Foto: Pixabay

Ďalšia skvelá "vychytávka" nášho stále ešte celkom neprebádaného tela.

Určite viete, že nie je možné dotknúť sa jazykom svojho lakťa. (Určite sa medzi nami nájdu neveriaci Tomáši, ktorí to budú skúšať). No pokúšali ste sa niekedy zatlačiť na svoj pupok? Áno, na ten po narodení, nie veľmi využívaný bod na našom tele. Pri jeho zatlačení budete vo vnútri pociťovať nepríjemný tlak a bude sa vám chcieť ísť na malú potrebu. Vieme, prečo je to tak.

Pupok je nevyhnutný pri vnútromaternicovom vývoji. Avšak po celý život je tento stred nášho tela prekvapivo celkom dobre inervovaný. Ak naň trošku zatlačíte, pravdepodobne zažijete dosť nepríjemný pocit. Prečo sa vám pritom bude chcieť cikať? Vedci to dokážu celkom dobre zdôvodniť. Ak teda zatlačíte na svoj pupok, aktivujete tým prepojenia, ktoré vedú k vašej mieche. Tá taktiež prenáša informácie z močového mechúra a trubice priamo do mozgu. A ako už všetci dobre vieme, všetko so všetkým súvisí. Zatlačením na pupok prakticky vyvolávate v mozgu podobný pocit, akoby ste potrebovali močiť. I keď to vôbec tak nemusí byť.

pixabay.com

„Miecha v tejto oblasti prenáša aj signály z močového mechúra a z trubice. Preto aj vy máte tento nepríjemný pocit,“ vysvetľuje Christopher Hollingsworth. Nikto z nás asi nečakal, že pupok je vlastne taký citlivý, však? Čo z toho však vyplýva pre nás, bežných pozemšťanov? Jednoducho nepchať prsty tam, kam nepatria.

Pozri aj: Táto desivá animácia vám ukáže, ako sa pohybujú ženské orgány počas tehotenstva

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy