Ak ste už čítali niečo o príznakoch anarchistickej ruky, syndróme Alenky v krajine zázrakov či o Gertsmanovom syndróme a mysleli ste si, že iné psychické choroby už neexistujú, budete na omyle. V tomto článku spoznáte ďalšie štyri.

O tom, čo sa deje v hlave chorého človeka, niekedy zdraví ľudia nemajú ani len tušenie. Rôzne prejavy, rôzne správanie, no bohužiaľ niekedy aj katastrofálne následky končiace smrťou. Existujú rôzne druhy liekov, rôzne teórie vzniku týchto ochorení, no náš mozog pre nás naďalej ostáva jednou veľkou záhadou. Prednedávnom sme písali o šiestich najhorších chorobách, dnes sa pozrieme na ďalšie štyri.

Clerambautov syndróm

Stalo sa vám niekedy v živote, že bol do vás niekto zaľúbený? Nie je na tom nič zvláštne, pokiaľ to nie je láska, ktorá presahuje všetky hranice. Clerambautov syndróm je porucha s bludmi, v ktorých sa postihnutý domnieva, že je do neho daná osoba zaľúbená. Často sa to týka ľudí s vyšším postavením alebo jednoducho všeobecne známych osobností. Zvyčajne sa táto porucha prejavuje najmä schizofréniou a inými psychickými poruchami. Počas tohto klamu sa pacient domnieva, že jeho tajný ctiteľ k nemu  prehlasuje náklonnosť často pomocou pohľadov, signálov alebo telepatie. Clerambaultov syndróm, tiež nazývaný aj Erotománia, bol pomenovaný podľa francúzskeho psychiatra Gaëtan Gatian de Clérambault. Jadrom príznakov tejto choroby je, že poškodený má obrovskú vieru, že daný objekt je do neho zaľúbený.

laska
theaccess

Tourettov syndróm

Medzi najzákladnejšie prejavy tohto syndrómu patria tiky. Buď sú pohyblivé alebo zvukové. Pri tomto psychickom ochorení ide o mrkanie, trhavé hýbanie hlavou, pokašliavanie, pískanie, vykrikovanie rôznych slov, niekedy aj vulgarizmov. Na tom všetkom by nebolo nič zvláštne. Tieto tiky sa však objavujú niekoľkokrát za deň. Rušia normálnu aktivitu a sú až príliš nápadné. Je to vrodené chronické ochorenie, ktoré nejde úplne vyliečiť. Základom liečby je včasná a správna diagnóza. Odhaliť príznaky sa dá už v detstve, pretože toto ochorenie najčastejšie postihuje deti už od 6-7 rokov.

Ochorenie nesie názov francúzskeho neurológa Georgesa Gilles de la Tourettea, ktorý v r. 1885 priniesol prvý ucelený popis choroby.

psychopat
archiv.ihned

Syndróm vybuchujúcej hlavy

Počujete v hlave, pred tým, než zaspíte, nejaké zvláštne až otravné zvuky? Niekedy však tieto zvuky pripomínajú explódiu či príliš hlasný výstrel z pištole, a tým už nie sú až také znesiteľné. Tieto zvuky majú zvyčajne náhly nástup, a preto sa stávajú veľmi nepríjemnými pre trpiaceho. Aj napriek tomu, že vedci tvrdia, že táto choroba postihuje ženy nad 50 rokov, v súčasnosti sa zvyšuje trend tejto nezvyčajnej choroby aj u mladších ľudí. Dokonca výrazne ovplyvňuje ich bežný život.  Existuje však niekoľko teórií, ktoré sa diagnózu snažia objasniť. „Zrejme ide o poruchu časti mozgu, ktorá zodpovedá za prechod tela zo stavu bdelosti do spánku.

hlava
thedailybeast

Ganserov syndróm

Už sa vám niekedy stalo, že ste zabudli, aký je deň? V dnešnej uponáhľanej dobe to nie je nič nezvyčajné. Ak však zabudnete na primitívne spôsoby bežného života, napr. akým spôsobom treba otvoriť dvere, ide o poruchu, ktorá sa nazýva Ganserov syndróm. Je to mrákotný stav, ktorý patrí medzi poruchy lucidity. Medzi príznaky patria značne nepravdivé, ale primerané odpovede na otázky, detinská reč a výpadky spomienok na základné životné udalosti. Môže sa jednoducho stať, že vaša myseľ prestane pracovať tak, ako myseľ normálneho človeka a vy sa začnete vo svojom živote jednoducho strácať. Pacienti v bežnom rozhovore ukazujú svoje neznalosti nezmyselnými odpoveďami. Túto chorobu popísal prvýkrát psychiater Sigbert Josef Maria Ganser v roku 1898.

pamat
thevoiceofjobseekers

V súčasnosti už existuje mnoho liekov, ktoré sa snažia pomôcť, alebo aspoň utlmiť bolesti a prejavy, ktoré pacientovi spôsobujú ťažkosti. S pokročilou dobou sa spájajú aj rôzne moderné psychiatrické liečebne, ktoré sa snažia poskytnúť trpiacemu pohodlie a pocit, že ešte stále nemusí byť nič stratené.

interez.sk (Zábojníková Anna)
Uložiť článok

Najnovšie články