wmich.edu

Matej Mensatoris / / News
V pondelok 9. mája 2016 bude možné pozorovať z územia Slovenska ojedinelý vesmírny úkaz, ktorý sa odohráva len 13-krát za storočie. Ide o prechod planéty Merkúr popred...

V pondelok 9. mája 2016 bude možné pozorovať z územia Slovenska ojedinelý vesmírny úkaz, ktorý sa odohráva len 13-krát za storočie. Ide o prechod planéty Merkúr popred Slnko. A i keď to nie je až taký významný úkaz ako napríklad zatmenie Slnka, mnohí amatérski aj profesionálni astronómovia sa na pondelok už teraz horlivo pripravujú.

Naposledy sme mohli niečo podobné vidieť v roku 2003. Tentoraz bude možné tento jav pozorovať približne od 13. hodiny, a to až do západu Slnka. Pozorovatelia budú môcť vidieť malú čiernu bodku, ktorá prechádza popred Slnko. Tento jav si rozhodne nenechajte ujsť, veď ďalšie pozorovanie bude možné až v roku 2019, no nebudeme ho vidieť celé, ako v tomto prípade. V celom priebehu ho budeme môcť potom vidieť až v roku 2032.

nasa.gov
nasa.gov

Pri pozorovaní si však chráňte zrak. Najlepší spôsob na pozorovanie tohto javu je použitie refraktoru, ktorý však každý nemá k dispozícii. V takom prípade dobre poslúžia aj zváračské okuliare, prípadne zváračské sklo, ktoré kúpite v každom železiarstve. Určite sa ale na Slnko nepozerajte bez dostatočnej ochrany, môžete si tým natrvalo poškodiť zrak.

wmich.edu
wmich.edu

Astronómovia tento jav označujú ako „astronomickú udalosť roka 2016“. Preto, ak to bude možné, skúste si nájsť čas a pokochajte sa nebeským divadlom, ktoré si pre nás v tomto prípade pripravilo Slnko spolu s najmenšou planétou Slnečnej sústavy.

0
Komentovať (0)