnica – Podbanské – Liptovský Hrádok – Liptovský Mikuláš

Cyklotrasa okolo Tatier,
Cyklotrasa okolo Tatier, foto: mapy.cz

Štart

Trasu môžete začať v turistickej ‘mekke’ Liptova, v Liptovskom Mikuláši. Odtiaľ je potrebné zdolať pomerne náročné stúpanie do 33 km vzdialeného Zuberca v Oravskom regióne. Počas stúpania sa vám však naskytnú nádherné výhľady na Západné Tatry. Zvlneným terénom pokračuje do Oravíc až k hraniciam s Poľskom.

Poľská strana

Foto ilustračné: Pixabay.com

Hranicu prejdete cez pohraničnú obec – Suchá Hora a pokračujete cez obec Witow až do Zakopaného. Môžete si tu dopriať obed v niektorej z miestnych tradičných reštaurácií alebo doplniť rýchlu energiu a vychutnať si pri tom jeden z menej tradičných výhľadov na Tatry.

Zo Zakopaného môžete pokračovať po hlavných cestách, ktoré ale môžu byť rušnejšie kvôli hustejšej doprave. Alebo sa vydať na horskú cestu s názvom Droga Oswalda Balzera, ktorá je pokojnejšia, ale o to náročnejšia v stúpaní. Touto cestou sa dostanete až do dedinky Lysá Poľana, za ktorou vás bude opäť čakať stúpanie v príjemnom lesnom prostredí.

Opäť na slovenskej strane

Cez lesnú cestičku od dedinky Lysá Poľana opäť prekročíte hranicu a dostanete sa do Tatranskej Javoriny. Zvlnená cesta vás privedie do Ždiaru, kde sa vám naskytnú kontrastné pohľady na poľnohospodársku krajinu a vysoké hory. Ďalším bodom na trase je Tatranská Lomnica, do ktorej opäť vedie dlhšie stúpanie. Odtiaľ budete pokračovať malebnými podtatranskými dedinkami, ktoré obopínajú slovenskú stranu Vysokých Tatier.

Tento úsek je pomerne náročný a vedie cez výraznejšie stúpanie až do dedinky Podbanské. No je to miesto hlavného cestovného ruchu a môžete sa tu ubytovať alebo doplniť zásoby. Z Podbanského sa cesta do Liptovského Mikuláša zmierňuje a zdoláte ju pomerne ľahko.

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )