Foto: IMDB(Universal Studios, Twentieth Century Fox)

Ľuboš Belko / / Veda
Kvízov, ktoré vás dokážu analyzovať podľa hudobného vkusu je nespočetné množstvo. Väčšinou však ide o nezmysly.

Iste si aj vy spomínate na odkazy, ktoré sa pred pár rokmi potulovali facebookom. Zvolíte si z rôznych možností pieseň, ktorá sa  vám páči najviac a kvíz vám povie, do ktorej fakulty na Rokforte patríte, alebo ktoré kusy oblečenia zo šatníka Kylie Minogue by ste určite mali mať na sebe. Samozrejme ide o hlúposti. Je tu však jedna nedávna štúdia, ktorej korene sú o čosi vedeckejšie a tá prišla s veľmi kontroverzným tvrdením.

Stereotyp, na ktorý môžeme byť zvyknutí z filmov tvrdí, že psychopati väčšinou počúvajú klasickú hudbu, ako tomu bolo u doktora Hanibala Lectera. Alebo sa im páči Phil Collins, tomu naopak fandil Patrick Bateman vo filme American Psycho. Avšak štúdia, ktorá vznikla pod britským Channel 4, zistila, že ľudia, ktorí dosiahli najvyšší počet bodov v psychotestoch zameraných na psychopatiu majú najradšej rap a heavy metal. Z troch miliónov zúčastnených sa našiel len veľmi nízky počet psychopatov obľubujúcich klasiku či jazz.

Teraz sa vedci z New York University pozreli na špecifické piesne, v ktorých sa zamerali na 200 zúčastnených ľudí a 260 piesní. Zistili, že ľudia, ktorí majú vyššiu pravdepodobnosť byť psychopatmi inklinovali k piesňam ako No Diggity od Backstreet, alebo Lose Yourself od Eminema. Ľudia, ktorí mali najnižšiu pravdepodobnosť, že trpia psychopatickou poruchou boli fanúšikmi, ako My Sharona od The Knacks, alebo Titanium, ktorú nahrala speváčka Sia spolu s Davidom Guettom.

Zámer prieskumu bol nájsť spôsob, ktorým by sa dali psychopati ľahšie identifikovať. Výskumníci veria, že piesne by mohli predpovedať, kto trpí touto poruchou, ktorá zasahuje zhruba 1% svetovej populácie. Vyjadrili sa však, že bude potrebné urobiť viac testov a vytvoriť rozsiahlejšiu štúdiu. „Krása tohto nápadu je v tom, že ho môžete previesť bez súhlasu, spolupráce, alebo vedomostí o ľuďoch, ktorých testujete,“ povedal Pascal Wallisch, vedúci výskumu, pre The Guardian.

Etika je v tom prípade diskutabilná, no to je aj psychopatický šéf, alebo akýkoľvek psychopat vo vašom živote.“ Piesne No Diggity a Lose Yourself boli menované vedcami, no existuje omnoho viac príkladov, ktoré dokážu predpokladať, že ich fanúšik má psychopatické sklony. Neprezradili však názvy ďalších piesní, aby sa tak vyhli komplikáciám v ďalších experimentoch. Určite by ste si však sami nemali určovať diagnózu podľa hudobného vkusu.

Pozri aj: Sexuálni sadisti a psychopati. Profesionálny psychoterapeut diagnostikoval postavy z Game Of Thrones akoby boli jeho pacienti a takto to celé dopadlo

iflscience.com
0
Komentovať (0)