foto: Branislav Račko

Po dvadsiatich rokoch sa na koncertné pódiá vrátila jedna z prvých hip-hopových kapiel, ktoré u nás fungovali. V banskobystrickom klube Urban spot sa doba vrátila naspäť do 90-tych rokov.

Začiatkom 90-tych rokov sa v Zlatých Moravciach zrodili počiatky hip-hopovej scény. Skupina Trosky bola jednou z prvých kapiel svojho druhu na Slovensku, prvou, ktorá vydala sólo album vôbec. Vec (Branislav Kováč) a Midi (Peter Rakovský) čerpali inšpirácie najmä z vtedy dostupnej hudby a amerického rapu, ktorý sa im podarilo nahrať na kazety.

„Sedel som pri rádiu v noci, pretože relácie o tanečnej hudbe začínali o polnoci. Pomocou „techniky“ pause-record som si nahrával, ak sa mi niečo páčilo. Potom sa to kopírovalo z kazety na kazetu dookola,“ približuje Midi.

Na debutovom albume slovenského hip-hopu sa nachádzali skvosty tej doby ako napríklad skladby Tozmemi, Čakám na deň, či Zakázané uvoľnenie, z ktorých sa neskôr stali v komunite kultové skladby. Dnes málo ľudí vie, aké bolo zákulisie týchto skladieb, že hitovka Tozmemi uzrela svetlo sveta na izbe baníckeho internátu v Prievidzi.

Dvadsať rokov od vydania tohto albumu sa rozhodli spraviť sériu koncertov, aby pripomenuli svojim fanúšikom a deťom slovenského hip-hopu vtedajšiu dobu. V sobotu 28. októbra sa banskobystrickom Urban spote uskutočnil druhý z piatich koncertov tohto „mini-turné“. Klub bol, podobne ako pred týždňom košická Tabačka, zaplnený fanúšikmi do posledného miesta. „Sú to kompatibilné kluby, na to, aby sme tam robili Trosky. Majú históriu, chodia tam starší ľudia, nie je to vyčačkaná diskotéka. V takých kluboch sa Trosky cítia najlepšie,“ priznáva Vec. Séria koncertov vyvrcholí 22. novembra v pražskom klube Roxy, kde pred 20 rokmi odohrali Trosky svoj prvý veľký koncert.

Branislav Račko
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )