Foto: No machine-readable author provided. Longyester assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Búrky budú pokračovať aj počas dnešného dňa.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred búrkami na celom východnom a časti stredného Slovenska. V tejto súvislosti vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom SHMÚ na svojom webe.

Výstrahy pred búrkami platia v okresoch Banskobystrického, Košického, Prešovského a Žilinského kraja. V okresoch stredného Slovenska do 12.00 h, na území východného Slovenska platí výstraha do 18.00 h.

Ilustračná foto: hippopx

V týchto lokalitách je malá pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. „S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu,“ uviedli meteorológovia. Hydrologická výstraha prvého stupňa pred prívalovou povodňou je vyhlásená v okresoch Liptovský Mikuláš a Tvrdošín.

Zaznamenali bow echo

Včera zasiahli silné búrky takmer celé Slovensko. Sprevádzané boli miestami aj krúpami, čo sa dnes môže opakovať. Liptovom sa dokonca prehnalo tzv. bow echo, informuje imeteo. Ide o jav, kedy sa pri mimoriadne výdatných búrkach vytvorí veľmi silný nárazový vietor, ktorý pácha aj škody.

Bow echo je jedným z najnebezpečnejších veterných javov sprevádzajúci veľké búrkové systémy. O bow echu hovorím vtedy, keď sa línia búrok začne ohýbať proti osi prúdenia v konvektívnych systémoch. Tento jav vzniká najmä v situáciách, keď veľmi silné prúdenie do tylovej časti búrky alebo rozsiahly downburst akceleruje jednu časť systému smerom dopredu. Bow echo včera meteorológovia zaznamenali v oblasti od Tisovca a Brezna až po Vysoké Tatry.

0
Uložiť článok
Komentovať