Foto: Pexels, PXHere

Vyrieši nový objav problém s kontamináciou pitnej vody vo svete?

Čo nedokázal človek, do toho sa zdá sa púšťa sama príroda. Ľudstvo už dlhé desaťročia znečisťuje životné prostredie, čo paradoxne neubližuje len prírode, ale aj ľuďom samotným. S mnohými problémami si nevie poradiť ani moderná veda, no vyzerá to tak, že príroda nájde odpoveď na všetko. Včera nás o tom mohla presvedčiť správa o enzýme, ktorý rozkladá plasty a dnes je to mach so schopnosťou, ktorá môže našu planétu zachrániť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Znečistená voda je obrovským problémom moderného sveta. Kontaminácia životodarnej tekutiny negatívne vplýva na životné prostredie, no i na ľudí, ktorí sa často sami pripravujú o zdroje pitnej vody, bez ktorej na tejto planéte neprežijeme. Vodné zdroje sú pritom často znečisťované napríklad ťažkými kovmi napríklad priemyselnou činnosťou. Odfiltrovať látky z takto kontaminovanej vody je pritom technologicky náramne náročné. Príroda to však zvláda celkom jednoducho.

Foto: Pexels (ilustračné)

Najnovšie vedci avizujú objav machu, ktorý dokáže z vody kontaminovanej arzénom tento toxický ťažký kov odstrániť. Mach s názvom Warnstofia fuitans pôvodom zo Švédska, skúmali vedci zo Štokholmskej univerzity a prišli k veľmi uspokojivým záverom. Mach dokáže z kontaminovanej vody procesom nazývaným fytofiltrácia odstrániť až 82% arzénu. Napriek tomu, že výsledok nie je 100%, je podľa vedcov takto „vyčistená“ voda pre ľudí už prakticky neškodná. Celý proces pritom trvá asi jednu hodinu.


Novoobjavený mach by tak mohol byť riešením problému znečistenia vody ťažkými kovmi. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je totiž pitná voda kontaminovaná arzénom minimálne v 10 krajinách sveta a ohrozuje asi 150 miliónov ľudí. Otrava arzénom pritom môže viesť až k smrti.

Voda kontaminovaná arzénom je problémom aj v krajine, kde o objavu prišlo. Dlhá história Švédska v ťažobnom priemysle spôsobila, že sa tento ťažký kov dostal do vodných systémov po celej krajine. V spojení s prirodzeným výskytom tohto kovu v prírode sa arzén stal pre švédske poľnohospodárstvo veľkým rizikom. Mach so schopnosťou odstrániť arzén z kontaminovanej vody by však mohol byť odpoveďou nielen pre túto škandinávsku krajinu.

Pozri aj: Plastovej planéte možno odzvonilo. Vedci náhodne vytvorili prírodný enzým, ktorý dokáže v priebehu pár hodín rozkladať plasty

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články