Foto: Warner Bros.

Ľuboš Belko / / Film
Séria kníh a filmov o Harry Potterovi je veľmi obľúbená, sofistikovaná a dobrá. Má však aj svoje nejasné miesta.

Zavše sa nájdu chyby aj v tých najpremyslenejších dielach. Je síce pravda, že čarodejnícky svet podľa autorky J. K. Rowlingovej je skutočne krásny, kúzelný, atmosferický a má skvelý príbeh. No aj napriek tomu sa z času na čas vyskytne zopár otázok, ktoré niekomu nedajú spávať, pričom sú úplne zbytočné. Najnovšie sa používateľka internetového fóra Quora zamyslela nad tým, ako sa cítia muklovské deti po príchode do čarodejníckeho sveta.

Zjavne jej nejde do hlavy myšlienka, ako môžu odpojení od moderných vymožeností byť stále spokojní. Nuž je to jednoduché, sú predsa čarodejníci. Sam Wiegand sa rozhodla, že sa v tomto svete trochu povŕta a nájde zopár chýb. Na fantasy diela by sa však človek nikdy nemal pozerať racionálnym pohľadom, inak si celkom skazí dojem.

WARNER BROS. ENTERTAINMENT INC.

Tu je zoznam jej nespokojností:

  1. Veľké ekonomické nedostatky. Nie, že by naša spoločnosť bola dokonalá, ale aj tak…
  2. Tí, ktorí majú veľa peňazí majú aj veľkú moc. Dalo by sa povedať, že vo väčšine komunít to takto funguje aj v realite. Ale v skutočnom svete, vyvinuté krajiny majú  systém na to, aby sa takejto situácii vyhli. Lucius Malfoy nemohol vôjsť na ministerstvo bez toho, aby očakával, že sa naňho vrhnú média. Čo vedie k tomu, že…
  3. V tomto svete neexistuje žiaden spoľahlivý zdroj informácii. Každá zodpovedná postava vie, že Denný prorok je skôr bulvár, než kvalitné médium. O časopise Sršeň sa netreba ani zmieňovať. Najpopulárnejšie publikácie sa podobajú na Fox News alebo magazín People.
  4. Existuje v tom svete nejaké sociálne zabezpečenie? Weasleyovci sú veľmi chudobní aj napriek tomu, že Arthur pracuje pre vládu. Tým pádom by mal mať nejaké výhody.
  5. Hovoriac o výhodách. Existuje vo svete čarodejníkov poistenie? Čo zdravotná starostlivosť? Keď Arthura Weasleyho napadla Nagini, musel platiť zdravotné poplatky? (Edit: Zdravotná starostlivosť je preplácaná. Aj tak pochybujem o ďalších podobách poistenia – životné, domáce a podobne.
  6. Finančný systém má naozaj veľké diery. Stále sa tu používa zlato a striebro. Existuje náhrada pre muklov v čarodejníckom svete?
  7. Existujú tu verejné školy? Alebo, je ich v Európe viac ako tri, o ktorých vieme? (Edit: Rowlingová sa mimo kníh vyjadrila, že školné je preplácané Ministerstvom mágie, avšak to sa nevzťahuje na knihy. V prípade, že študenti získajú štipendium.)
  8. Vyzerá to tak, že čarodejníci nepotrebujú matematiku alebo vedu. Veštenie z čísiel? To znie veľmi pochybne.
  9. Množstvo zložitých zaklínadiel by sa dalo nahradiť modernými muklovskými technológiami.

Tento zoznám nám pripadá skôr smiešný, ako konštruktívne kritický, ale to už posúďte sami. Autorka sa vyjadrila, že miluje svet Harryho Pottera, no tieto nejasnosti ju zaujali.

Pozri aj: 12 drobných detailov, ktoré ste si v sérii Harry Potter pravdepodobne nevšimli

indy100.com
0
Komentovať (0)