/ 0 / Michal Blaško
Na festivale Hviezdne noci premietnu spolu 5 filmov Bustera Keatona.

Pôjde zrejme o najväčšiu poctu tomuto umelcovi, aká sa kedy na Slovensku konala. Ak ste fanúšikmi starých, ale najmä kvalitných filmov, nemali by ste v Bytči v auguste chýbať.

Buster Keaton – komik, režisér a kaskadér z čias nemej grotesky. Divákov festivalu s ním zoznámili minulý rok, na druhom ročníku Hviezdnych nocí. Busterovi a jeho filmu Frigo ako Sherlock Holmes patril úvodný večer. V miestnej synagóge sa premietal ozvučený naživo kapelou Tonus Eos. Projekcia sa stretla s pozitívnou odozvou publika.

To je zrejme hlavný dôvod, pre ktorý počas štyroch dní uvedú diela od jeho rannej éry až po vrcholné dielo Frigo na mašine, ktoré sa pravidelne umiestňuje na popredných miestach v rebríčkoch najlepších komédií všetkých čias.

Keatona môžeme zaradiť do panteónu veľkých režisérskych mien ako Kubrick, Welles, či Hitchcock, pretože jeho diela nie sú len “dobrá zábava”, ale aj technicky a formálne vybrúsené umenie. Jeho diela si môžete prehrávať opakovane a stále žasnete, ako sa mu to všetko mohlo podariť. A teraz nehovoríme len o smrteľných kaskadérskych kúskoch, keď preskakoval mrakodrapy, či nechal na seba padať fasády domov. Ale máme na mysli vyšperkovanú gradáciu jeho filmov zakončenú vždy veľkým akčným finále a tiež pôvabné komické situácie založené na tom, že Buster sa nikdy vo svojich filmoch nezasmial, nech už sa ocitol v akokoľvek humornej situácii.

Vo výbere Hviezdnych noci uvedú, okrem spomenutého Friga na mašine, jeho vôbec prvý samostatne režírovaný film Frigo stavia dom – brilantnú komicko-kaskadérsku etudu okolo stavania domu zo škatule. Ďalší titul Frigo ako kráľ strelcov vznikol hneď o rok neskôr a potvrdil Keatonov strmý nástup a neutíchajúcu tvorivú silu. Práve v tomto titule sa nachádza záverečná naháňačka s banditmi v spleti tajných dverí a prepadlísk rodinného domu. Prehliadku zakončia dva tituly Frigo a strážnici a Frigo sa žení, ktoré sú obe postavené na princípe masovej naháňačky a patria k tomu najlepšiemu v tvorbe tohto nadčasového génia.

Hviezdne noci v Bytči sú multižánrovým festivalom. Pôvodne filmový festival si aj tento rok zachová svoj kinematografický ráz. Okrem tvorby Bustera Keatona, predstavia Írsko a jeho filmový profil a to v sekcii Filmový zemepis. Festival sa bude konať 17. – 20. augusta 2017 v Bytči. Viac informácií o festivale získate na hviezdnenoci.sk alebo na Facebooku.

TS Hviezdne noci (Marek Kramera)


Komentovať (0)