Foto: TASR/AP

Francúzski a talianski odborníci dosiaľ v ruinách prístavu identifikovali viac ako dvadsať kontajnerov skladujúcich nebezpečné chemikálie.

Experti na chemikálie a hasiči sa po minulotýždňovom výbuchu v bejrútskom prístave snažia zaistiť minimálne 20 potenciálne nebezpečných kontajnerov, keďže našli jeden, z ktorého podľa člena francúzskeho tímu odborníkov unikal jeho obsah. Intenzita explózie v libanonskej metropole prederavila mnohé kontajnery, v ktorých by sa mohli nachádzať nebezpečné látky.

Francúzski a talianski odborníci dosiaľ v ruinách prístavu identifikovali viac ako dvadsať kontajnerov skladujúcich nebezpečné chemikálie. “Všimli sme si prítomnosť kontajnerov so symbolom chemického nebezpečenstva. Potom sme spozorovali, že jeden z nich prepúšťal svoj obsah,” poznamenal pre agentúru AP Francúz menom Anthony, ktorého nemohli identifikovať celým menom.

Foto: TASR/AP

Bližšie nešpecifikoval názvy chemikálií, ani neposkytol žiadne podrobnosti. Podotkol však, že v niektorých kontajneroch sú “horľavé kvapaliny, batérie či rôzne látky, ktoré by mohli zvýšiť riziko potenciálneho výbuchu”.

Po explózii 2750 ton dusičnanu amónneho z minulého utorka dosiaľ zahynulo najmenej 160 osôb a ďalších šesťtisíc utrpelo zranenia. Výbuch spôsobený pravdepodobne neďalekým požiarom pocítili v niekoľkých častiach mesta a v okruhu niekoľkých kilometrov spôsobil rozsiahle škody. Tie predbežne vyčíslili na 10 až 15 miliárd dolárov. Niekoľko stoviek tisíc ľudí prišlo v priebehu niekoľkých sekúnd o strechu nad hlavou. Mohutnú explóziu pocítili až na Cypre vzdialenom 150 kilometrov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )