Foto: pixabay.com

Celé ľudstvo žije už týždeň na ekologický dlh.

Trvá to už týždeň. Od 2. augusta žije každý človek na našej planéte na ekologický dlh. Od stredy minulého týždňa je život ľudstva neudržateľný a zvyšné dni roku 2017 budeme míňať viac zdrojov, ako dokáže naša planéta za jeden rok vyprodukovať. 

Earth overshoot day. Takéto označenie má deň, kedy ľudstvo vyčerpá prírodné zdroje, ktoré Zem vyprodukuje za jeden rok. Vydržali nám presne 214 dní a od 2. augusta fungujeme na dlh. Výpočet “dňa prekročenia” je pomerne zložitý a pravidelne ho publikuje inštitúcia Global Footprint Network. Okrem prírodných zdrojov počítajú aj s ochranou a samoobnovou prírody. Dokopy pracujú až s 15-tisíc údajmi, ktoré porovnávajú a analyzujú. Tieto údaje čerpajú zo štatistík a dát Organizácie spojených národov, vedeckej literatúry a tiež zo štatistík prezentovaných jednotlivými krajinami. Inštitúcia ponúka i výpočet vašej vlastnej ekologickej stopy, ktorý nájdete na tomto odkaze.

pixabay.com

V roku 2017 sa osudným dňom stal 2. august. Od tohto dňa žijeme na Zemi neudržateľným spôsobom a vyčerpali sme všetky zdroje, ktoré planéta dokáže počas jedného roka vyprodukovať. Za vyčerpaním zdrojov stoja podľa Global Footprint Network tri dôvody, a to odlesňovanie, nadmerný rybolov a vypúšťanie emisií.

pixabay.com

Najvážnejšou príčinou vyčerpania zdrojov je odlesňovanie zalesnenej pôdy. Každoročne je odlesnených až 130-tisíc km² lesov, čo je plocha, ktorú zaberá napríklad celé Grécko. Nadmerné odlesňovanie pritom ide ruka v ruke so stratou biotopov, znížením produkcie kyslíka a zvyšovaním množstva oxidu uhličitého v atmosfére. Ďalšou ranou pod pás našej planéte je extrémne vypúšťanie emisií. Vplyvom človeka sa do atmosféry za rok uvoľní viac ako 38,2 miliardy ton oxidu uhličitého.

pixabay.com

To, že ľudstvo žije na ekologický dlh, nie je žiadnou novinkou. Deň, kedy ľudstvo prekročí hranicu udržateľnosti, však prichádza stále skôr. V minulom roku to bolo 8. augusta, pred 10 rokmi to bol asi koniec augusta a napríklad pred 40 rokmi to bol až 19. november. V posledných rokoch sa však na ekológiu a ochranu našej planéty začalo myslieť oveľa viac ako pred rokmi. Dúfajme teda, že v budúcnosti (pravdepodobne veľmi ďalekej) nadíde deň, kedy ľudstvo za rok vyčerpá presne toľko prírodných zdrojov, koľko nám naša planéta ponúka.

iflscience.com

Pozri aj: Plastové výrobky na jedno použitie, akými sú poháre či príbor, dostanú navždy stopku. Kostarika sa stáva veľkým lídrom v boji voči produkcii plastového odpadu

inhabitat.com
0
Uložiť článok
Komentovať