Foto: instagram.com(Amalia Ulman)

Vyzerá to tak, že Instagram môže človeku priniesť veľa peňazí a slávy. Ak postujete každý deň polonahé fotografie a raňajky s avokádom.

Mladá umelkyňa sa však rozhodla využiť Instagram trochu ináč a kreatívnym spôsobom tak podpichnúť do sveta plného narcistických príspevkov na sociálnych sieťach. Jej meno je Amalia Ulman a je prvou umelkyňou, ktorá svojimi fotografiami oklamala tisícky ľudí. Jej dielo si čoskoro budete môcť pozrieť dokonca aj v múzeu London´s Tate Modern.

Všetko začalo v apríli v roku 2014, keď mladá Argentínčanka nahrala na svoj Instagramový profil prvú fotografiu. Zahŕňala frázu „Fáza I“, pričom čiernymi písmenami na biele pozadie dopísala „Excellences & Perfections“. Jej fotografiu olajkovalo množstvo ľudí, pričom ani netušili, že išlo o počiatok jedného z najoriginálnejších umeleckých diel digitálnej éry.

Fotografie pôsobia dojmom, že sa Amalia snaží preraziť v Los Angeles ako „It girl“. Pózuje v spodnom prádle v hotelových izbách, postuje zábery kvetín a mačiatok a nespočetné množstvo fotografií svojich raňajok. Vyzerá to, ako keby sa chcela chváliť svojím závideniahodným životným štýlom. Je však za tým viac než len to, čo je očiam viditeľné…

Pre The Telegraph sa Amalia vyjadrila: „Ľudia ma začali nenávidieť. Hovorili mi, že s tým musím prestať, ináč ma už ľudia nebudú brať vážne. Zrazu som bola tá hlúpa krava, pretože som na fotografii ukazovala svoj zadok.“

Vyzeralo to, že ničí svoju kariéru, čo však tisícky jej fanúšikov nevedeli, robila presný opak. Po piatich mesiacoch zverejnila čiernobielu fotografiu ruže, ku ktorej dopísala „The End“ a čoskoro vysvetlila, že to všetko bolo súčasťou premysleného a prepracovaného predstavenia. Všetky tie polonahé „hlúpo vyzerajúce“ fotografie neboli skutočné. Boli žartom. Operácia pŕs, hodiny tanca pri tyči, všetko to bolo umelo vykonštruované.

Amalia hovorí: „Všetko to bolo naplánované. Strávila som mesiac nad prieskumom toho všetkého. Malo to začiatok, vyvrcholenie a koniec. Zafarbila som si vlasy. Zmenila som šatník. Všetko som to hrala, nebola som to ja.“

#got #em #cakes dun care bout all ur negativity #itsjustdifferent less nervous today…. countdown

A post shared by Amalia's Instagram (@amaliaulman) on

Amalia sa s nápadom pohrávala už dlho, nemala však na zrealizovanie umeleckého projektu dostatok financií. Ku koncu svojho pobytu v Londýne musela pracovať v eskorte a príbehy jej kolegýň jej pomáhali doplniť umelecké dielo. Rozhodla sa, že ho rozdelí do troch epizód, ktoré boli inšpirované stereotypom toho, ako sa mladé ženy prezentujú na sociálnych sieťach.

n___n

A post shared by Amalia's Instagram (@amaliaulman) on

V prvej etape sa hrá na dievča, ktoré urobilo veľký krok a presťahovalo sa do LA, rozišlo sa s priateľom a stane sa zlatokopkou. V druhej fáze vysmieva americké celebrity, medzi nimi napríklad Kardashianky. Na internete uverejňuje zlé fotografie a správa sa bláznivo. Ľudí informuje o tom, že si nechala upraviť prsia, berie drogy, psychicky sa zrútila a skončila na odvykačke. V poslednej fáze je oddaná snahe vyliečiť sa, cvičí jogu a postuje fotografie rôznych džúsov.

#tbt #tbt thanks @scottwala !! Made me look so pro and hd! Lololol 💕💕💕

A post shared by Amalia's Instagram (@amaliaulman) on

Amalia vysvetľuje: „Je to viac než len satira. Chcela som ukázať, že ženskosť je niečo, čo si žena musí vybudovať, nie niečo, čo je získané dedičnosťou ktoroukoľvek ženou. Ženy toto pochopia oveľa skôr, než muži. Tvrdia, že je to vtipné a že to chápu. Vtip mal poukázať na to, aké je ťažké byť ženou, že to nie je prirodzená vec. Je to niečo, čo sa učíme.“

Čo si o jej umeleckom diele myslíte vy?

Pozri aj: Anjelská krása evokujúca mystickú mágiu. Tento fotograf vytvára úžasné zábery s témou slovanskej mytológie

unilad
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy