Foto: Mattoni/Lidl

Na konci 19. storočia spotreboval každý Európan v priemere jedno až dve kilá cukru ročne. Dnes je to až dvadsaťkrát toľko.

Niet sa čomu diviť, cukor do seba totiž dostávame nielen v čokoláde, koláčoch či zmrzline, ale aj v potravinách, ktoré na prvý pohľad pôsobí celkom „nevinne“. Napríklad v 1,5 litrovej fľaši ochutenej vody, ktorú mnoho ľudí pije v rámci pitného režimu. V jednej takejto fľaši sa môže nachádzať až 18 kociek cukru.

Ukázal to najnovší test, ktorý pripravila iniciatíva Viem, čo jem a pijem spoločne s MF DNES. Porovnávali v ňom dvanásť druhov ochutených (citrónových) vôd bežne dostupných na slovenskom trhu. Úplne bez cukru a sladidiel boli iba dve zo vzoriek.

TOMA NATURA nesladená S príchuťou citrónu a mäty

Známka testu: 1.1  

Obsah cukru: 0 g/100 ml

Foto: mo­ja­toma.sk

Táto voda je jednou z výnimiek z radu ochutených vôd na trhu, pretože neobsahuje cukor ani sladidlá. Ochutená je len prírodnými arómami. Výhodou je aj nízky obsah sodíka a neprítomnosť konzervantov. Vďaka neprítomnosti cukru má nulovú energetickú hodnotu. Ako už napovedá názov vody, ide o vodu naozaj nesladenú, a preto od nej ani nemôžete očakávať sladkú chuť.

PERRIER LEMON

Známka testu: 1,4

Obsah cukru: 0 g/100 ml

Foto: per­rier.com

Nesladená, neobsahuje totižto cukor ani sladidlá a ochutená je iba prírodnými arómami. Cena tejto vody je však premrštená a je 5 až 6-krát vyššia ako priemerná cena ostatných ochutených vôd.

RIO H2O s citrónovou dužinou

Známka testu: 2,1

Obsah cukru: 2,5 g/100 ml

Foto: Mc­Car­ter.com

Ide o vodu, ktorá je sladená kombináciou cukru, fruktózy a glykozidov steviolu. Obsah cukru je vďaka tomu nižší, rovnako tak energetická hodnota. Voda obsahuje aj určitý podiel ovocných štiav a dužiny a je obohatená o vitamíny, čím sa od ostatných vôd odlišuje. Výhodou teda je, že prináša i určité pozitívne látky a nejedná sa len o „prázdnu energiu“ v podobe cukru. Túto vodu možno občas pre spestrenie zaradiť do pitného režimu. Lepšie zloženie sa však odráža vo vyššej cene.

TESCO VALUE jemne perlivá s príchuťou citróna

Známka testu: 2,1

Obsah cukru: 2,5 g/100 ml 

Ide o vodu so sladidlami (aspartám a acesulfám K). Voda neobsahuje cukor a jej energetická hodnota je preto takmer nulová. Ochutená je prírodnými arómami a neobsahuje konzervanty. Podľa odborníkov občasné pitie tejto vody samozrejme v rozumnej miere človeku neuškodí. Ide o vodu privátnej značky, čo sa prejavuje aj na jej cene, ktorá je približne o polovicu nižšia ako v prípade ostatných ochutených vôd, ktoré je možné na Slovensku kúpiť.

MATTONI CITRON PERLIVÉ

Známka testu: 2,6

Obsah cukru: 4 g/100 ml

Foto: Mat­toni

V tomto prípade ide o klasickú ochutenú vodu sladenú cukrom. Na jej ochutenie sa používa aróma a citrónová šťava z koncentrátu, jej množstvo je však naozaj nízke. Ide o minerálnu vodu s mierne vyšším obsahom sodíka. Väčším problémom je však obsah cukru, pri vypití väčšieho množstva vody ide o bohatý zdroj cukru a energie. Podľa testov nemožno túto vodu odporučiť pre bežný pitný režim.

KORUNNÍ S PRÍCHUŤOU CITRON

Známka testu: 3

Obsah cukru: 4,9 g/100 ml

Foto: Lidl

Táto vzorka obsahuje z testovaných vôd najvyššie množstvo cukru. Voda neobsahuje konzervanty a je ochutená prírodnými arómami. Vzhľadom k obsiahnutému množstvu cukru nie je dobrou voľbou pri dodržiavaní pitného režimu. Kompletné výsledky testu nájdeš TU.

Tento článok vznikol v spolupráci so StartItUp
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy