foto: Instagram (@duckieofficial, @caitinkitten)

Michaela Galambošová / / Série
Tieto modely a modelky sa vymykajú akýmkoľvek pravidlám. Napriek tomu, že vyzerajú naozaj neštandardne, podpisujú lukratívne zmluvy s módnymi agentúrami. Ich nezvyčajná krása doslova vyráža dych.

Krása je relatívny pojem. Všetci sa o tom môžeme presvedčiť pri pohľade do zrkadla. To, čo sa zapáči jednému, druhého vôbec nemusí zaujať. A v tom je to čaro. Uniformná krása nám už lezie hore krkom a preto je čas na niečo iné. Predstavíme vám 10+ modelov a modeliek, ktorí nie sú priveľmi známi v našich končinách, no to sa môže čoskoro zmeniť. 

Ich profily sledujú tisíce ľudí z celého sveta a to napriek tomu, že mnohým z nich príroda nenadelila práve najpriaznivejšie karty. Napriek tomu z toho, čo majú, dokážu vyťažiť maximum.

Sarah Gurts

My disorder could stop me from living a normal life, but I won’t let it stop me from anything. If I covered up with clothes and hid myself, I would not be honoring who I really am. This is me. I am Sara. I am powerful, bold and beautiful! I am proud of who I am. I will not hide myself from the world. We are all unique in our own ways. I know you are strong. I know you are powerful. Let’s be strong and powerful together. 💓 Photo by 📷 – @photo_karizza @xeharcurvy @xeharstyle @xeharapp @dianabyxehar @xeharteen @pricillakaterena @dianasirokai @ambernicolewilliams_ @thiickting • • • • • • • • • • #AConfidentYou #MyFlawsAreMyPower #photoshoot #photography #ehlersdanlossyndrome #ehlersdanlos #effyourbeautystandards #inmyskiniwin #loveyourbody #loveyourlines #selflove #imperfections #perfectlyimperfect #beauty #blessed #inspire #embrace #beyou #bebeautiful #real #vibes #model #ilovemybody #bodypositive

A post shared by Sara Geurts (@sarageurts) onPozrite sa na Sarah. Koľko rokov by ste jej tipovali? Možno 50. V skutočnosti má Sarah iba 26 rokov. Keď bola ešte dieťaťom, diagnostikovali jej vzácny, Ehlers-Danlosovým syndrómom, kvôli ktorému vyzerá oveľa staršie. Jej pleť stráca elasticitu a kolagén. Sarah je však napriek tomu nádherná a má na konte viaceré významné kontrakty.

Duckie Thot

I know I’m your favourite

A post shared by Duckie Thot (@duckieofficial) onČierna ako ebenové drevo. Exotická kráska, ktorá fascinuje ľudí z celého sveta. Jej Instagramový účet sleduje viac ako 746-tisíc užívateľov. Modelka z Južného Sudánu čelila obvineniam z toho, že podstúpila plastiku. Nikto nemôže uveriť, že svoju krásu a dokonalú súmernú tvár jej dala príroda. Je to však naozaj tak.

Keithin SticklesAj vy ste si všimli, že deti vedia byť niekedy nepekne kruté? Raz-dva si všimnú nedokonalosť na druhom a ten sa stáva predmetom šikany. Keithin by o tom vedela rozprávať svoje. Narodila sa so vzácnym tzv. mačacím očným syndrómom. Modelka kvôli tomu trpí nielen skoliózou, ale aj deformitou tváre. To jej však nezabránilo v tom, aby to dotiahla na titulku rôznych prestížnych časopisov.

Cassandra Bankson

Rebel against the retouch. We've all got skin. All skin has spots, and marks, and chin hairs, and blemishes, and scars. Let's make 'normal' beautiful. 💕As a model and a creative, I have often questioned the moral line when it comes to photoshop. Throughout my career, I have been airbrushed to plastic smithereens multiple times, occasionally to the point that I don't recognize myself. Other times, light retouching to move a stray hair or darken a shadow can fix an image that wouldn't have the same impact without the edit. As a creative, I use photoshop to enhance colors, accentuate lines, and create art. But where do we draw the line between art and deception? I believe photoshop and photo manipulation are incredible tools; but like any tool, can become weapons when used improperly. Especially when used for deception in advertising. Advertising that tells us we need plastic skin, tight bodies, and teeth whiter than our eyes. When photoshop is used in ads to tell a viewer they aren't okay the way they are and need to buy a product in attempts to grasp a look that's unattainable. Photo manipulation is a wonderful asset, when used responsibly. It's time to level the scales with our images and balance out what we see vs what we believe and what we know. Social media is an amazing platform where WE have the power to choose what we support and perpetuate. Finally, we are in control of the images we consume, support and post. Every 'like' is a vote. Simply be aware of what you share, and are promoting. Tools are phenomenal devices that enhance our lives, but like many others, need to be used responsibly. Let's make "normal", just as beautiful as "flawless". 💕 #nophotoshop #nofilter #noedits Project + shot by @peterdevito

A post shared by Cassandra Bankson (@cassandrabankson) on

More glitter, less bitter. 💎✨ Swipe right to see #crueltyfree products worn! 💋

A post shared by Cassandra Bankson (@cassandrabankson) onAj táto modelka sa stretla so šikanou. Počas dospievania trpela komplikovaným akné, ktoré však vie dokonale prekryť mejkapom. Na verejnosť sa nebojí vyjsť aj bez tony líčidiel, čím si získala sympatie žien, ktoré trpia podobným problémom.

Ralf Saffrant

A post shared by Ralph Souffrant (@souffrantnyc) on

All time fav

A post shared by Ralph Souffrant (@souffrantnyc) onPredstavujeme vám muža z Haiti, ktorý má nielen jedinečný vzhľad, ale aj neskutočnú charizmu. Jeho poznávacím znamením sú pehy, ktoré najprv nenávidel, no dnes mu prinášajú vysoký zárobok. Na cestu modelingu sa vybral preto, aby rodinu vytrhol z chudoby. To sa mu chvalabohu podarilo.

Natalia Castellar Calvany

Taken by @bvccphotography 🌈

A post shared by NATALIA CASTELLAR CALVANI (@nataliacastellarcalvani) on

Save

A post shared by NATALIA CASTELLAR CALVANI (@nataliacastellarcalvani) onNa Natalii v prvom rade zaujme obočie. Možno si pri pohľade naň spomeniete na legendárnu maliarku Fridu. Natalia sa rozhodla, že sa nebude trápiť s pinzetou a z hustého obočia, z ktorého mala v detstve komplexy, urobila svoju obchodnú značku. Aj to je dôkaz toho, že všetko je uhol pohľadu.

Devon Aoki

@douginglish ❤️❤️

A post shared by Devon Aoki (@devonaoki) on

Freckle face @voguemagazine #editorial #backintheday #frecklesmakingasplash 💦

A post shared by Devon Aoki (@devonaoki) onModelky nemusia byť vysoké. Devon meria len 165 centimetrov, no napriek tomu má za sebou skvelú modelingovú aj hereckú kariéru. Dobrého veľa nenarastie, a asi to bude naozaj tak.

Rain Dove

"The F on my Birth certificate wasn't for Female. It was for Fails To Pass." I joke all the time. The truth is that long hair, short hair, dresses, suits, makeup, clean face, laborer, model no matter what- there is always something off aesthetically or physically about how I fit in that turns every day into a dangerous balancing act- that hasn't gotten easier. But- every day that I live with honest expression, it's worth the trial. Because I am I. I can not be anything there than that. Or else I am not at all. I choose every day to accept the fact that I am not common. And that is scary to some who need predictability or commonness. I can not fault them for their feelings. And they can not fault me for mine. It's nothing to sulk over- we are all just evolving and experiencing our own limited journeys. So I take a moment to collect myself, be grateful I exist at all, and continue. For those who fear me, good luck on your journeys. I promise not to ignore you if you are in need, injured, hungry, asking for aid. I respect that you have your own feelings about me. Just don't get in my (or other people's) way of food, shelter, water, physical safety and freedom of movement/expression and we are all good. #EducateDontHate #IDoNotOwnYourFeelings #YourJourneyIsYourOwn #lovewins #lgbtq #genderfluid #genderqueer #StopHammertime #GenderIsTheMatrix photog @adrianbuckmaster (New photo left/older photo right)

