Foto: Pexels

Vlastniť letný domček na juhu Talianska znie ako sen.

Nie je to však tak nereálne, ako sa táto ambícia mohla javiť pred rokmi. V snahe zachrániť svoje kultúrne dedičstvo totiž Taliansko ponúka svoje opustené a schátralé domčeky za symbolické euro. Pokiaľ si však takýto domček kúpite, alebo lepšie povedané, ujmete sa ho, musíte sa zaviazať k jeho renovácii. 

Miesta ako Ollolai v Sardínii či Sambuca na Sicílii už vďaka podobnej ponuke zaznamenali značný úspech. Teraz si môžete kúpiť dom za euro aj v mestách Zungoli a Mussomeli. V tomto prípade však mestá viac myslia na svojich kupcov, a tak si môžete na ich weboch prezrieť ponúkané domy. Opäť to ale nie je tak ľahké, ako sa na prvý pohľad zdá.

Skvelé podmienky

Všetky mestá sa však stále snažia spraviť pre kupcov daný proces tak jednoduchý, ako to len ide. Starosta mesta Zungoli, Paolo Caruso, povedal pre CNN, že dal dohromady tím mladých dobrovoľníkov, ktorých úlohou je asistovať záujemcom a komunikovať so stavebnými firmami ohľadom plánovanej rekonštrukcie. Zungoli je dedinka neďaleko Neapolu, ktorá bola vymenovaná za jednu z najkrajších talianskych destinácii, napriek tomu tu žije len 1 000 obyvateľov.

Pixabay

Zungoli by chcelo svoje obyvateľstvo rozšíriť práve prostredníctvom tohto projektu. Väčšina domčekov, ktoré sú v ponuke za 1 euro majú rozlohu od 50 do 100 metrov štvorcových, no zúfalo si pýtajú rekonštrukciu. Pokiaľ sa zaviažete k renovácii domu, zároveň musíte zaplatiť bezpečnostný depozit v hodnote 2-tisíc eur. Podmienkou je tiež fakt, že dom musí byť zrekonštruovaný do troch rokov od uzavretia zmluvy.

Perfektne vybavené miesto

V našom meste sme zlepšili infraštruktúru, pridali sme pouličné LED svietenie a verejnú WiFi s vysokým dosahom. Taktiež sme zrekonštruovali chodníky a námestia, pretože vysoký životný štandard je pre nás dôležitý,dodáva Caruso pre CNN. Ak by ste takýto dom nechceli využiť ako vlastný príbytok, môžete si tu zriadiť obchod alebo službu na spôsob AirBnb.

Pixabay

Ak sa vo vás prebudila túžba po živote na slnečnom juhu, ponuku domčekov si môžete pozrieť na oficiálnej stránke mesta. Svoju ponuku tiež prednedávnom predstavilo aj sicílske mestečko Mussomeli. Tu sú podmienky veľmi podobné, no s rozdielom, že bezpečnostný depozit dosahuje hodnotu 5-tisíc eur.

travelandleisure.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )