Aj v septembri si môžete užiť horúce more a slnečné dni.

Dovolenková sezóna s koncom letných prázdnin ani zďaleka nekončí. Ak ste pobyt pri mori počas júla a augusta nestihli, nemusíte zúfať. Neplatí totiž, že po prázdninách sa dá k moru ísť len do exotických destinácií. Stabilné a príjemné letné počasie prevláda naďalej aj na pobreží Stredozemného mora. Stačí len vedieť, kde zamieriť.

Chorvátsko

Voda v pobrežných častiach Jadranského mora je podľa portálu imeteo.sk naďalej nadpriemerne teplá. Chorvátsko patrí skôr medzi prázdninové destinácie, no výbornú dovolenku si tu môžete užiť aj počas teplého septembra. Kým na severe krajiny v okolí mesta Pula sa teplota mora blíži k 25°C, na Hvare či v Dubrovníku aktuálne prekračuje 27°C. Ak k tomu pridáme septembrové priemery teploty vzduchu, ktoré sa pohybujú v maximách okolo 25°C je Chorvátsko, najmä v prvej polovici mesiaca ešte stále vhodnou dovolenkovou destináciou.

Foto: Unsplash

Taliansko

Skvelou voľbou pre septembrovú dovolenku pri mori je stále aj Taliansko, v ktorom však už jasne vidieť geografické rozdiely. Kým oblasti na pobreží severného Jadranského mora okolí Benátok ako aj pobrežie Ligúrskeho mora sú chladnejšie, priemerné teploty nad 25°C má more počas septembra v južných častiach krajiny. Vhodnou destináciou je preto napríklad okolie Neapolu, Sardínia, Sicília či päta a špička talianskej čižmy. Na najväčšom talianskom ostrove Sicília napríklad siahajú teplotné maximá počas septembra bežne až k 30°C.

Foto: Unsplash

Grécko

Veľmi teplo a slnečno je počas prvého jesenného mesiaca aj v Grécku, pričom je ale dobré vyhnúť sa severnej časti Egejského mora, kde býva počas septembra v priemere najchladnejšie. Na istotu však pôjdete ak zamierite do vôd Iónskeho mora na západné pobrežie Grécka či na známe ostrov Kréta alebo Rodos. Voda na pobreží Rodosu dosahuje počas septembra v priemere stále takmer ako 27°C, pričom rovnaké hodnoty dosahuje aj priemerná teplota vzduchu na ostrove.

Foto: Unsplash

Turecko

Klasikou septembrových dovoleniek je Turecko. Pri výbere však treba vynechať pobrežie Kaspického mora, ako aj obľúbenú oblasť v okolí mesta Izmir. Oveľa teplejšie a vhodnejšie sú destinácie na juhu krajiny. Priemerná teplota mora počas septembra sa v mestách Antalya a Mercin blíži k 28°C, pričom teplota vzduchu viac ako bežne stále prekračuje hranicu 30-tky. Slnečné a teplé počasie si určite užijete aj na turecko-gréckom Cypre.

Foto: Unsplash

Španielsko

Dobrý pozor si treba dávať pri výbere dovolenky v Španielsku. Jeho severné oblasti v pohraničí s Francúzskom sú totiž aj na pobreží o poznanie chladnejšie ako zvyšok krajiny. Ak si chcete užiť more zabudnúť treba aj na juhozápad krajiny, kde sa už Stredozemné more stretáva s chladným Atlantikom. Slnko a teplo si ale stále užijete na španielskych ostrovoch Malorka či Ibiza, rovnako ako aj na východnom pobreží Andalúzie, napríklad v okolí mesta Malaga či v severnejšom Alicante. Tu teplota vody v priemere siaha cez 25°C, pričom maximálna teplota vzduchu zľahka prekonáva 28°C.

Foto: Unsplash

Francúzsko

Dovolenkovať v septembri sa dá ešte stále aj vo Francúzsku, aj keď miestne destinácie sú už o poznanie chladnejšie, ako letoviská v Grécku či Turecku. Platí tiež pravidlo, že čím ste na pobreží bližšie k talianskym hraniciam, tým teplejšie je more aj teplota vzduchu. Azda najlepšou voľbou je ale ostrov Korzika, kde teplota mora v priemere počas septembra siaha k 23°C a pričom teplota vzduchu siaha ešte o niekoľko stupňov vyššie.

Foto: Unsplash

Egypt

K tradičným po prázdninovým dovolenkovým destináciám patria egyptské letoviská na pobreží Červeného mora. Teploty vzduchu sú tu dokonca pre našincov znesiteľnejšie ako počas letných mesiacov a preto miestne hotely nemajú o záujemcov núdzu. V známej Hurgade siahajú teploty až k 35°C pričom teplota vody v tejto časti Červeného mora siaha až k 29°C.

Foto: Unsplash

Tunisko

O pár stupňov chladnejšie, no i tak mimoriadne teplo a slnečno je počas prvého jesenného mesiaca v Tunisku. Na severe krajiny v okolí hlavného mesta Tunis siahajú maximálne priemerné teploty vzduchu k hranici 30-tok, pričom voda Stredozemného mora je ešte o pár stupňov chladnejšia. Ak však zamierite do letovísk v južnejších častiach tuniského pobrežia, tešiť sa môžete na teploty porovnateľné s tými v Egypte.

Pri prehľade najteplejších dostupných septembrových destinácií sme využili údaje o teplote pobrežných vôd zo stránky seatemperature.org, ktorá dáta aktualizuje každý deň. Teplotné septembrové priemery pre jednotlivé lokality zas uvádza webová stránka Svetovej meteorologickej organizácie.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )