Foto: Warner Bros. Pictures

Edge of Tomorrow alebo Na hrane zajtrajška bol pred štyrmi rokmi, v čase premiéry, skutočným zvratom.

Samozrejme nehovoríme o revolučnom snímku, avšak stále ide o dielo, ktoré kombinuje niekoľko veľmi zaujímavých a nevšedných prvkov. Titul, v ktorom hlavnú úlohu stvárnil Tom Cruise sa spočiatku javí, ako celkom priemerná, možno až béčková popkornovka. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Príbeh ako taký je zasadený do nie veľmi vzdialenej budúcnosti. Po Cruisovom boku sa objavila krásna a talentovaná Emily Blunt. V prípade tohto titulu však nejde o skvelý soundtrack, učebnicovo perfektnú Limanovu réžiu ani o hviezdne obsadenie. Kľúčový je námet, ktorý bol za pomoci týchto detailov dotiahnutý k dokonalosti.

Warner Bros. Pictures

Zábavné je, že aj námet samotný by sa mohol zdať obohraný či dokonca až zachádzajúci do braku. Na Zem útočí mimozemská kolónia, ktorá sa veľmi nápadne podobá na krvilačný, geneticky modifikovaný včelí roj. Mimozemšťania  útočia veľmi pôvodným spôsobom a po celej Zemi devastujú mestá, kde po sebe zanechávajú milióny mŕtvych.

Warner Bros. Pictures

Plukovník Bill Cage, muž ktorý nikdy nebojoval, je vyslaný do boja proti nim. Netrvá dlho a je zabitý. Ešte predtým, ako sa mu podarilo neuspieť a natiahnuť kopytá, zvládol zabiť mimozemskú Alphu. To, že sa dostal do tesnej blízkosti k mimozemšťanovi mu umožňuje, že sa prebudí v ten istý deň opäť. Opäť je vyslaný do boja a opäť umiera.

Warner Bros. Pictures

Áno. Zaujímavý námet, ktorý pôsobí ako kombinácia Votrelca a Na Hromnice o deň viac. Vo výsledku však z toho stále vzniká veľmi kvalitné sci-fi, ktoré je má viac zvratov, než máte prstov na ruke. Nemusíte sa tak báť, že by ste ich využili na to, aby ste tento film vypli. Práve naopak. Je pozoruhodné, ako Liman dokáže udržať divákovu pozornosť od začiatku po samotný koniec.

Warner Bros. Pictures

Samozrejme, že z veľkej časti k tomu prispieva fakt, že ide o vizuálne skvostný blockbuster, na ktorom sa nešetrilo finančne ani pri postprodukčných vylepšeniach, na ktorých snímok v podstate stojí. Limanova réžia však veľmi precízne zvláda časové slučky, informuje diváka o tom, čo sa práve deje a predsa s každou scénou vyvolá viac otázok, napätia aj porozumenia pre hlavné postavy.

Toto geniálne dielo vzniklo na základne knižnej predlohy japonského autora Hirošiho Sakurazaku. Obecne síce hovoríme o tom istom príbehu, no filmové spracovanie dáva celkom jasne najavo, že sa snaží stavať nad literárnu predlohy. Napriek tomu, že sa mu to nedarí, nemôžeme túto snahu tvorcom zazlievať a je to len o dôvod viac, prečo by ste film určite mali vidieť.

Pozri aj: Zachváti vás nevýslovná hrôza. Prekliate dedičstvo je najdesivejším hororom tohto roku, ktorý rozhodne stojí za pozretie

Uložiť článok

Najnovšie články