foto: Paweł Kuźniar, MJD

Tradičný letný festival, ktorý každoročne na Liptov prináša to najlepšie z viac, či menej jazzových žánrov privíta svojich priaznivcov presne o dva týždne.

Od začiatku roka má v rámci klubovej sezóny na konte už šesticu zorganizovaných koncertov a k tridsiatim účinkujúcim sa na konci júla pripojí ďalšia päťdesiatka skutočne svetových hudobníkov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska, Nemecka, Rakúska a Srbska.

Headlinermi tohtoročného festivalu sú všetci hudobníci

Aj keď organizátori tento pojem používajú veľmi neradi a každý z tohtoročných účinkujúcich je skutočne jedinečný a pre každého z návštevníkov bude „top“ niekto iný, za headlinerov 13. ročníka festivalu možno predsa len označiť niekoľko kapiel. Prekvapením nebude, že v tejto kategórii budú opäť kraľovať poliaci. „Už dlhšiu dobu čerpáme z poľskej jazzovej scény a robíme to veľmi radi. Je totiž nesmierne široká, bohatá a predovšetkým veľmi kvalitná, stále je tam čo objavovať,“ približuje Martin Budaj, PR manažér festivalu. „Aj vďaka dobrej spolupráci s Poľským inštitútom sa nám každoročne darí priniesť do Liptovského Mikuláša niektorú z perál poľského jazzu. Tento rok to budú hneď tri veľmi výrazné osobnosti, každá reprezentujúca tak trochu inú generáciu a iné poňatie jazzu,“ dopĺňa.

Virtuózny huslista Adam Bałdych, držiteľ množstva ocenení svojou hrou dokazuje, že aj husle môžu priniesť moderné prvky do súčasného jazzu a obohatiť ho. O čosi mladšia Kinga Głyk začala na basgitaru hrať už v dvanástich rokoch a je skutočným objavom – na vystúpeniach po celom svete sa preslávila svojou nesmiernou hudobnosťou a slobodou hry na base. Na opačnom generačnom konci stojí a neprestáva ohurovať ostrieľaný saxofonista Zbigniew Namysłowski. Autor jedných z najlegendárnejších poľských jazzových albumov vychádza z tradičnej goralskej hudby a poľských ľudových tancov. Sobotňajšie vystúpenie jeho kvintetu bude nepochybne jedným z vrcholov tohtoročného festivalu.

Výrazný priestor na festivale však zaslúžene vždy dostáva aj domáca scéna a okrem výnimočnej poľskej hudby sa teda prestaví napríklad aj absolventka slávnej Berklee College of Music, speváčka Ester Wiesner s Jurajom Griglákom a kapelou, či výnimočný projekt Roberta Pospiša, Martina Sillaya a Nikolaja Nikitina – Tribute to Ján Cikker. Zaujímavosťou je, že ten zaznie presne na 106. výročie narodenia tohto slovenského skladateľa. Priestor dostane aj azda najlepší český jazzový klavirista Emil Viklický spolu s trúbkarom Miroslavom Hloucalom. Žánrovú pestrosť festivalu dotvorí špičkový klezmer a etno jazz v podaní Pressburger Klezmer Band i jedinečné spojenie jazzu a ľudovej hudby, ktoré prinesie AMC Trio s Ľudovou Hudbou Stana Baláža. Bohatý line-up uzatvárajú protagonisti veľmi muzikálneho a výpravného fusion, maďarskí Transform Quintet. „Vďaka pomocnej ruke Fondu na podporu umenia a tiež množstva sponzorov a priaznivcov festivalu sme tento rok mohli postaviť podľa, môjho názoru, skutočne bezkonkurenčný program. Je žánrovo bohatý, invenčný a sú v ňom zastúpené legendy aj vychádzajúce hviezdy jazzového neba. Na svoje si teda príde skutočne každý,“ uzatvára Martin Budaj.

Originálne a inšpiratívne hudobné workshopy

Po prvý krát sa pri letnom festivale budú konať aj hudobné workshopy, v piatok a v sobotu pred koncertným programom záujemcov zasvätia do tajov tvorby a nahrávania skutoční profesionáli. „Organizovanie jazzových dielní a workshopov pre začínajúcich hudobníkov a mladé talenty je nesmierne cenným krokom a výborným doplnením tohto festivalu. Podporuje sa tak totiž výchova ďalších generácií jazzových talentov nielen spod Tatier,“ hodnotí Nikolaj Nikitin, hudobník, skladateľ a pedagóg. Prvý workshop sa bude práve pod jeho vedením venovať jednému z kľúčových prvkov jazzovej hudby, hudobnej improvizácii. Druhý workshop povedú producenti, skladatelia a hudobníci Robert Pospiš a Martin Sillay. Tí prevedú účastníkov všetkým, čo sa týka nahrávania v hudobnom štúdiu. Vysvetlia rolu producenta, dôležitosť kvalitnej postprodukcie a poradia aj na čo sa sústrediť pri nahrávaní. Workshopy sú bezplatné a prístupné pre všetkých záujemcov.

Podrobný program a ďalšie informácie o festivale, ako aj registráciu na workshopy nájdete na oficiálnej stránke www.mjf.sk. 13. ročník Mikulášskeho Jazzového Festivalu sa bude konať od 28. do 30. júla 2017 v Dome kultúry a na Námestí osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši. Vstupenky a permanentky na festival je možné kúpiť v sieti Predpredaj.sk.

TS MJD (Martin Budaj)
Uložiť článok

Najnovšie články