wikipedia

Branislav Blaško / / News
Vysoké Tatry po rekonštrukcii opäť otvorili turistický chodník v Javorovej doline, a tak sprístupnili viac než dvojkilometrový úsek nielen chodcom.

Turistický chodník, ktorý sa tiahne z Tatranskej Javoriny Javorovou dolinou, bol z dôvodu rekonštrukcie uzavretý. Teraz je však opäť priechodný a bez akýchkoľvek obmedzení.

„Chodník je vďaka vhodnému povrchu prístupný nielen pre peších, ale slúži aj ako bezbariérová trasa pre detské kočíky a turistom so zníženou schopnosťou pohybu,“ hovorí Lenka Burdová, koordinátorka vonkajšej komunikácie štátnych lesov TANAPu. Modrou, a súčasne aj zelenou farbou značený turistický chodník, je tak v približne dvojkilometrovom úseku rekonštruovaný od hlavnej cesty až po horáreň pod Muráňom.

Javorová dolina sa nachádza v severnej časti Vysokých Tatier. Je to veľká dolina, prvá od východu, so severnou expozíciou. Začiatok Javorovej doliny prechádza pekným lesnatým terénom, v strede doliny strieda les kosodrevina. Až v závere, nad pásmom kosodreviny, sa začínajú dvíhať v strmšie výšvihy do Zadnej Javorovej doliny, odkiaľ strmo vystupuje až do sedla Sedielko. V závere sa stáča na juhovýchod až východ. Dolina má množstvo vedľajších dolín a doliniek.

webnoviny.sk, wikipedia.org
0
Komentovať (0)