foto: Unsplash

Turistický raj má aj svoju odvrátenú stránku.

Obľúbenú dovolenkovú destináciu, grécky ostrov Santorini, ročne navštívia 2-milióny turistov. Spoločne s Benátkami a Barcelonou je však Santorini kritizovaný za to, že je nesmierne zaľudnený a medzi množstvom turistov tu len sotva narazíte na domácich. Nehovoriac o tom, že množstvo turistov sa tu vyskytuje aj mimo hlavnej sezóny. Veľký problém však predstavuje jedna z najobľúbenejších atrakcii ostrova, ktorá je pre mnohých návštevníkov nevyhnutnou súčasťou pobytu.

Jazda na somárikovi sa môže niekomu zdať lákavá, i keď už len na počutie to znie otrasne. Tieto zvieratá nie sú prispôsobené na záťaž, akú pre nich predstavuje tvrdá práca na tomto ostrove, ktorý je pre turistov rajom na Zemi, no pre tieto stvorenia je hotovým peklom. Tento spôsob dopravy je uplatňovaný najmä do kopca. To značí, že cestu, ktorú, ako uvádza portál Dromedár, zvládnete peši za polhodinu a autom za desať minút, si turisti radšej nechajú „spríjemniť“ jazdou na chrbte tohto trpiaceho zvieraťa.

Untitled

Somáre na tomto ostrove sa musia namáhať do strmých kopcov s nie zrovna ľahkým nákladom. Na zákazníkov musia čakať minúty či hodiny v spaľujúcej horúčave, zatiaľ čo o prístupe k pitnej vode môžu len snívať. Pri východe Slnka sú tieto zvieratá násilne vyhnané z polí a čaká ich deň plný driny v otrasných podmienkach. A názor turistu zjavne nezmení ani pohľad do smutných očí trpiaceho zvieraťa. Somáre na ostrove trpia až takým spôsobom, že sa z jázd vracajú unavené, zničené a zakrvavené.

DSC_0568

Ani toto však pre nich nie je vykúpením z otrasného osudu. Keď už krívajúce zviera nezvláda takúto záťaž, jeho majiteľ mu nedopraje odpočinok, zdravotnú starostlivosť a dokonca ani úctivú smrť. Choré somáriky ich majitelia na staré kolená zhadzujú z útesov alebo ich hádžu z člnu rovno do mora. Je to bezcitnosť, ktorá nepozná hranice a mala by byť zarazená a potrestaná.

Santorini

Somáre sa od počiatku nášho letopočtu využívali ako ťažné zvieratá, ktoré nosili náklad. Tento trend sa uchytil najmä v Grécku, Taliansku a Francúzsku, keďže somáriky sa úzkymi uličkami dokážu pohybovať omnoho šikovnejšie, ako kone. V súčasnosti je ich hlavným účelom sprostredkovať zábavu turistom. Nedá sa však povedať, že by si akýmkoľvek spôsobom za to vyslúžili odmenu alebo odpočinok. Drú každý deň od svitu do mrku a jedinú záchranu pre nich predstavuje smrť ešte krutejšie, ako zaobchádzanie s nimi počas života.

Donkeys

Ak sa v lete chystáte navštíviť jednu z destinácii, kde funguje tento krutý typ dopravy, zvážte či nebude rozumnejšie vybrať sa po vlastných nohách, ako neprirodzene trápiť už beztak unavené zviera. Ak je však tento typ zábavy aj pre vás nevyhnutnou súčasťou oddychu, ktorý pre zviera predstavuje priamy kontrast, zvážte či vaša telesná váha nie je pre zviera priveľká záťaž, či je vybavené správnym sedlom, ktoré mu neubližuje a či má dostatok energie na to, aby cestu zvládlo. Za opačných okolností môžete skončiť, ako istá Nemka, ktorú jeden zo somárikov udupal k smrti.

Pozri aj: Marihuana sa stala konečne oficiálnym liekom. Pomáhať bude aj malým deťom bojovať so záchvatmi epilepsie

dromedar.sk
Uložiť článok

Najnovšie články