foto: Pixabay

Novú liečebnú metódu zatiaľ testujú len na zvieratách, ľudia prídu na rad už budúci rok.

Pamätáte sa, ako sme sa v detstve učili, že AIDS je smrteľné a najmä nevyliečiteľné ochorenie? Tak sa zdá, že sa budú prepisovať učebnice. Pacientom pozitívnym na vírus HIV svitá na lepšie časy. Vedci vytvorili protilátku, ktorá napadne vírus tromi rozličnými spôsobmi. Znie to dobre, však?

Doposiaľ sa liečba AIDS zakladala najmä na tom, že sa podávali látky, ktoré mali za úlohu ochraňovať imunitný systém, ktorý v dôsledku napadnutia vírusu HIV stratil obrannú funkciu. Pacienti s takmer nulovou imunitou zomierali prakticky aj na bežné prechladnutie. Ročne si táto choroba vyžiadala životy miliónov ľudí, no pacientom, zdá sa, svitá na lepšie časy. Vedcom sa totižto podaril majstrovský kúsok. V novej štúdii publikovanej v časopise Science zverejnil výskumný tím informácie o svojom prelomovom objave. Podarilo sa im vyvinúť nový typ protilátok, ktorý môže potenciálne nielen liečiť infekciu HIV, ale dokonca môže aj pred ňou ochrániť.

O čo vlastne ide?

pixabay.com

Vedci vytvorili protilátku, ktorá dokáže súčasne pôsobiť na tri kritické body vírusu HIV. Pre vedcov bolo doposiaľ veľmi ťažké vytvoriť niečo takéto a to kvôli „prefíkanosti“ vírusu. Veď tento vírus dokáže neskutočne rýchlo zmutovať a tak, keď sa podarí vytvoriť účinnú protilátku, po určitom čase môžu začať odznova. Náš imunitný systém rozpoznáva povrchové proteíny vírusu, pomocou ktorých identifikuje nebezpečenstvo. Ak sa však tieto proteíny rýchlo menia, náš imunitný systém sa stáva voči nim prakticky bezbranným.

Avšak toto pre novú protilátku viac nebude problémom. Nová trojbodová protilátka však bude bojovať na troch rozličných frontoch, čím vlastne zničí až 99 percent vírusu HIV. „Tieto protilátky sú oveľa silnejšie a majú taktiež širšiu škálu pôsobenia, než akákoľvek prirodzene sa vyskytujúca protilátka, ktorá doposiaľ bola objavená,“povedal v rozhovore pre BBC News Gary Nabel, vedúci výskumného týmu spoločnosti Sanofi. Tieto protilátky sú doposiaľ testované len na zvieratách, konkrétne na 24 opiciach, kde protilátky zničili až 99 percent vírusu HIV. Na ľuďoch by sa mali však už vyskúšať budúci rok. Mnohým pacientom to dá novú nádej na budúcnosť. Ak všetko pôjde, ako má, z novej protilátky sa môže vyvinúť aj vakcína a možno sa aj my dočkáme obdobia, kedy sa voči tomuto najväčšiemu postrachu dnešnej doby bude dať očkovať. Vedcov čaká ešte dlhá cesta, avšak veríme, že na jej konci sa dočkáme pozitívnych výsledkov.

Pozri aj: Koniec sveta sa opäť nekonal. Toto odkazuje NASA tým, ktorí tejto teórii skutočne verili

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy