Foto: instagram.com

Zima je v plnom prúde, no všetci už napäto očakávame jar.

Je to pochopiteľné. Obdobie, kedy je príroda nečinná, dokonca by sme mohli povedať, že je mŕtva, čoskoro skončí a budeme sa môcť kochať prekvitajúcimi lúkami. Slnko si budeme môcť užiť aj po tretej hodine a čo je hlavné, nebudeme musieť všade so sebou nosiť okrem vianočných kíl aj tri vrstvy oblečenia navyše. Jar síce nie je najpriaznivejším obdobím pre alergikov, no rozhodne každému pozdvihne náladu.

Podľa všetkého sa však v najbližších týždňoch ešte na príchod nechystá, a tak sme pre vás prichystali zoznam slovenských miest, ktorých návštevou si môžete spríjemniť čakanie na slniečko. A tieto miesta sú dôkazom toho, že zima nie je len zlá, zákerná a mrazivá, ale dokáže byť aj uchvacujúca a privítať zvedavcov s otvorenou náručou.

Chodník korunami stromov v Bachledovej doline

Keď sa v Bachledovej doline neďaleko obce Ždiar otvoril Chodník korunami stromov, stal sa okamžite virálnou témou, ktorá pohltila slovenské média aj sociálne siete. To samozrejme malo svoj efekt, a tak sa toto miesto zaplavilo turistami z celého Slovenska. Namiesto prechádzky pomedzi koruny stromov, ste sa tak mali prechádzku pomedzi davy. Teraz sa už však ošiaľ okolo tejto novinky utíšil a v zimných mesiacoch dostanete možnosť na celkom iný pohľad, ktorý by ste zaručene mali absolvovať.


Sánkarská dráha z Hrebienka do Smokovca

Ak lyže nie sú pre vás, no stále máte chuť šmýkať sa dolu kopcom nemalou rýchlosťou, máme alternatívu. V Starom Smokovci bola aj tento rok otvorená sánkarská dráha dlhá 2,5 kilometra, ktorá vám mimo úžasného zážitku poskytne aj impozantný výhľad. My sme tiež zatúžili vyskúšať si túto dráhu na vlastnej koži a tak sa môžete pokochať jej krásou na videu, ešte predtým než tam zavítate osobne.


Tatranský ľadový dóm

Pre typy ľudí, ktorí sú neradi aktívni a skôr inklinujú k obzeranie rôznych skvostov tu máte niečo tiež. Návšteva Tatier totiž nemusí nutne znamenať len „pachtenie“ sa v kopcoch či lyžovanie a sánkovanie. Neďaleko Starého Smokovca sa tiež nachádza Ľadový dóm. Ide o chrám, ktorý je vytvorený zo 190 ton ľadu a má nápadne pripomínať rímskokatolícku baziliku v Barcelone, Sagrada Familia.

Príspevok, ktorý zdieľa @zrubytatry,

Príspevok, ktorý zdieľa @zusicenka,


Termálny prameň Kalameny

Naša zvedavosť je veľmi silná a len ťažko ju dokážeme premôcť. Preto sme si prednedávnom boli na vlastné oči obzrieť aj termálny prameň Kalameny, kde sa môžete okúpať aj v zime. Napriek tomu, že pri návšteve väčšiny termálnych prameňov si musíte zaplatiť vstup, v Kalamenoch to tak nie. Ten je celkom zdarma a kúpanie je na vlastné riziko. To však samozrejme neznamená, že vám nejaké vážne riziko aj hrozí.


Klzisko na Prielome Hornádu

Minulý rok vzniklo na rieke Hornád v Slovenskom raji  unikátne klzisko. Dosahovalo 12 kilometrov a jeho nezvyčajnosť spočíva práve v tom, že sa naň čaká aj celé roky. Nie vždy je totiž dostatočne tuhá zima na to, aby tak dlhý úsek zamrzol. Minulý rok sa to podarilo a vzniklo tak niečo, na čo miestni čakali naozaj dlhú dobu. Tento rok sme sa ho žiaľ nedočkali, no aspoň viete, čo máte vyhliadať počas budúcoročnej zimy.


Vodopád a ľadopád Chrastianska Šikľavá skala

Vodopády sú veľmi lákavou atrakciou pre turistov, ktorí sú neraz ochotní len kvôli krátkemu pohľadu na ne prekonať veľké a namáhavé vzdialenosti. V zime sa však môžeme kochať niečím iným, no veľmi podobným. A tým niečím sú ľadopády, teda zamrznuté vodopády, kde sa tvoria ľadové steny. Ak pochádzate z východu alebo budete mať v blízkej dobe cestu cez Spiš, rozhodne sa zastavte na Šikľavej skale, kým jar nepochová krásu ľadopádov.


Jánošíkove diery

Ak fandíte vodopádom, určite vás nesklameme. Nežijete na východe a zdá sa vám, že Chrastianska Šikľavá skala je priďaleko? To nepredstavuje najmenší problém, pretože na severe Slovenska v oblasti Krivánskej Fatry sa nachádzajú Jánošíkove diery. Systém tiesňav, roklín a kaňonov vám poskytne pohľad na 20 vodopádov rôznych výšok a ten vás určite nesklame.


Tomášovský výhľad

Slovenský raj je známy pre svoje množstvo roklín a turistických chodníkov, na ktoré by si trúfli skôr ostrieľanejší turisti. To však nič nemení na veci, že aj tu nájdete nádherné výhľady. Medzi nimi nezaostáva Tomášovský výhľad, z ktorého sa vám na okolité pohoria naskytne úžasný pohľad aj v lete. No v zime hovoríme o celkom inej káve, a preto ak máte chuť na malý extrém a šplhanie do výšky 200 metrov, Tomášovský výhľad je rozhodne jedno z miest, ktoré váš hlad po prírodnej kráse a fyzickej vyčerpanosti uhasí.


Oščadnica

V spojitosti slovenská zima nám môže napadnúť mnohé. Skúsenosti nás však naučili jedno. A to, že prvé čo sa na Slovensku zomelie s prvým snežením je predsa absolútna katastrofa na Kysuciach, kde sa miestni občania musia brodiť doslova metrami snehu. Na Kysuciach leží dedinka Oščadnica, ktorá je mimo iného známa lyžiarskym rezortom Veľká Rača. Preto, ak sa chcete vyblázniť na lyžiach a Chopok sa vám zdá príliš otrepaný, viete kam máte zamieriť.


Špania Dolina

Ako poslednú, no rozhodne nie najmenej zaujímavú, musíme zmieniť banskobystrickú obec Špania Dolina, ktorá sa ukrýva pod Starohorskými vrchmi. Táto obec, ktorá bola kedysi vychýrenou baníckou oblasťou, sa môže popýšiť rôznymi krásami, ktoré môžete navštíviť v ktoromkoľvek ročnom období, no je nad slnko jasné, že v zimnom kabáte každá z nich vynikne celkom iným spôsobom.Pozri aj: Chceli by ste žiť v pokoji a ďaleko od ruchu veľkomiest? Za cenu jedného obyčajného bytu môže byť tento ostrov navždy váš

Príbehy
0
Komentovať (0)