Foto: pixabay

Slovensku patrí 27. priečka s celkovou známkou C.

Najlepšia krajina pre založenie rodiny je Island. Vyplýva to zo štúdie cestovateľskej webstránky Asher & Lyric, ktorá zozbierala štatistiky z „30 dôveryhodných medzinárodných zdrojov“ a na základe nich vytvorila „index pre založenie rodiny“.

Hodnotili 6 základných kritérií

Foto: pixabay

Do rebríčka pritom zaradili 35 členských štátov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), pretože len z týchto krajín podľa vlastných slov dokázali získať spoľahlivé dáta o situácii v oblastiach, ktoré boli pre nich v štúdii užitočné.

Situáciu v krajinách hodnotili na základe 30 faktorov rozdelených do šiestich kategórií – bezpečnosť, šťastie, náklady, zdravie, vzdelávanie a čas, v ktorej sledovali počet odpracovaných hodín ročne, trvanie platenej materskej a rodičovskej dovolenky, platenú práceneschopnosť a dovolenku. Upozorňujú pritom, že vychádzali z priemerov a v každej krajine sa teda dajú nájsť mestá či regióny, kde je situácia lepšia alebo, naopak, horšia.

Škandinávske krajiny vedú

Foto: pixabay

Prvú desiatku za Islandom dopĺňajú Nórsko, Švédsko, Fínsko, Luxembursko, Dánsko, Nemecko, Rakúsko, Belgicko a Česká republika. Slovensku patrí 27. priečka s celkovou známkou C. Rebríček uzatvára päťka Bulharsko, Turecko, Čile, Spojené štáty americké a Mexiko, pričom posledné dve menované si vyslúžili známku F.

Niet divu, že rebríčku vládnu práve škandinávske krajiny. Dlhodobo sú z hľadiska rodinného zázemia považované za najlepšie krajiny, resp. tie najvhodnejšie pre rodiny s deťmi. Island tentokrát dosiahol najvyššie hodnotenia v 10 kategóriách. Presné tabuľky a kritériá nájdete na stránke asherfergusson.com.

Prečo Island?

Foto: pixabay

„Island sa umiestnil v prvej desiatke všetkých kategórií a je jednotkou z pohľadu bezpečnosti,“ vysvetlili autori štúdie, podľa ktorých je ostrovný štát aj svetovým lídrom v oblasti ľudských práv.

Island je jednou z najbezpečnejších krajín sveta a rovnako je treťou najšťastnejšou krajinou na zozname. U šťastných a spokojných ľudí je menšia pravdepodobnosť, že budú páchať trestné činy. Oveľa viac pravdepodobné je, že budú žiť pokojne, čo má vplyv nie len na jednotlivca ale aj na celú spoločnosť.

Na druhom mieste skončilo Nórsko, kde sa krajina zamerala najmä na bežné potreby ľudí, pričom sa udržiava nízka úroveň stresu a vysoká životná úroveň. Štúdie ukázali, že vo všeobecnosti sú ľudia šťastnejší v krajinách s pomerne veľkorysými sociálnymi dávkami, kde je trh práce regulovaný takým spôsobom, aby sa zabránilo vykorisťovaniu zamestnancov.

35 najlepších krajín pre založenie rodiny

 1. Island
 2. Nórsko
 3. Švédsko
 4. Fínsko
 5. Luxembursko
 6. Dánsko
 7. Nemecko
 8. Rakúsko
 9. Belgicko
 10. Česká republika
 11. Holandsko
 12. Portugalsko
 13. Francúzsko
 14. Austrália
 15. Slovinsko
 16. Írsko
 17. Španielsko
 18. Nový Zéland
 19. Kanada
 20. Poľsko
 21. Maďarsko
 22. Švajčiarsko
 23. Spojené kráľovstvo
 24. Taliansko
 25. Japonsko
 26. Izrael
 27. Slovenská Republika
 28. Kórea
 29. Grécko
 30. Rumunsko
 31. Bulharsko
 32. Turecko
 33. Čile
 34. Spojené štáty
 35. Mexiko

Najnovšie články