A post shared by Rain Dove (@raindovemodel) on

F on that Birth Certificate is For ForgetAboutIt 😉 New GenderFree campaign is now out! 😍😍 I want to get the record straight about what it means it to be GenderFree. A lot of people think that it means wearing shapeless clothing, everybody looks the same, people with M on their brith certificates aspiring to wear lipstick, people with F on their birth certificates choosing short hair, dropping all labels, or even not having the right to have aesthetic sexual preferences for fear of offending others. But none of these reflect my PERSONAL definition of GenderFree. What I mean when I say this word is simple. I am going to be I. I am I. And I am honest with myself about what I love from clothing to cosmetics to activities to food to movement to people. I don't let others think for me. I think for myself. A GenderFree person is a free thinker. A GenderFree person CAN still aspire to conform in order to receive validatIon from a group of people. They can aspire to be what society has always deemed something genderspecific is. Long hair, dress, makeup heels. As long as they are freely thinking and choosing. They are not caving to sexpectations. They are saying to themselves "This is my existence, my body, my love life, my career, my journey. And I'm going to honor myself by honestly listening to who I am. And acting upon that. And if I should choose to limit myself or label myself- I will not not force those labels or limits on other people. Because their freedom to be is my freedom to be." So be free. Be honest with yourself. Let others be honest with themselves. And don't let sexpectations stand in your way. #GreatSexpectations #EducateDontHate #GenderFree #saga #lgbtq #lovewins #TheresAnFOnMyBirthCertificateForForgetAboutIt #nowcanihaveacookie #kms @kmshairuk @williamwilsonglobal

A post shared by Rain Dove (@raindovemodel) onRain je muž, ktorý sa narodil v ženskom tele. S ním sa nevedel nikdy stotožniť, tak sa rozhodol pre zmenu. Jeho výsledný vzhľad je síce nezvyčajný, no práve ním priťahuje pozornosť modelingových agentúr.

Erika Linder

LA on the lake @thehommeplusmag 2014 📷 @alicesadventures

A post shared by Erika Linder (@richiephoenix) on

📷 @amandademme

A post shared by Erika Linder (@richiephoenix) onErika je androgýnnou modelkou. Raz sa prezentuje ako žena, inokedy ako muž, avšak cíti sa dobre v oboch pozíciách, pričom sa rozhodne nemôže sťažovať na nedostatok ponúk.

Darius Vernon

Posted by How people look on Freitag, 31. März 2017

Darius si kvôli vitiligu, chorobe, ktorá sa prejavuje stratou pigmentu, prešiel hotovým peklom. Keď bol na tom najhoršie, rozhodol sa, že sa bude na seba dívať iným spôsobom. To mu zachránilo život a stal sa tak vyhľadávaným modelom.

Shin Ye Zhi JianTento muž akoby pochádzal z inej planéty. Jeho krása vyráža dych a dostáva nejednu ženu do kolien. Je naozaj neskutočný.

Nikto nie je v skutočnosti škaredý. Krása je síce prchavou ilúziou, no môžeme ju nájsť v ktoromkoľvek z nás. Záleží len na jednom. Akými očami sa budeme pozerať na tento svet.

Pozri aj: Sexi modelky a tráva. Instagram ovládli provokatívne fotografie, na ktorých dievčatá v odvážnych pózach fajčia marihuanu

ofigenno.com
0
Komentovať (0)