Foto: TASR

Špecializovaný trestný súd v Pezinku vynesie rozsudok nad bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom K. v pondelok 20. septembra o 16:00.

Uviedla to samosudkyňa Pamela Záleská. Dušan K. je obžalovaný z toho, že bol činný pre zločineckú skupinu takáčovcov, a tiež z toho, že prijal úplatok 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry nepodá sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby.

Takisto podľa obžaloby v dvoch prípadoch neoprávnene poskytol informácie o trestných konaniach bývalému šéfovi Kriminálneho úradu Finančnej správy SR Ľudovítovi Makóovi. Bývalý špeciálny prokurátor však trvá na svojej nevine.

11 mesiacov sa nemal možnosť brániť proti nezmyslom, tvrdil v záverečnej reči

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan K. je v kolúznej väzbe už takmer 11 mesiacov a za ten čas sa podľa vlastných slov nemal možnosť brániť proti nezmyslom. Uviedol to dnes na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v rámci svojej záverečnej reči. Zároveň kritizoval prílišnú rýchlosť trestného konania v jeho veci.

Foto: TASR – Jakub Kotian

Rozhodnutie súdu o ukončení dokazovania zo štvrtku 16. septembra bolo podľa Dušana K. pre neho totálnym šokom.

„To bol blesk, ukončené,” povedal s tým, že keďže pojednávanie sa skončilo o 18:00 a vo väzbe mu o 21:30 zhasli svetlo, nemal čas riadne si pripraviť záverečnú reč. Zároveň sa pýtal, či rýchle ukončenie konania nesúvisí s obvinením vyšetrovateľov NAKA z manipulácie vyšetrovania.

„Na hlavnom pojednávaní nám nebolo umožnené absolútne nič,” uviedol obžalovaný. Zároveň vyhlásil, že viera v nevinu mu dodáva silu. „Ja nemám inú možnosť, ako veriť v spravodlivosť,” povedal.

Nemám nič v Chorvátsku, žiadne byty v Bratislave

Dušan K. pripustil, že celý život bol nadpriemerne zarábajúcim človekom, jeho majetok je však podľa neho menší ako ten vlastnený kajúcnikmi. „Nemám nič v Chorvátsku, žiadne byty v Bratislave,” uviedol s tým, že vlastní len dom v Skalke nad Váhom.

Jeho celoživotné úspory s manželkou boli podľa neho 72-tisíc eur. Sumu 10-tisíc eur, ktorú mal u seba pri zadržaní, chcel podľa vlastných slov použiť na kúpu lúky, kde by choval včely. Dušan K. doplnil, že po zaistení majetku jeho aj jeho manželky by si bez pomoci rodiny nemohol dovoliť ani obhajcov.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

Bývalý špeciálny prokurátor tiež vo viac ako dvojhodinovej záverečnej reči povedal, že rozpory vo výpovediach jednotlivých svedkov „až kričia” a v rámci predčasne ukončeného konania neboli objasnené viaceré podstatné záležitosti.

Doplnil, že sa hanbí za to, čo sa v súčasnosti deje na prokuratúre a už by sa tam za žiadnych okolností nevrátil. „Ja som nevinný, ja som nespáchal tieto trestné veci,” dodal.

Dušan K. je obžalovaný z toho, že bol činný pre zločineckú skupinu takáčovcov, a tiež z toho, že prijal úplatok 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry nepodá sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby.

Takisto podľa obžaloby v dvoch prípadoch neoprávnene poskytol informácie o trestných konaniach bývalému šéfovi Kriminálneho úradu Finančnej správy SR Ľudovítovi Makóovi. Bývalý špeciálny prokurátor však trvá na svojej nevine.

0
Uložiť článok
Komentovať