Foto: YouTube.com/FOUR PAWS International

Mnohé európske krajiny aktívne bojujú proti využívaniu zvierat pre pobavenie človeka.

Čoraz viac krajín napríklad zakazuje využívanie živých zvierat v cirkusových predstaveniach. Žiaľ, ešte stále sme poriadne ďaleko od cieľa a zvieratá sa pre pobavenie človeka trápia stále. Ako píše portál The Independent, v nejednej európskej krajine nájdete tigre priviazané na reťaziach, aby sa s nimi turisti mohli odfotiť či medvede predvádzajúce najrôznejšie kúsky.

Cirkusy v Česku či v Nemecku

Vyšetrovatelia sa rozhodli, že preskúmajú, aký je stav týkajúci sa využívania zvierat pre pobavenie v rámci Európy a, žiaľ, výsledky ich nepotešili. Napríklad, u našich českých susedov natrafili na cirkus Humberto, v ktorom sa diváci prizerali tomu, ako je očividne chorý a podvýživený medveď nútený stáť na zadných a jazdiť na skateboarde, tancovať s obručami či predvádzať iné kúsky. Okrem toho, medvede nemali nad hlavou mimo vystúpení ani poriadny prístrešok.

V Nemecku zas slony podstupovali krutý výcvik, aby potom pred divákmi stáli na jednej nohe, hrali futbal a sedeli na malých stoličkách. Okrem toho, diváci sa veselo vozili na sloních chrbtoch. Kým v ázijských krajinách je táto praktika odsudzovaná, zdá sa, že niekde sa v tichosti toleruje.

Zábavka pre turistov

Žiaľ, lepšie na tom neboli ani zvieratá v Španielsku, kde zas vyšetrovatelia z organizácie Four Paws natrafili na tigre pripútané k reťaziam, aby sa s nimi mohli turisti fotiť. Vo Francúzsku zas na stredovekom festivale musel medveď stáť na stoličke, zatiaľ čo bol držaný na vôdzke a vlky zas boli nútené preskakovať cez obruče.

V ďalších zariadeniach boli objavené zebry či levy, ktorých životné podmienky ani náhodou nepripomínali tie v divočine a nemohli spĺňať potreby zvierat. Medzi vystúpeniami totiž zvieratá nepodstupovali len brutálnu drezúru, ale boli zavreté v malých a tesných prívesoch. Nanešťastie, ľudia, ktorí sa prišli pobaviť, do zákulisia nevidia a práve takáto „zábavka“ je jedným z hlavných dôvodov, prečo nelegálne obchodovanie s divými zvieratami stále prekvitá.

Sú skutočne ako členovia rodiny?

Samozrejme, majitelia zariadení sa bránia a portál The Independent píše, že napríklad cirkus Humberto obvinil organizáciu Four Paws zo šírenia falošných informácií a zo xenofóbie. Zvieratá sa podľa majiteľov cirkusu majú dobre, nie sú k ničomu nútené a hra stimuluje ich mozog. Okrem toho, údajne ich cvičitelia vnímajú ako členov rodiny a pravidelne ich navštevuje veterinár. Je však očividné, že tieto tvrdenia nie sú pravdivé. Zvieratá sú totiž vystresované psychicky i fyzicky a nesmierne trpia.

Okrem toho, využívanie zvierat ohrozuje aj človeka, zviera sa totiž riadi inštinktom a môže na človeka zaútočiť. Keď sa tak však stane, nehľadáme vinníka medzi ľuďmi, ale pozeráme na zviera ako na krutú a neľútostnú šelmu.

Independent
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )