foto: Twitter

Tak sa zdá, že pre Severnú Kóreu je najdôležitejšie budovanie falošného zdania, ktoré zobrazuje túto krajinu ako superveľmoc planéty. Pravda je však aj v tomto prípade niekde úplne inde.

Dnes uvidíme Severnú Kóreu tak, ako sme ju doposiaľ nevideli. Prostredníctvom krátkeho, len 30 sekundového videa, budeme mať možnosť vychutnať si výhľad z 32-poschodia najvyššieho mrakodrapu v hlavnom meste Pchjongjang. Ten pohľad naozaj stojí za to.

Autorom nezvyčajného videa je Eric Talmadge, jeden z mála západných novinárov, ktorému sa podarilo dostať do Severnej Kórey. Je členom medzinárodného združenia novinárov The Assosiated Press, pričom sa snaží podať čo najobjektívnejšie informácie. Pred nedávnom zverejnil na svojom Twitteri video, ktoré zaujalo ľudí z celého sveta. Pozrite si ho aj vy.

Takmer vyľudnené mesto

Z balkóna máme výhľad naozaj široko ďaleko. Vidíme, že hlavné mesto je plné megalomanských stavieb, ktoré sa na prvý pohľad priveľmi neodlišujú od ostatných veľkomiest. Avšak nemali by sme zabúdať na to, že sa nachádzame v krajine, ktorá je sama o sebe fenomén. Na ulici po kvalitných cestách jazdí len zopár áut, pričom mesto je takmer vyľudnené. Prečo je to tak?

#tbt #nofilter #northkorea #dprk #pyongyang #uritours #travel #asia #uri #korea #🇰🇵 #travel

A post shared by Jennifer Zhang (@jennifer_________________) on

Podľa viacerých ľudí, ktorým sa podarilo urobiť tajné zábery v Severnej Kórei, je hlavné mesto len veľkou ilúziou, ktorá má byť dôkazom veľkej slávy Kim Čong-Una. Do tohto mesta sa však dostanú len privilegovaní ľudia, ktorí neváhajú všetko podriadiť vodcovi, strane a (chorému) režimu. Väčšina mrakodrapov však zíva prázdnotou, čo potvrdzuje teóriu, že všetká táto sláva je len pre efekt. Ľudia zomierajú na hlad, vybavenie nemocníc je biedne, pričom z televízie a rádia sa na úbohých občanov neustále valí oslavná propaganda diktátora, ktorý tu má status božstva.

Na letisku nájdete automaty na kávu či zmrzlinu, ktorým však chýba otvor na vloženie mincí

Ericov účet na Twitteri určite stojí za pozornosť. Približuje Severnú Kóreu prostredníctvom absurdných príkladov, o ktorých v tejto krajine rozhodne nie je núdza. Krajina žije najmä vojnovým priemyslom, vyhráža sa jadrovou vojnou, na ktorú raz môže doplatiť celý svet. Hlavné mesto Pchjongjang má ukázať okoliu, že krajina prosperuje vo všetkých oblastiach, avšak opak je pravdou.

Ilúzii sa musí podrobiť všetko. Práve preto sa v roku 2011 v Severnej Kórei zatvorili všetky vysoké školy a univerzity. Študenti si museli obliecť montérky a s veľkou vervou sa pustiť do budovania „svetlých zajtrajškov.“ Na stavenisku strávili celé mesiace, aby sa čím skôr dokončili megalomanské stavby, ktoré pôsobia naozaj depresívne.

Stavebným prácam sa vyhla len hŕstka mužov. Podľa vyjadrenia Američanky Suki Kim pre časopis Vox, ktorá žila v krajine približne šesť mesiacov, na stavbách nepracovalo len 270 mužov, ktorí boli príslušníkmi akejsi elity.

Neustály strach

Sunset on Changjon Street, Pyongyang

A post shared by @ erictalmadge on

Podľa Kim je život v Severnej Kórei náročný najmä po psychickej stránke. Nikdy neviete, kto je špión, kto má na vás donášať. Môžete sa prehrešiť čímkoľvek. Ľudia si tam navzájom nedôverujú, a kvôli malému prečinu môžu spolu s rodinami skončiť v pracovných táboroch, kde už po pár týždňoch zomierajú následkom podvýživy a vyčerpanie. Ak sa tam aj rozhodnete vydať, buďte si vedomí toho, že krajinu nebudete môcť preskúmať na vlastnú päsť. Vždy budete mať pri sebe dozor, ktorý sa postará o to, aby ste nevideli niečo, čo by vám mohlo zmariť ilúzie o tejto (ne)dokonalej krajine.

Preto, ak sa nabudúce budete sťažovať na to, že na Slovensku sa žije mizerne, skúste si pomyslieť na to, že sú krajiny, ktoré sú na tom oveľa, oveľa horšie.

Pozri aj: Je to peklo, horšie ako si myslíme. Tento Slovák nám prezradil, aký je život v Severnej Kórei, kde je všetko inak, ako to vlastne vyzerá

unilad.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články